Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kısıtlının gayrimenkulunun satışı ve usulü

Yanıt
Old 03-10-2012, 18:03   #1
Mesut AVCI

 
Varsayılan Kısıtlının gayrimenkulunun satışı ve usulü

Sayın meslektaşlarım,

Müvekkil Ruh Sağlığı Hastanesinde yatılı tedavi gören kısıtlının vasisi( kısıtlının kardeşi ), kısıtlı babadan kalan gayrimenkulün 3/52 payına sahip, yarın davası görülecek fakat burada mahkemeden izin almak genelde sorun oluyor olarak yani kısıtlının yararına işlem olduğunun ispatı soru var , bu konuda tecrübeli olan meslektaşlarımızdan yardım bekliyorum, bir diğer hususta; Gayrimenkulün pazarlık yolu ile satışının dışında ihale yolu ile satışını talep etmemiz hukuken mümkün müdür ?
Saygılarımla
Old 03-10-2012, 20:07   #2
Mevlüt KILIÇASLAN

 
Varsayılan

Merhaba ;
Hakim tarafından satış için satış memuru görevlendiriliyor. Satışın genellikle açık artırma yoluyla yapılmasına karar veriliyor. Ancak açık artırma yapılırken Mahkemenin yapmış olduğu keşifte belirlemiş olduğu bir fiyat oluyor.Örnek olarak 10.000,00TL nin altında olmamak şartıyla satışına şeklinde.Bu satış işleminde sadece başvurma harcı alınıyor. Tahsil harcı ve cezaevi harcı alınmıyor. KDV ,damga ve tellaliye tabiki ödeniyor. Çalışmalarınızda başarılar.
Old 05-10-2012, 12:18   #3
ahmetmugla

 
Varsayılan

sayın meslektaşım bu konuda başvuru yapmıştık
prosedür şöyle;
vasi tayin eden mahkemeye başvurup satış için yetki ve izin verilmesi hususunda dosyanın asliye hukuk mahkemesine gönderilmesini talep ediyorsunuz.
vesayet makamı olan sulh hukuk mahkemesi üst yazı ile dosyayı nöbetçi asliye hukuka tevzi ediyor.
asliye hukuk hakimi dosya üzerinden inceleme yapıyor.
Bizim dosyamızda hakim bilirkişi incelemesi ve kısıtlıya düşecek hissenin değerinin tespitinin yapılması gerektiği yönünde ara karar vermiş idi.
biz de daha sonra kısıtlıya düşecek hissenin 1-2 bin lira civarında olduğunu, bilirkişi ücretinin karşılayabilecek durumlarının olmadığını, böyle bir durumda satış parasının yarısının bilirkişi ücretine gideceğin belirterek ara karardan rücu edilmesini talep ettik. Ayrıca tapu kaydı ve satılacak yerin belediyeden rayiç metrekare fiyatlarını gösterir yazıyı da ekleyerek rayiç bedelin altında olmamak kaydı ile satışa izin verilmesini talep ettik.
Hakim de dosya üzerinden belediyeden gelen rayiç metrekare birim fiyatı olan 200,00 TL.'NİN altında kalmamak kaydı ile vasiye satış yetkisi verilmesine' diye karar verdi. Vasi de bu kararla birlikte tapuya giderek işlemini yaptı.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vesayet Altındaki kısıtlının intifa hakkının takas edilmesi Batu Han Meslektaşların Soruları 5 01-03-2016 16:52
vesayet altınan alınan kısıtlının borç ehliyeti cunapiedra Meslektaşların Soruları 3 31-07-2012 10:03
Ceza UsulÜ MÜ Hukuk UsulÜ MÜ? lawyer35 Meslektaşların Soruları 1 26-06-2008 17:38
Kısıtlının önceki borçlanmalarının durumu ne olur? Brusk Meslektaşların Soruları 5 05-03-2008 13:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03292799 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.