Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babanın kredi Kart Borçlanması Nasıl Önlenir?Aile Üyelerinin Sorumluluğu Var Mıdır?Boşanan Eşin Velayet Hakkının İçeriği?

Konuyu Kilitleyin
Old 17-08-2012, 09:14   #1
Konuk

 
Varsayılan Babanın kredi Kart Borçlanması Nasıl Önlenir?Aile Üyelerinin Sorumluluğu Var Mıdır?Boşanan Eşin Velayet Hakkının İçeriği?

benim iki farklı sorunum var. Belki direkt Kahdemin konusu içine girmiyor ama bir kadın olarak yardıma ihtiyacım var .Cevaplarsanız çok sevinirim. bunlarla ilgili bulunduğum ilçede görev yapan avukatlara danışmakla beraber yolm gösteren bir cevap alamadım.
1. sorunum: Annem ev hanımıdır. Emekli memur olan babam sürekli banka kredisi ve kredi kartları ile çok farklı bankalara borç yapar.(İlçemiz dışındaki bankalarda dahil) Borçlarını ödeyemez hale geldiğinde bir şekilde bize borçları olduğunu fark ettirir ( cep telefonundan yaptığı konuşmalar ve cebine gelen mesajları görmemizi sağlayarak) ve ödeyip borçlarını kapatırız.kardeşim de ben de çalışıyoruz. ve üzerimizde evimiz arabamız falan var. ama artık bu borçları ödemek istemiyoruz. çünkü parayı nereye kime harcadığını bilmiyoruz. Evde huzursuzluk çıkmasına neden oluyor onun borçları. Biz bankadan içeri adım atamamasını sağlamak için ne yapabiliriz? Ailenin dirliğini düzenini bozuyor gibi bir maddeyle annemi vasi tayin ettirsek mevcut borçları için durum ne olur? Onun borçları yüzünden biz çocuklarının mal varlıklarına, maaşına -kefil falan olmadığımız halde- haciz gelir mi? Bir de ben boşandıdğım için onlarla beraber oturuyorum borçlar beni nasıl etkiler?

2. sorunum : Ben eşimden ayrıldıktan sonra bir ev aldım. Vesayeti bende olan bir çocuğumuz var. Eski eşim evli ve çocuğum zaman zaman babasına gittiğinde annenin evinde biz oturalım falan diyormuş yeni eşi. hani ölsem kalsam çocuğun vesayeti babasına geçecek ya, geçip oturacaklar benim evde . Ya da çocuk reşit olana kadar benden çocuğuma kalan malları alıp satma banka hesaplarını kullanma yetkisine sahip olacak ya, bunun önüne geçmek benden çocuğuma kalan taşınır taşınmaz hiçbir mal varlığının babasının idaresinde olmaması çocuğum reşit olana kadar mal varlığımı kardeşimin ve annemin idaresine bırakmak gibi bir imkanım var mı, yok mu bunu öğrenmek istiyorum. Ölümlü dünya ne olur ne olmaz ilerde çocuğumun mağdur olmasını istemiyorum. Çünkü kızımın babası benim babamdan daha beter borç yapıyor. Eline geçeni düşüncesizce harcıyor,ben ölsem falan çocuğumu mağdur eder . Noterden falan vasiyet hazırlatmak istediğim sonucu elde etmemi sağlar mı? O adam benden çocuğuma kalan hiçbir şeyi kullanma elde etme hakkına sahip olmasın. Lütfen bana yol gösterin. İstediğim cevap "Allah size ömür versin" gibi bir cevap değil yol gösteren bir cevap. lütfen, benim için çok önemli.
Old 17-08-2012, 21:49   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Babanızın kontrolsüz biçimde borçlanması aile ekonomisini olumsuz etkileyen bir olaydır.

Bu olgu ile başetmek için anneniz birkaç olanaktan yararlanabilir.

1-Aile Mahkemesi Hakimliğine başvurarak tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasını ve tasarrufun annenizin onayına bağlanmasını isteyebilir.

2-Yine Aile Mahkemesinden babanızın konutun giderleri için geçmiş bir yıl için de dahil olmak üzere yapacağı katkının belirlenmesini isteyebilir.

3-Aile Mahkemesi Hakiminden babanızın borşlusu olan ve emekli maaşının sağlandığı kuruma emir verilmesi
ni ve ödemelerin annenize yapılmasını isteyebilir.

4-İsraf sebebi ile sulh hukuk mahkemesinden kısıtlanmasını talep edebilir

En uygun olanağın ne olduğu bir avukatla birlikte kararlaştırılmalıdır.

Mali durum elverişli değilse baro adli yardım servisine başvuru olanağı bulunmaktadır.

Babanızın borçlarından babanız şahsen sorumludur.Öocuklar veya eş bu borçlardan sorumlu değildir.

Sn.katılımcı

Çocuğunuz ergin olmadan vefat etmeniz halinde boşandığınız eşinizin çocuğun mallarını kötü yöneteceğinize ilişkin kaygılarınız var.

Bu kaygınızı adınız akayıtlı taşınmazda belirli süre için güvendiğiniz aile üyenize intifa hakkı tanıyarak giderebilirsiniz.Hangi yaşta çocuğunuzun tam kullanımını istiyorsanız intifa bitiş tarihini o zaman olarak belirlersiniz.

İntifa yararlanma hakkıdır.İntifa hakkı sayış dışındaki yetkileri kullanmaya yarar.


Ayrıca çocuk mallarını çocuğun yararı dışında kullanmak yasaya aykırıdır ve hakimden izin istemek gerekir.Bu güvence de işe yarayabilir.

Sizin de bu konuda bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 18-08-2012, 14:26   #3
Konuk

 
Varsayılan

allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için. iyi bayramlar dilerim. çok ama çok teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Babamın kredi borçları annemle beni çok üzüyor,babam nasılsa ileride kızım öder diye kredi çekiyor.Reddi miras yapabilir miyim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 08-07-2012 10:29
Eşim benden habersiz kredi çekemesin, kredi kartı başvurusu yapamasın Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 03-01-2012 23:05
Kredi Sözleşmesi ve Kredi Kartı Borcu Temerrüt Halinde her iki Sözleşmenin de Feshi Yekta Meslektaşların Soruları 8 21-09-2009 17:18
Kredi Kartı Yıllık Ücretini İptal Ettiren Avukatın Kredi Kartı İptal edildi Av.Barış Hukuk Haberleri 4 01-02-2009 15:25
ÖNEMLİ!!! 3.şahıslar adına bankadan kredi çekilmesi ve kredi kartı kullandırılması Av.Hasan_33 Meslektaşların Soruları 2 30-12-2008 17:02


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03103209 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.