Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay'ın onama kararı tebliğ olmadan karar kesinleşir mi?

Yanıt
Old 12-09-2012, 15:43   #1
EFEKENTLİ45

 
Varsayılan Yargıtay'ın onama kararı tebliğ olmadan karar kesinleşir mi?

İlk derece mahkemesi müvekkilimize hapis cezası vermişti. Daha sonra bunu para cezasına çevirdi. Kararı temyiz ettik, Yargıtay tarafından onanmış ancak onanan karar ne müvekkile ne de bize tebliğ oldu. Ancak savcılık tarafından müvekkilimize savcılık tarafından ödemeye ilişkin belge gelince öğrenmiş olduk. Bu konuda tebligat yapılmadan cezanın kesinleşmesi mümkün mü? Bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Ayrıca bu karar verildiğinde H.A.G.B. müessesi yoktu, şimdi biz karar düzeltme yoluna başvurur isek karar bozulup H.A.G.B kararı verilebilir mi?
Old 12-09-2012, 16:39   #2
Av.Dursun KARACA

 
Varsayılan

Onama kararı verilmesiyle ceza mahkemesi kararı, onama tarihi itibariyle kesinleşir. Tebliğe gerek yoktur. CMK.da karar düzeltme yolu yok. CMK. 308 gereğince; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, re'sen veya istem üzerine, ilamın kendisine verildiği tarihten itibaren otuz gün içinde Ceza Genel Kuruluna itiraz edebilir. Sanığın lehine itirazda süre aranmaz.
Old 13-09-2012, 08:18   #3
avmurat

 
Varsayılan

Aslında yasal gereklilik olmasa da tebliğ edilse iyi olur diye düşünüyorum.Ceza yargılamasını sonlandıran, hükmün kesinleşmesini sağlayan bu aşamanın en azından sanığa bildirilmesi, sanığın bu önemli gelişmeden haberdar olması daha iyi olurdu.
Old 13-09-2012, 08:57   #4
olgu

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avmurat
Aslında yasal gereklilik olmasa da tebliğ edilse iyi olur diye düşünüyorum.Ceza yargılamasını sonlandıran, hükmün kesinleşmesini sağlayan bu aşamanın en azından sanığa bildirilmesi, sanığın bu önemli gelişmeden haberdar olması daha iyi olurdu.

Bazı kalem personelinden görevini yapmasını beklemek cahillik oluyor maalesef. Olması gereken tebliğe çıkması gereken bir evrak olursa(masrafı da varsa, ceza davalarında masraf gerekmemekte) derhal tebliğe çıkarılmalı. Ancak çoğu zaman davanın tarafı veya vekili gidip talep etmezse çoğu karar tebliğe bile çıkarılmıyor, dosya salonda veya kalemde bekletiliyor yıllarca.

Ankara' da çoğu iş mahkemesi kalemi temyiz dilekçesini karşı tarafa tebliğ etmeden dosyayı Yargıtay'a gönderiyor, neden böyle yaptıklarını soruncada "iş davalarında katılma yoluyla temyiz yok" diye cevap veriyorlar. E peki benim savunma hakkım ne olacak???
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
müdafiiye tebliğ olmayan Yargıtay onama kararı egemen48 Meslektaşların Soruları 2 06-09-2012 16:54
Yeni Çek Kanunu'ndan sonra Yargıtay'dan cezalandırmaya ilişkin onama kararı çıktı mı? Elinde bu yönde karar olan meslektaşım var mı? mehves Meslektaşların Soruları 2 21-10-2010 21:45
İcra Mahkemesi Kararı - Onama - Karar Düzeltme Emin Cihan UYSAL Meslektaşların Soruları 1 21-02-2010 22:46
Temyiz sırasında temyizden feragat halinde karar ne zaman kesinleşir? nizar Meslektaşların Soruları 2 10-12-2009 16:39
İdari Dava - Müdahil Davalıya Tebliğ Edilmeyen Karar - Temyizde Onama Av.MB Meslektaşların Soruları 0 16-03-2008 01:20


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02857804 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.