Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık ücretimi talep etmeli miyim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-07-2013, 12:59   #1
hnd_tgc

Varsayılan Avukatlık ücretimi talep etmeli miyim?

Sevgili meslektaşlarım merhaba,

Öncelikle meslekte çok yeni olduğumu belirtmek isterim,tecrübesizliğimden affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum...

Bireysel olarak aldığım bir boşanma davası oldu,adli yardımdaki bir dosyamı saymazsak ilk dosyamdı diyebilirim. Müvekkil davalı idi ve karşı taraf davayı yeni açmış idi.Müvekkil ile görüştük,anlaştık. Sözleşme de düzenledim. Ödemeyi belirli tarihlerde kısmi olarak yapacaktı. Ödeme yapacağı tarih yaklaşınca kendisi eşinden herhangi bir tazminat ve nafaka talep etmeyeceğini, benimle çalışmaktan vazgeçtiğini söyledi. Sonrasında durumu kendi kararına bıraktım. Birkaç gün sonra eşinin tavırları nedeniyle davaya devam etmek istediğini,dosyaya vekalet sunmamı istediğini söyledi. Ben de öncelikle bir miktar masraf avansı talep ettim. Bunu göndermek için beni uzunca bir süre bekletti,o arada yine birkaç defa davadan vazgeçmeyle ilgili kararsızlıkları oldu. Ben de bu aşamada dosyaya vekalet sunmadım. Sonuç olarak karşı dava açmam için gerekli masraf avansını gönderdikten sonra kendisi bana bir azilname göndererek davadan vazgeçtiğini ve bana herhangi bir ödeme yapmayacağını belirtti.

Sorum şu ki, bu durumda nasıl davranmalı ne yapmalıyım. Sözleşmede sulh ve feragat durumlarında da avukatın ücrete hak kazanacağına dair bir ibare mevcut nasılsa diyerek kendisinden ücret talebinde bulunmalı mıyım? Yoksa zaten dosya için kendimce delil toplamak ve karşı tarafın vekiliyle görüşmekten başka işlem yapmadığım için bu parayı zaten haketmemiştim diyerek sözleşmeyi yırtıp atayım mı? Bu konuda tecrübeli meslektaşların uygulamaları ve fikirleri neler,öğrenmek istedim...
Old 24-07-2013, 13:08   #2
yeditepelişehir

Dosyaya vekalet sunmadığınız için avukatlık ücreti sözleşmenize dayanamayacağınızı düşünüyorum.
Old 24-07-2013, 13:13   #3
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan yeditepelişehir
Dosyaya vekalet sunmadığınız için avukatlık ücreti sözleşmenize dayanamayacağınızı düşünüyorum.

Açıkçası müvekkilin talebi bu şekilde olduğu için vekaleti sunmayı erteledim. Zira kendisinin sürekli olarak kararsızlığı mevcuttu, ayrıca eşinin davadan feragat edeceğini öğrendiğini söyledi ve o feragat edince ayrı dava açalım,bu dosya nasıl olsa kapanacak dedi. Sonuç: ortada kalan ben oldum
Old 24-07-2013, 13:59   #4
eersoz

Öncelikle başarılar diliyorum. Bence bu olayda şu hüküm uygulanabilir:
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, m. 6: Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul veya sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararın gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına ... hükmolunur.
Old 24-07-2013, 14:04   #5
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan eersoz
Öncelikle başarılar diliyorum. Bence bu olayda şu hüküm uygulanabilir:
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, m. 6: Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul veya sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararın gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına ... hükmolunur.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Peki bu durumda sözleşmedeki ücretin hiçbir hükmü kalmıyor mu? Sonuçta biz asgari ücret tarifesi üzerinden anlaşmamıştık.
Old 24-07-2013, 14:16   #6
eersoz

Burada bu hükümden kıyas yoluyla gidersek sözleşmedeki ücretin yarısını hak edebileceğinizi düşünüyorum. Elbette doğru bir sonuca ulaşmak için daha ayrıntılı araştırmakta ve tecrübeli meslektaşlara danışmakta fayda var. Fakat şurası gerçek ki, bu iş için zaman, emek, mesai harcamışsınız. Bir ücreti hak ettiğinizi düşünüyorum naçizane. Bir avukat için en kıymetli şey, zaman olsa gerek...
Old 24-07-2013, 14:38   #7
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan eersoz
Burada bu hükümden kıyas yoluyla gidersek sözleşmedeki ücretin yarısını hak edebileceğinizi düşünüyorum. Elbette doğru bir sonuca ulaşmak için daha ayrıntılı araştırmakta ve tecrübeli meslektaşlara danışmakta fayda var. Fakat şurası gerçek ki, bu iş için zaman, emek, mesai harcamışsınız. Bir ücreti hak ettiğinizi düşünüyorum naçizane. Bir avukat için en kıymetli şey, zaman olsa gerek...

Haklısınız,teşekkür ederim.

Birkaç avukat arkadaşım, icra takibi başlatmak gerektiğinden bahsederken birkaç arkadaşım da böyle olaylarla çok karşılaşırsın,uğraştığına değmez diyor.

