Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Telsİm-tÜketİcİ Hakem Heyetİ

Yanıt
Old 14-06-2012, 15:13   #1
lawyer0202

 
Dikkat Telsİm-tÜketİcİ Hakem Heyetİ

Telsim müvekkile 2003 yılında ödemediği faturalardan dolayı icra takibi açmış. Asıl alacak 165 TL, işlemiş faizlerle birlikte 1265 TL olmuş.
Ama şöyle bişey sözkonusu; Müvekkilin kontörlü olan hattı kendisinden habersiz bir şekilde faturalıya çevrilmiş.
Ben de müvekkilin imzası alınmadan, müvekkilin haberi olmadan faturalı hatta çevrildiğinden bahisle borçlu olmadığının tespiti için tüketici hakem heyetine başvurdum.
Tüketici hakem heyeti telsime sözleşmelerin gönderilmesi için süre verdi. Fakat verilen süre içerisinde belgeler ibraz olunmadı. Buna rağmen tüketici hakem heyeti bizim imza inceleme yetkimiz yok, icra mahkemesinde davanızı açın diye karar verdi.
Birincisi hakem heyetinin kararını nasıl yorumluyorsunuz?
İkinci olarak şimdi sevgili meslekdaşlar en sağlam yol olarak neyi tercih etmem gerekir? Tüketici mahkemesine itiraz mı edeyim, yoksa hakem heyetinin dediği gibi icra mahkemesine mi başvurayım?
Old 15-06-2012, 12:05   #2
akoguz

 
Varsayılan

Sayın polat,
Önelikle icra takibi ilamsız takip olup, tebliğden itibaren 7 gün içerisinde İcra Dairesine itiraz ettiğiniz takdirde takip durmaktadır. Alacaklının bunun üzerine itirazın kaldırılmasını Tetkik merciinden isteme hakkı ile itirazın iptali davası açma hakkı mevcut olup 6 ay ve 1 yıl süre içerisinde bu davaların açılması gerekir. Eğer itiraz süresini kaçırmışsanız bu halde takibin kesinleşmesinden itibaren 1 yıl menfi tespit davası açabilirsiniz.
Ancak tüketici hakem heyeti kararı bence yerinde olup başlamış olan bir takibe konu olan borç nedeniyle mahkeme yerine geçmek suretiyle karar vermesi doğru değildir. saygılar...
Old 15-06-2012, 14:12   #3
lawyer0202

 
Varsayılan

Sayın Akoğuz cevabınız için teşekkürler. Müvekkil zamanında yanıma gelmiş olsaydı zaten tüketici hakem heyetine başvurmazdım. İtiraz süresi kaçırılmış yani. Benim düşüncem tüketici mahkemesine itiraz etmek.Başka yorumlara da açığım.
Old 15-06-2012, 14:33   #4
parezer3447

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım, menfi tespit davası açın ya da dosya borcunu kapatarak istirdat davası açın. Müvekkilinizin ödeme gücü varsa ve haciz baskısı yaşamak istemiyorsa icra dosyasına ödeme yapıp istirdat davası açmanız daha yararlı olur diye düşünüyorum. Ayrıca açacağınız istirdat veya menfi tespit davasında imza incelemesi yapılır.
Old 15-06-2012, 14:52   #5
av.eduss

 
Varsayılan

heyet kararı lehinize olmuş olsa idi bile takip kesinleşmiş nihayetinde..lehinize olma ihtimalinde dahi dava açıp heyet kararını delil gösterecektiniz.bu sebeple bence de öyle yada böyle ya istirdat yada menfi tespit davası açmalısınız.heyet kararı ile uğraşmayın derim..Zaten heyet kararı esasa ilişkin de değil..Aleyhinize bir durumda yok bence bu açıdan..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
TÜketİcİ Hakem Heyetİ Karari av.murat kılıç Meslektaşların Soruları 2 17-04-2012 11:05
TÜketİcİ Hakem Heyetİ Mefkure Meslektaşların Soruları 9 29-01-2012 19:19
TÜketİcİ Hakem Heyetİ Kararlari avensis Meslektaşların Soruları 4 07-04-2011 09:50
TÜketİcİ Hakem Heyetİ BaŞvurularinda MÜteselsİl Sorumlularin BaŞvuruyu İhbari av.brs Meslektaşların Soruları 2 15-08-2007 09:16
Tüketıcı Hakem Heyetı Kararinda Parasal Sınır ttufek Meslektaşların Soruları 2 31-05-2007 15:31


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02621794 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.