Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temyiz aşamasında ek karar talebi!

Yanıt
Old 20-12-2012, 16:21   #1
k_bilge

 
Varsayılan Temyiz aşamasında ek karar talebi!

Müdafiliğini yapmış olduğumuz sanık ağır cezada beraat etti. Katılan davayı temyiz etti. Temyiz dilekçesi bize tebliğ edildi. Bu aşamada mahkemeye temyize cevap dilekçesi gönderdim. Fakat gerekçeli karar tarafımıza tebliğ edilmedi. Daha sonra yani dosya Yargıtay'a gönderildikten sonra gerekçeli kararı temin edip incelediğimizde, beraat eden müvekkilimiz lehine vekalet ücretine hükmedilmediğini öğrendik. Bu durumla alakalı çözüm seçeneklerini içerir iki sorum şöyle;

1. Dosya Yargıtayda olduğundan şuanda ek temyiz dilekçesi hazırlayıp Yargıtaya göndermem mi gerekir ? Bu şekilde yaparsam Yargıtay beraat kararını onayıp vekalet ücreti takdir edebilir mi?
2. Dosyanın Yargıtay'dan dönmesini bekleyip, beraat kararının onanması halinde mahkemeden ek karar talep etmem mi gerekir? Çünkü daha önce başka bir mahkemede temyiz edilmeden kesinleşen bir dosyamda ek karar talebimde vekalet ücreti için ek karar verilmişti. Önerilerinizi içerir görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar herkese.
Old 24-12-2012, 17:00   #2
sine

 
Varsayılan

Bence en hızlı ve kesin olanı Yargıtay a ek temyiz dilekçesi göndermek olacaktır. Zira resen incelemeye tabi olduğundan Yargıtay tarafından da bu gerekçe ile bozulabilir ya da düzelterek onanabilir. Ama olur da gözlerinden kaçarsa diye temyiz sebebi yaparak incelemelerini isteyebilirsiniz. Karar kesinleşti diyerek ek karar vermekten imtina edilebilir.
Old 25-12-2012, 23:23   #3
garani

 
Varsayılan

bence de yargıtaya ek dilekçe göndermeniz en uygun olanı.vekalet ücretinin normal şartlarda resen gözetilmesi gerekir ama sağlama almak adına bence ek bir dilekçeyle başvurmanız faydalı olur.
Old 27-12-2012, 17:15   #5
k_bilge

 
Varsayılan

Bende sizinle hem fikirim, değerli meslektaşlarıma sevgi ve saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Temyiz Aşamasında Eşin Saglık Güvencesi Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 15-02-2012 16:40
Temyiz aşamasında sulh daphne81 Meslektaşların Soruları 1 19-08-2009 09:29
temyiz aşamasında tazminattan feragat avukat152 Meslektaşların Soruları 0 28-04-2009 15:08
temyiz aşamasında taraf teşkili halilerdemir Meslektaşların Soruları 3 24-09-2008 11:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03265905 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.