Tecrübeli meslektaşların fikirlerini almak istedim...
Old 24-07-2013, 14:55   #8
yeditepelişehir

Bence AAÜTnin 6. maddesinin de uygulanması zor. Çünkü anladığım kadarıyla meslektaşımız ne davalı vekili olarak mevcut davaya dahil olmuş ne de karşı davanın davacısı olarak bir dava açmış. Bu durumda tek karınız karşı dava için size gönderilen masraf avansı diye düşünüyorum
Old 24-07-2013, 15:45   #9
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan yeditepelişehir
Bence AAÜTnin 6. maddesinin de uygulanması zor. Çünkü anladığım kadarıyla meslektaşımız ne davalı vekili olarak mevcut davaya dahil olmuş ne de karşı davanın davacısı olarak bir dava açmış. Bu durumda tek karınız karşı dava için size gönderilen masraf avansı diye düşünüyorum

Masraf avansı da kayda değer birşey olsaydı bari
Old 25-07-2013, 09:40   #10
Av.Gümüş

Dosyaya vekalet sunmamış olsanız bile sözleşme düzenlediğiniz için AAÜTnin 6. maddesi gereği ücrete hak etmiş olmanız gerek. Hiç değilse yapılan danışma, inceleme ve davaya hazırlık için harcadığınız emek karşılığında belirlenen meblağ üzerinden icra takibi başlatabilirsiniz kanısındayım.
Old 25-07-2013, 10:27   #11
Av.Mehmet KILIÇ

Sayın Meslektaşım;

-Öncelikle avukatlık ücretine hak kazanmak için mutlaka vekaletnameyi dosyaya sunmuş olmak gerekmiyor.

-Avukat Ücret sözleşmesinde azil durumunda ücretin tam olarak ödeneceği hükmü yer alır genelde sizinkinde ne yazıyor bilmiyorum ama böyle bir hüküm vardır sanırım.
İcra takibi yapıp ücretin tamamını talep edebilirsiniz ancak açılacak olası bir itirazın iptali davasında işe başlamadığınız, deliller toplanmadığı için Sayın Meslektaşların da belirttiği gibi indirim yapılacağı(hakkaniyet indirimi) kanaatindeyim.
Old 25-07-2013, 12:13   #12
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet KILIÇ
Sayın Meslektaşım;

-Öncelikle avukatlık ücretine hak kazanmak için mutlaka vekaletnameyi dosyaya sunmuş olmak gerekmiyor.

-Avukat Ücret sözleşmesinde azil durumunda ücretin tam olarak ödeneceği hükmü yer alır genelde sizinkinde ne yazıyor bilmiyorum ama böyle bir hüküm vardır sanırım.
İcra takibi yapıp ücretin tamamını talep edebilirsiniz ancak açılacak olası bir itirazın iptali davasında işe başlamadığınız, deliller toplanmadığı için Sayın Meslektaşların da belirttiği gibi indirim yapılacağı(hakkaniyet indirimi) kanaatindeyim.

Yanıtınız için teşekkürler. Aslında konuya dair benim düşüncem de tam olarak buydu. Fakat icra takibini yapmalı mıyım yapmamalı mıyım karar veremiyorum.
Old 25-07-2013, 12:20   #13
Av.Mehmet KILIÇ

Alıntı:
Yazan hnd_tgc
Yanıtınız için teşekkürler. Aslında konuya dair benim düşüncem de tam olarak buydu. Fakat icra takibini yapmalı mıyım yapmamalı mıyım karar veremiyorum.

Öncelikle arayıp konuyu izah etmekte fayda var, eğer buna rağmen ödeme yapılmazsa icraya koymaktan başka çare yok, ödeme emri ulaşınca artık kendisi düşünecektir.

3 saat oturup avukatları satın almışcasına dertlerini anlatırlar, her aklına geleni sorarlar ama iş para vermeye gelince giderler, "yok öyle kayme" derler bu işe Anadoluda
Old 25-07-2013, 12:36   #14
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet KILIÇ
Öncelikle arayıp konuyu izah etmekte fayda var, eğer buna rağmen ödeme yapılmazsa icraya koymaktan başka çare yok, ödeme emri ulaşınca artık kendisi düşünecektir.

3 saat oturup avukatları satın almışcasına dertlerini anlatırlar, her aklına geleni sorarlar ama iş para vermeye gelince giderler, "yok öyle kayme" derler bu işe Anadoluda

Konuyu müvekkile yeterince izah ettiğimi düşünüyorum. Fakat kendisi ödeyecek durumum yok demekten ziyade, üslubunu bozmayı tercih etti.

Bu nedenle daha fazla hoşgörülü olmak istemiyorum. Sanırım icra takibini başlatacağım...

Fikirleri için tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.
Old 25-07-2013, 12:37   #15
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan Av.Gümüş
Dosyaya vekalet sunmamış olsanız bile sözleşme düzenlediğiniz için AAÜTnin 6. maddesi gereği ücrete hak etmiş olmanız gerek. Hiç değilse yapılan danışma, inceleme ve davaya hazırlık için harcadığınız emek karşılığında belirlenen meblağ üzerinden icra takibi başlatabilirsiniz kanısındayım.

Yanıtınız için teşekkür ederim sayın meslektaşım.
Old 25-07-2013, 20:08   #16
AV.POYRAZ

müvekkiliniz aleyhine işlem başlatmadan önce bağlı olduğunuz baroya dilekçe ile bilgi veriniz. aksi halde şikayet halinde ceza alırsınız.....
Old 07-08-2013, 11:24   #17
Av.Can

Av. Poyraz ın dediği gibi öncelikle bağlı olduğunuz baroya müvekkiliniz hakkında icra takibi başlatacağını bildirin. bu çok önemli. akabinde icra takibini yapın. sizi hakkınız dosya üzerine çalışmış zaman ayırmışsınız. ücret tabiri caizse ananızın ak sütü gibi helal hiç tereddüt etmeyin takip yapın. Bir de sözleşme yapınca ertesi gün vekaleti sunup dilekçeyi de zaman geçmeden verin bundan sonra naçizane tavsiyem. Aksi halde "avukat da ne cevap vermiş ne vekalet sunmuş görevini savsaklamış şeklinde bir savunmayla karşılaşmanız yüksek ihtimal. kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi