Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

itiraz mı ,temyiz mi?

Yanıt
Old 24-01-2013, 12:00   #1
av.serpil gölge

 
Varsayılan itiraz mı ,temyiz mi?

Ceza davasında katılan vekiliyim.Katılan,kemik kırılmasına yol açacak şekilde yaralandığı halde mahkeme ,sanıklar hakkında basit yaralamadan hüküm kurdu ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.Yani sanıklara eksik ceza tayin edildi.Bu karara karşı başvuracağımız yasa yolu nedir?Genel anlamda bu karara itiraz mümkün.Ancak itiraz merci yerindelik denetimi yapamıyor.İtirazdan sonuç alamayacağımızı düşünüyorum.O halde başkaca ne yapabilirim.
Old 24-01-2013, 12:51   #2
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.serpil gölge
Yani sanıklara eksik ceza tayin edildi.Bu karara karşı başvuracağımız yasa yolu nedir?İtirazdan sonuç alamayacağımızı düşünüyorum.O halde başkaca ne yapabilirim.
Bir şey yapamazsınız.

GENEL OLARAK:
Sadece hagb kararına karşı itiraz yoluna gidebilirsiniz ama dediğiniz bu da nafiledir:

CMK 231.maddesine göre, "sanığa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda hükmolunan ceza, iki yıl veya daha az süreli hapis veya adlî para cezası ise; mahkemece, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir."

İki yıldan az ceza verilmesi mümkün olmayan bir suçtan ötürü mahkeme hukuki yanılgıya düşerek iki yıldan az ceza vermişse itiraz halinde ağır ceza mahkemesi bu yanlışı inceleyerek düzeltemez. Ağır ceza mahkemesi itirazlarda sadece kararda yazılana bakar, verilen ceza iki yılın altında olduğu için verilen hagb kararı hakkındaki itirazı reddeder.

İki yıldan az ceza verilmiş olması yanlışını incelemek ancak hüküm açıklanırsa gidilebilecek olan temyiz yolunda Yargıtay'ın görevidir. Dediğim gibi, hüküm açıklanırsa...

ÖZEL OLARAK:
Kaldı ki sizin olayınızda kemik kırılması nedeniyle verilmesi gereken ceza da iki yılın altındadır. Bu durumda cezanın az olmasının bir önemi kalmıyor. Sizin istediğiniz ceza verilseydi bile hagb kararı verilecekti.

Eğer ileride hüküm açıklanırsa verilen cezanın az olması nedeniyle temyiz yoluna gidebilirsiniz. Hüküm açıklanmadan temyiz yolu açılmaz.

Saygılarımla
Old 24-01-2013, 16:21   #3
av.serpil gölge

 
Varsayılan

Sayın Av.Armağan Konyalı,
Ben de sizin gibi düşünüyorum.İleride hüküm açıklanmazsa yapılabilecek bir şey yok .Maddi olaya aykırı düşen ve adil olamayan bu kararı kabullenmek zorunda kalmak bir hukukçu olarak ve vicdanen beni çok rahatsız edecek.İlginize teşekkür ederim.
Old 25-01-2013, 08:47   #4
egemen48

 
Varsayılan

çok sayıda Yargıtay kararında kırık olması durumunda BTM raporu verilemeyeceği düzenlenmiş,mahkeme kararı hatalı.Fakat HAGB kararı verilmesi nedeniyle itirazdan baska bir yolunuz da bulunmamakta.HAGB ye itirazda davanın esası incelenmeyeceği degöz önünde tutulursa itirazın da pek manası kalmamakta.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Uyuşturucu bulundurma suçunda temyiz yerine itiraz tiryakim Hukuk Haberleri 2 18-06-2012 16:16
CMUK avukatları temyiz ve itiraz harcı tiryakim Meslektaşların Soruları 8 23-09-2011 15:05
BiM' e itiraz edilmesi gerekirken Danıştaya temyiz ? aliper38 Meslektaşların Soruları 3 06-10-2010 13:04
Aynı karara karşı hem temyiz hem itiraz yoluna Gitmek fatihlk Meslektaşların Soruları 4 14-11-2009 09:03
görevsizlik - itiraz - temyiz - kısa karar ottomann Meslektaşların Soruları 6 09-10-2009 09:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07693601 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.