Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras mal paylaşımı

Yanıt
Old 04-07-2012, 09:18   #1
avrmzn

 
Varsayılan Miras mal paylaşımı

Sayın meslektaşlarım, Konuyu özetlemem gerekirse,
Müvekkilim babasından kalan miras yönünden sıkıntı yaşamakta şöyleki;
baba zengin bir adam ve 2 kızı 2 oğlu var. mallarından değerli olanları ölümünden önce gerek sağlararası kazandırma ile gerekse vasiyetle oğullarına bırakıyor. Bunların içinde değerli araziler ve bankadaki hesapları yer alıyor. Ayrıca ölümünden önce ikinci eşine bir daire alıyor. fakat bu daireyi kadın bizzat kendisi mülk ediniyor ama böyle bir maddi imkanı olmadığı açık. Ayrıca baba 2002 tarihinde oğullarına çiftlik satışı yapıyor. fakat ölümüne kadar yine kendisi işletiyor. Yani satış sadece mal kaçırma amaçlı görünüyo.
Yine ölümünden önce bir arsayı gelinine satış yoluyla bırakıyo.
Bu durumlarda bütün yukarıdaki değerler için tapu iptal ve tenkis davası açılması mümkün mü?

ikinci bir husus; müvekkiller üvey annelerininde yukarıda sayılan mallardan pay almasından korkmakta.Üvey anne 2005 tarihinde evlenmiş. Evlilik öncesi alınan mallardan mesela çiftlikten pay alabilir mi?tapu iptal ve tenkis davasında mahkeme sadece saklı payı ihlal edilen adına mı hüküm tahsis ediyor yoksa saklı payı ihlal edilen bütün murisler yönünden mi ? cevaplarınızı bekliyorum ii çalışmalar
Old 04-07-2012, 12:48   #2
vekilim77

 
Varsayılan

öncelikle ikinci eşe alınan daire açısından yapabileceğiniz bir şey olduğunu sanmıyorum.Çünkü daire müvekkilinizin babasından değil 3.şahıstan satın alınmış anladığım kadarıyla.
Arsayı gelinine satış yoluyla bırakıyo olması durumu benimde karşılaştığım bir olay ve bir sağlar arası kazandırma.Yaptığım araştırmalar neticesinde emin olmamakla beraber muvazaa ileri sürerek iptali sağlanabiliyor.Ancak gelinin bu yeri almaya gücünün yetmeyeceği,babanın hesaplarında satış tarihinde belirtilen miktarlarda zenginleşme olmadığı vs. hususlar ispatlanarak davayı kazanabilirsiniz.Babanın oğullarına satış yaptığı yerler için de aynı yöntem izlenebilir.Muris'in mal kaçırma niyetiyle hareket edip örneğin çiftliği satış gibi gösterdiği ancak ölene kadar kullandığı ispat edilirse mal kaçırma amacı özellikle yukarıda belirttiğim gibi çeşitli ispat vasıtaları da kullanılarak dava edilebilir diye düşünüyorum.Bu halde davayı kazanırsanız mal tümden terekeye dahil olur.(bence bunlar ayrı ayrı dava edilmeli)
Saklı pay hususunda da şunu söylemek istiyorum ki,eğer babanın vasiyetle oğullarına bıraktığı mallar müvekkilinizin saklı payını ihlal ediyorsa bu halde müvekkiliniz dava açabilir.saklı payı ne kadar ihlal ediliyorsa o kısmı geri alabilir.
Üvey annenin evlendiği tarihin önemli olduğunu düşünmüyorum sonuçta babaya eş olarak mirasçı ve terekedeki tüm mallarda 1/4 oranında hak sahibi.
Tabi sizi yanıltmak istemem.Konuyu daha detaylı araştırın.umarım yardımcı olmuşumdur.
Old 04-07-2012, 14:10   #3
avrmzn

 
Varsayılan

eşe alınan ev için evlilik içerisinde alınması yönünden mal rejiminin tasfiyesi ile %37,5 lik kısmının çocuklara ait olacağını düşünüyorum yanılıyo muyum acaba?

Ayrıca iptal davaları ile ilgili işin ilginç yanı müvekkil ve diğer kız kardeş üvey annenin pay almasını önlemek istiyolar. bu konuda yapılacak bir şey gibi görünüyo?zira satışlar iptal olursa mal terekeye dönecek ve ikinci eş miras payı olarak 1/4 alacak.
Old 04-07-2012, 14:35   #4
vekilim77

 
Varsayılan

'Sağ kalan eş öncelikle evliliğin ölüm ile sona ermiş olmasından dolayı mal rejiminin tasfiyesini istemek ve bununla hangi malvarlığı değerlerinin evlilik sırasında edinildiğini tespit ettirmek ve eşler arasındaki ilişkide kendine düşen hissenin belirlenmesini istemek hakkına sahiptir. Tasfiyede miras bırakana kalan malvarlığı değerlerinin net’i (artık değeri) terekeyi oluşturacaktır. Başka bir deyişle evli olarak ölen miras bırakanın terekesinin aktifi, kişisel malları ile edinilmiş mallar üzerindeki paylı mülkiyetten gelen haklarından ibarettir. Ancak buraya kadar bahsedilen hususlar Edinilmiş Mallara Katılma Rejimine tabi olan mallar için söz konusudur. Zira Yargıtay pek çok kararında 4722 sayılı yasanın 1. maddesine vurgu yaparak Medeni Kanunun yürürlük tarihi olan 1.1.2002 tarihinden önce edinilen mallar hakkında önceki mal rejimine ilişkin kuralların uygulanacağına değinmektedir.'Sayın Av.Can Doğanel'in Eşler Arasındaki Mal Rejimlerinin, Mirasçılığa ve Miras Paylarına Etkileri başlıklı yazısından yaptığım alıntı.Ayrıca aşağıda verdiğim adresten makaleyi okumanızı tavsiye ederim.
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_497.htm
Old 16-06-2016, 10:38   #5
AV.FATMA ÖZÇELİK

 
Varsayılan

sağ kalan eşin ( üvey annenin ) intifa yahut mülkiyet hakkı oranı değişmez.ancak sağ kalan eş ile muris arasında ölüm öncesi açılmış ve ölüm sırasında da derdest olan bir boşanma davası varsa mirasçılık sıfatı sona erebilir ya da diğer mirasçılarla 3.kişilerin, murisin bıraktığı terekeden miras dışı talepleri olursa, tüm mirasçılar gibi sağ kalan eş de bundan etkilenir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Miras Paylaşımı lawyer6534 Meslektaşların Soruları 2 07-03-2011 09:41
miras paylaşımı av Hüseyin GÜL Meslektaşların Soruları 1 02-07-2009 12:37
miras paylaşımı. Av. Filiz Sözen Miras Hukuku Çalışma Grubu 0 22-04-2009 14:37
Miras Paylaşımı Avni Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 23:43
Miras Paylaşımı ILGAZ UZUN Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 03:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03005290 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.