Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tek taraflı boşanmak istiyorum?

Konuyu Kilitleyin
Old 16-05-2012, 14:24   #1
Konuk

 
Mutsuz Tek taraflı boşanmak istiyorum?

Sayın ilgiler
Ben 7 yıllık evliyim ve 4 yaşında bir kızım var. Yıllardır eşimle geçimsizliğimiz vardı fakat kızım var diye hep sineye çektim. Kavgalarımızı binadakiler hatta ailesi dahi biliyor. Birkaç kez ailesini çağırdım fakat sonuç değişmedi. Ama artık iş şiddete dayandı ve beni tartaklamaya ve hakaretlere ulaştı.Eşimle 3-4 yıldır ayrı odalarda yatıyoruz, birbirimizin yüzünü görmek istemiyoruz.Oda bana çocuğu için katlanıyor.Ben çok düşündüm kızım için katlanayım babasız kalmasın diye ama artık ne sevgi nede saygı kaldı. Eşimden biran önce boşanmak istiyorum nereden başlayacağımı bilmiyorum.Önce avukat mı tutmam gerekiyor dava açmam için.Ben Taşeron bir firmada asgari ücretle bir kamu kurumunda çalışıyorum.Eşim askeri personel. Benim sizlere sorularım olacak
1.Tek taraflı boşanma davası açabilirmiyim.
2.Eşimden maddi yönden bir kuruş bile istemiyorum. Sadece kızına verirse onuda kendisi bilir.
3.Kızımın velayetini ben maddi yönden az aldığım için babaya mı verir.
4.Eşimden (eşim demeye bile dilim varmıyor) biran önce boşanmak istiyorum; Eğer eşim boşanmak istemezse hakim ne karar verir.
5.Kızmı 4 yaşında onun velayeti ne olur.
6.Davayı nasıl açmam gerekiyor.
7.Nelere dikkat etmem ve neler yapmam gerekiyor.

Teşekkürler
Cevaplarınızı bekliyorum
Old 16-05-2012, 16:43   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Eşiniz anlaşmalı boşanmayı kabul etmiyorsa yapılacak şey,çekişmeli boşanma davası açılmasıdır.Bu davada karşı tarafın boşanmaya yol açan kusurlu eylemleri açıklanmalı ve ispatlanmalıdır.

4 yaşındaki çocuğun velayetinin anneye verilmesi beklenir.Bu konuda uzman görüşü alınacak ve çocuğun öncelikli çıkarları gözetilecektir.

Babanın daha çok geliri olması olsa olsa nafaka takdirinde dikkate alınacaktır.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilsa baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 17-05-2012, 10:48   #3
Konuk

 
Soru İspat hk.

Sayın Avukat hanım
"Kusurlu eylemleri açıklanmalı ve ispatlanmalı" yazmışsınız ben eşimin bana söylediği sözlü hakaret ve aşağılamalırını, beni tartaklamasını, bana para vermeyip git annenden iste diye söyleyip beni parasız işe yollamasını gözünün o kadar dönmüş ki ben bunları sadece sözlü olarak söyleyebilirim.Söylediklerimi karşı taraf inkar etmez heralde yaptıklarını.
Eşimle halen aynı evde oturuyoruz. Boşanma davası açmadan mı evden ayrılmam gerekiyor.
Birde maddi yönden hiçbirşey istemiyorum.Evdeki bütün eşyaları ona bırakıyorum. Bu mahkeme sürecini kısaltırmı? Tazminat falan da istemiyorum yeterki çıksın gitsin hayatımdan verirse kızınna nafaka vermezse oda önemli değil çalışır bakarım kızıma.Kızımın bu kötü olayların gözünün önünde yaşanmasını daha fazla istemiyorum.
Old 17-05-2012, 12:22   #4
Levent Cirit

 
Varsayılan

Sn.Konuk,
1) Boşanma davasını iki şekilde açabilirsiniz;
a) Eşinizle anlaşarak gidip birlikte
b) Eşiniz anlaşmaya yanaşmıyor ise tek başınıza
Anlaşarak açacağınız davada bir sorun yok. Aranızda yapacağınız protokole göre mahkeme gerekli kararı verecektir. Ancak eşinizle bu konuda anlaşmanız mümkün değil ise bu durumda sayın meslektaşımın da dediği gibi eşinizin kusurlu eylemlerini mahkemede ispatlamanız veya kendisinin kabul etmesi lazım.

Hak kaybına uğramamak adına bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı tavsiye ederim.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
boşanmak istiyorum Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 11-04-2012 17:04
eşimin aşırı kıskançlığı var boşanmak istiyorum, haklarımı bilmek istiyorum Konuk biricik Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 04-06-2010 10:14
boşanmak istiyorum Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 4 14-04-2008 17:32
Boşanmak istiyorum.. svd Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 25-01-2008 18:30
boşanmak istiyorum pr 134 Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 07-06-2007 18:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02526999 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.