Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Akdi Vekalet Ücreti Alacağında Zamanaşımı

Yanıt
Old 12-10-2012, 12:29   #1
nilü

 
Soru Akdi Vekalet Ücreti Alacağında Zamanaşımı

Benim araştırdığım konu ; avukat ve müvekkil arasındaki vekalet ücreti alacağında zamanaşımının ne zaman işlemeye başladığı ve hangi durumlarda kesildiği. Diyelim ki tek bir dava için anlaşılmış olsun dava sonuçlanmadan vekil ve müvekkil aralarındaki ilişki sona ererse bu tarihten itibaren mi yoksa davanın sonuçlanmasından itibaren mi zamanaşımı süresi başlayacaktır?
Peki dava başka bir avukat tarafından sonuçlandırıldıktan sonra vekalet ücreti alacağı için önceki avukat tarafından müvekkile ihtarname çekilir ve karşı tarafta cevaben çektiği ihtarnamede borç ikrarında bulunur ise bu ihtarname zamanaşımı süresini keser mi? Yoksa alacak davası açılmasıyla mı süre kesilir?
BK'ya göre vekalet ücreti alacaklarında zamanaşımı süresinin alacağın muaccel olmasından itibaren 5yıldır diye biliyorum. Yargıtayın bu durumla ilgili bir kararı var mıdır? Ben rastlayamadım da! Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Katkı Payı Alacağında Zamanaşımı Av.Sever Köz Aile Hukuku Çalışma Grubu 23 29-05-2013 12:39
Birikmiş nafaka alacağında vekalet ücreti hesabı Av.Ender Sezer Meslektaşların Soruları 2 11-08-2010 20:33
Birikmiş Nafaka Alacağında Vekalet Ücreti av.sebahattin Meslektaşların Soruları 7 10-07-2010 15:57
yediemin alacağında zamanaşımı av_ramazan Meslektaşların Soruları 1 09-01-2010 15:39
faiz alacağında zamanaşımı süresi qendal21 Meslektaşların Soruları 4 13-03-2009 11:22


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02327800 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.