Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ipotekli kredi ile tapusu ortak alınan evi banka hacizle nasıl satar

Konuyu Kilitleyin
Old 20-10-2012, 22:29   #1
ankara06

 
Mahçup ipotekli kredi ile tapusu ortak alınan evi banka hacizle nasıl satar

3 yıl kadar önce 10 yıl vadeli ipotekli 35000 tl banka kredisi çekerek ev aldım.ev boşanma davası açtığım eşimle ortak tapulu ama banka kredisi benim üstüme.eski eşimde kefil olarak gözüküyor.asgari ücretle çalışan bir bayanım.gördüğüm şiddet nedeniyle şuan babamın evinde kalıyorum.Bir Kuruş katkısı olmamasına rağmen eşim evde oturuyor.evi emlakçı araçılığıyla satmaya yanaşmıyor.bende banka kredilerini ödemeyeceğim muhtemelen ev hacizle satılacak.bu durumda ev hacizle satılırsa banka borcunu benim yüzde ellilik payımdanmı tahsil eder.yoksa tamamındanmı tahsil yoluna gider.benim onu evden çıkarmak gibi bir hakkım yokmu.lütfen yardımcı olun.
Old 21-10-2012, 09:46   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

1-Bankadan alına kredinin ödenmesinde asıl siz sorumlusunuz.Ödememe durumunda eşinizden kefil sıfatı ile borç tahsil edilir.

Borcun ödenmemesi sebebi ile ev icra yolu ile satılacak olur ise borcun tahsilinden sonra kalan para tapudaki pay oranında ödenir.

2-Eşler arasında paylı milkiyete konu mallar diğer eşin rızası olmaksızın satılamaz.Bu yasaca getirilen bir kısıtlamadır.Taşınmazı ancak birlikte karar vererek satmak mümkündür.

3-Taşınmaz için ödediğiniz kredi borcu boşanma davası açılma tarihinde kadar edinilmiş mal olarak değerlendirilecek ve daha sonraki mal rejimi tasfiyesinde hesaba alınacaktır.

4-Taşınmaz aynı zamanda aile konutunuz niteliğindedir.Bir boşanma,ayrılık veya nafaka davası açıldığında hakimden evin size tahsisini isteyebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki yardım almak yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
TOKİden alınan ve henüz borcu bitmediği için tapusu olmayan evin diğer eş tarafından satılmasına nasıl engel olabiliriz BALDIRAN Meslektaşların Soruları 5 18-07-2011 13:14
ipotekli kredi ve yapılan ilamsız takip ALAMUT Meslektaşların Soruları 1 01-07-2011 19:47
Boşanma durumunda banka kredisi ile alınan ve ortak tapulu evin akibeti Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 7 03-09-2010 14:53
ipotekli banka alacağı SKARA Meslektaşların Soruları 1 02-05-2010 19:51
Miras kalan daireyi dört hissedardan biri nasıl satar veya ne yapabilir? köktaş Meslektaşların Soruları 3 10-09-2007 16:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02705097 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.