Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hagb De 5 Yillik Süre Doldu.mahkeme Düşme Karari Vermiyor..

Yanıt
Old 13-06-2013, 12:33   #1
AV.HANİFE

 
Varsayılan Hagb De 5 Yillik Süre Doldu.mahkeme Düşme Karari Vermiyor..

Hükmün açıklamasının geri bırakılması yönünde karar verilen dosyamda 5 yıllık süre doldu.Suç dernek binasına ruhsatlı tabancayla girmekti..Tabancanın müsaderesi yönünde karar verilmedi.Aksine gereği için tabancanın İl Emniyetine iadesien karar verildi ve tabanca 5 yıldır İl Emniyette...
5 yıllık süre dolduğu ve yeni suç işlenmediği için hükmün ortadan kaldırılmasını talep ettim aynı Mahkemeden.Gelen kararla şok içindeyim.
Sayın Mahkeme gerkeçeli kararda aynen şu ifadeye yer vermiştir;
"........Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Nedeniyle 5 Yıl Denetim süresine tabi tutulan sanık hakkında kararda belirlenen 5 yıllık denetim süresinin her ne kadar 16.05.2013 tarihinde dolduğu anlaşılmış ve yine sanığın Adli Sicil Kaydında herhangi bir sicil ve arşiv kaydının bulunmadığı görülmüş ise de, bu durumun sanık hakkında halen soruşturma ve kovuşturma aşamasında bulunan, henüz sonuçlanmamış soruşturma evrakı veya devam eden kamu davası bulunmadığı anlamını taşımayacağı, bu aşamada halen şüpheli hakkında devam eden veya henüz sonuçlanmamış soruşturma veya kovuşturma halinin bulunmadığının kesin ve net olarak tesbitinin mümkün olmadığı ve talep doğruldusunda verilecek kararın sonradan telafisi mümkün olmayan hukuki sonuçlara yol açma ihtimalinin halen söz konusu olması ve önceki kurulan hükmün de HAGB niteliğinde olması, hukuku sonuç doğurmaması bakımından bu durumun talep edenin mağduriyetine de neden olmayacağı nazara alındığında, anılan talep hakkında bu aşamada herhangi bir karar verilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine ulaşılmış ve aşağıdaki şekilde karar verilmiştir.
H Ü K Ü M : Yukarıda açıklanan neden ve gerekçelere göre,

Sanık vekilinin vaki talebi hakkında bu aşamada herhangi bir karar verilmesine yer olmadığına,

Karardan bir suretinin sanık vekiline tebliğine,

Dair dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda, kararın tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde mahkememize verilecek bir dilekçe ile veya tutanağa geçirilmek sureti ile zabıt katibine beyanda bulunarak Hakime onaylatmak sureti ile Asliye Ceza Mahkemesinde itirazı kabil olmak üzere karar verildi ..."


Syın Mahkeme her ne kadar HAGB kararının hukuki sonuç doğurmayacağını belirtmiş ise de silahın tarafımıza iadesi ile yeniden ruhsat talebimizin reddinin hukuka aykırı olduğu yönünde İl Emniyet Müdürlüğü aleyhine açmış olduğumuz idari davayı idare Mahkemesi reddetti.İdare Mahkemesi red gerekçesi olarak HAGB süresiolan 5 yılın dolamamış olduğunu gösterdi.Yani öyle kararda yazdığı gibi HAGB kararı hukuki sonuç DOĞURMAZ ŞİFADESİ KÜLLÜM YALAN UYGULAMADA.SONUÇ DOĞURUYOR MAALESEF.ŞİMDİ DE HAGB kararını ortadan kaldırtamıyoruz.İyi de müvekkilimin bir ömür suç işleme ihtimali olduğu ve bunun kesin tespit edilemeyeceği şüphesiyle hakkındaki hüküm ortadan kaldırılmayacak mı?

Oysa yasa açık..Denetim süresi içinde suç işlemezse hüküm ortadan kaldırılır..Suç işlerse hüküm açıklanır temyiz yolu varsa işlemeye başlar..

Silah emniyette karraın ortadan kaldırılmasıyla iade edielecek bize..Ama karar kalkmayınca iade yapılmıyor..Mağduriyet nasıl yok anlamadım..Bana göre verilemsi gereken karar ; Samsun başsavcılığına yada adalat bakanlığına şüpheli hakkında devam eden soruşturma yada yargılama olup olmaıdğının sorularak eğer yok ise 5 yıllık süre zarfında suç işlenmediği için önceki kararın ortadan KALDIRILARAK DÜŞME yönünde karar verilemsiydi .Ama bu yapılmadı ben de ne yapacağımı şaşırdım..Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim sevgili meslektaşlarım..CMK 231/10.FIKRASI HÜKMÜ ;

(10) (Ek fıkra: 06/12/2006 - 5560 S.K.23.md) Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davranıldığı takdirde, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak, davanın düşmesi kararı verilir.
Old 13-06-2013, 13:27   #2
Av.Erkan Şenses

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım, Mahkeme atılı suç dosyasına ilişkin düşme kararı vermek zorundadır. Esas olan 5 yıl süre içinde Mahkemeye bir bildirimin yapılmamış olmasıdır. Mahkemenin bu yorumu zorlama bir yorum gibi görünüyor. Siz itirazınızı yapın red alırsanız Adalet Bakanlığı Kanun Yararına Bozma Bürosu'na başvurun bence.
Old 14-06-2013, 15:48   #3
MURAT ACER

 
Varsayılan

İtirazla düzeleceğini umuyorum, meslektaşımın zorlayıcı yorum düşüncesine aynen katılıyorum.Düşme kararı verilmesi gerekir.
Old 13-04-2015, 13:22   #4
kuanos

 
Varsayılan

Sevgili meslektaşım;
Kzuey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce yapılan bir yargılamada ben de benzer bir (hatta aynı) kararla karşılaştım. Müvekkilin potansiyel suçlu ilan edildiği bu karara itiraz ettim ve aynı yönde itirazı Askeri Savcılık da yaptı. İtiraz kabul edildi ve düşme kararının verilebilmesi için verilen yeni duruşma günü bugün elime ulaştı. Umarım siz de istediğiniz sonucu alabilmişssinizdir. Şayet aldıysanız mahkemede vekalet ücretine ilişkin herhangi bir hükmün kurulup kurulmadığını paylaşırsanız çok sevinirim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
3 Yillik SÜre ve nafaka Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 29-05-2012 16:44
10 Yillik ZamanaŞimi Ve Ek 60 GÜnlÜk SÜre hltydmr Meslektaşların Soruları 2 20-04-2012 08:00
3 Yillik Yasal SÜre Hk. Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 5 20-03-2012 15:46
BoŞanmada 3 Yillik SÜre kilit27 Meslektaşların Soruları 1 09-09-2011 11:42
Kadastro Tespİtİ 10 Yillik SÜre Erkan Uygun Meslektaşların Soruları 7 31-01-2009 14:08


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03341103 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.