Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iHTİYATİ HACZİN KESİN HACZE DÖNÜŞMESİ

Yanıt
Old 29-08-2012, 10:08   #1
av. tugba

Önemli iHTİYATİ HACZİN KESİN HACZE DÖNÜŞMESİ

Değerli meslektaşlarım öncelikle hepinize iyi çalışmalar.
Arkadaşlar sormak istediğim soru; vadesi gelmemiş birden fazla çekle ilgili olarak mahkemeden ihtiyati haciz kararı aldım ve kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla birlikte ihtiyati haciz kararını borçluya gönderdim. Mallar ihtiyaten haczedildi. Borçlu süresinde ihtiyati haciz kararına itiraz etti, mahkeme itirazı kabul etti, ben temyiz etttim. Ancak borçlu kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla yapılan takibe itiraz etmedi. İİK 264/son "Borçlu müddeti içinde ödeme emrine itiraz etmez veya itirazı icra mahkemesince kesin olarak kaldırılır veya mahkemece iptal edilirse, ihtiyati haciz kendiliğinden icrai hacze inkılabeder." hükmüne amir olan maddeden ben ne anlamalıyım? Yani şu aşamada ben hacze kesin haciz olarak devam edebilir miyim? Burada uygulama nasıldır? Kesin haciz olarak devam edebilirsem, icra dosyasına talep mi açmalıyım; yoksa kendiliğinden mi kesin hacze dönüşecek? Tüm arkadaşlara teşekkürler.
Old 29-08-2012, 11:24   #2
üye7160

bence iptal edilen ihtiyati haciz kararına istinaden yapılmış hacizlerin hükmü kalmamıştır.Dolayısı ile 264 maddenin burda uygulanacağını düşünmüyorum.siz takibi kesinleştirdiyseniz yeniden haciz yapmalısınız.Kanaatim bu yönde..
Old 31-08-2012, 15:12   #3
av. tugba

Sayın meslektaşım "Takibi kesinleştirdiyseniz yeniden haciz yapmalısınız." demişsiniz. Şimdi şöyle; takip kambiyo s. mah. hac. yolu takibi. Bu takiple birlikte ihtiyati haciz kararı işleme konuldu. Ayrıca dosyayı davacı vekili olarak temyiz ettim, henüz sonuç gelmedi. Ben şu anda 264 ü uygulayabilir miyim?
Old 31-08-2012, 15:23   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av. tugba
Değerli meslektaşlarım öncelikle hepinize iyi çalışmalar.
Arkadaşlar sormak istediğim soru; vadesi gelmemiş birden fazla çekle ilgili olarak mahkemeden ihtiyati haciz kararı aldım ve kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla birlikte ihtiyati haciz kararını borçluya gönderdim. Mallar ihtiyaten haczedildi. Borçlu süresinde ihtiyati haciz kararına itiraz etti, mahkeme itirazı kabul etti, ben temyiz etttim. Ancak borçlu kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla yapılan takibe itiraz etmedi. İİK 264/son "Borçlu müddeti içinde ödeme emrine itiraz etmez veya itirazı icra mahkemesince kesin olarak kaldırılır veya mahkemece iptal edilirse, ihtiyati haciz kendiliğinden icrai hacze inkılabeder." hükmüne amir olan maddeden ben ne anlamalıyım? Yani şu aşamada ben hacze kesin haciz olarak devam edebilir miyim? Burada uygulama nasıldır? Kesin haciz olarak devam edebilirsem, icra dosyasına talep mi açmalıyım; yoksa kendiliğinden mi kesin hacze dönüşecek? Tüm arkadaşlara teşekkürler.

Bence, itiraza uğramamış bir ihtiyati haciz kendiliğinden icrai hacze inkılab ederdi. Olayda, ihtiyati haciz kararı itirazen kaldırılmıştır. Bu itibarla, yeniden haciz tatbiki lazım gelir.
Old 02-09-2012, 14:36   #5
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan av. tugba
Sayın meslektaşım "Takibi kesinleştirdiyseniz yeniden haciz yapmalısınız." demişsiniz. Şimdi şöyle; takip kambiyo s. mah. hac. yolu takibi. Bu takiple birlikte ihtiyati haciz kararı işleme konuldu. Ayrıca dosyayı davacı vekili olarak temyiz ettim, henüz sonuç gelmedi. Ben şu anda 264 ü uygulayabilir miyim?

Öncelikle belirtelim ihtiyati haciz işlemleri takip işlemi değildir. Kendine has bir hukuki korumadır. Sırf bu yüzden
imzaya itiraz üzerine verilen takibin durdurulmasına ilişkin tedbir kararı bile ihtiyati haczin uygulanmasına engel teşkil etmez. BU yüzden ihtiyati haciz olayını farklı değerlendirmez lazım.

264'ün kast ettiğiniz fıkrası İHTİYATİ HACZİN KESİN HACZE DÖNÜŞME ZAMANINI gösteren kısmıdır. Ancak bu maddeye "halen ayakta olan bir ihtiyati haciz" varsa başvurulur.

Borçlu İİK 265'e göre ihtiyati haciz kararını veren mahkemeye itirazda bulunmuş ve itirazı kabul olmuştur. Artık "ihtiyati haczin varlığından söz edilemez".

Yani ortada kesin hacze dönüşmesi beklenecek bir ihtiyati haciz yoktur.

Bu nedenle ödeme emri kesinleşti ise sanki hiç haciz yokmuş gibi tekrar haciz işlemi uygulamanız gerekecektir.
Old 17-01-2013, 11:31   #6
SHODAN

İİK 264/son "Borçlu müddeti içinde ödeme emrine itiraz etmez veya itirazı icra mahkemesince kesin olarak kaldırılır veya mahkemece iptal edilirse, ihtiyati haciz kendiliğinden icrai hacze inkılabeder."

Bu fıkradan sizin durumunuzda bahsemedeyiz çünkü aldığınız ihtiyati haciz kararı itiraz üzerine kaldırılmıştır.

Tekrar haciz uygulamanız gerekecektir.
Old 02-04-2018, 11:42   #7
Av.Emre OKKALI

Sayın meslektaşlarım;

Borçlu vekiliyim, konu ile benzer şekilde yetki itirazımız üzerine ihtiyati haciz kararının kaldırılmasına karar verildi. İcra Müdürlüğü İhtiyati hacizlerin kaldırılması talebimizi, dosya kesinleştiğinden, Alacaklının ihtiyati haciz tarihleri baki kalmak üzere reddetti.

Müdürlük kararına itiraz edeceğim. Bu hususta Yargıtay Kararı veya değerli yorumlarınızı rica ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi