Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sağlık Ocağından Alınan Raporun Bağlayıcılığı

Yanıt
Old 03-05-2012, 14:42   #1
lethe

 
Varsayılan Sağlık Ocağından Alınan Raporun Bağlayıcılığı

90 yaşındaki bir vatandaş oğlunun zoru ile notere götürülerek satış vekaleti alınıyor.

Bu işlem yapılırken noter doktor raporu talep ediyor. Şahsı oğlu sağlık ocağına götürüyor ve sağlık ocağındaki bir doktorun imzası ve sağlık ocağının kaşesi basılı bir hukuki işlem yapabilir raporu alıyor.

Noterde satış vekaleti alınırken 2 kişide tanık olarak bulunmuş ve imzaları alınmış.

Bu 90 yaşındaki vatandaş işlemin yapıldığı esnada parkinson hastası, düzgün konuşamıyor. Konuştuklarını bir tek ona bakan kızı anlayabliyor. Anlaşılması zor olansa sağlık ocağından rapor alınabilmiş ve bir şekilde satış vekaletinin şahıstan alınmış olması.

Benim sorum şu. Noter 65 yaş üstü şahıslar için sağlık ocağından alınan raporu yeterli buluyormu. Sağlık Ocağından alınan raporun hükmü nedir.


İkinci bir sorum vatandaş tasarruftan 1 yıl sonra ölmüş. Kızının söz konusu tasarruftan ölümden sonra haberi oluyor. Tasarruf tarihinde şahsın hasta olduğuna, şuurunun yerinde olmadığına ilişkin bir çok tanığım var.

Tasarrufun iptaline ilişkin açacağım bir davada sağlık ocağının "hukuki tasarrufta bulunabilir" şeklindeki raporu ve noterin düzenleme şeklindeki satış vekaletinde " şahsın işlemi yapma yeteneğinin bulunduğunu gördüm" şeklindeki beyanı karşında dinleteceğim tanıkların davayı lehime çevirmede bir faydası olabilirmi. Tanıklardan 3 ü şahsın yakın akrabaları.

Teşekkürler.
Old 03-05-2012, 15:12   #2
yılmazkan

 
Varsayılan

Tasarrufun iptali davası açarken murisin fiil ehliyeti ile birlikte şartları varsa muris muvaazasına da dayanmanızı öneririm. 90 yaş, parkinson hastası birinin zihni melekelerinin de yerinde olduğunu tespit için psikiyatri, nöroloji gibi bu konuda uzman doktorlardan raporunun aldırılması daha uygundur. Ayrıca satış yapıldığı sıralarda murisin satıştan gelecek paraya ihtiyacı olup olmadığı, paranın nereye harcandığı, satış bedelinin gerçek olup olmadığı gibi hususların da göz önüne alınması gereklidir.
Old 03-05-2012, 15:32   #3
lethe

 
Varsayılan

yılmaz bey cevabınız için teşekkürler.

Peki noterin karşısına gelen bir vatandaşı fiil ehliyetinin olup olmamadığı konusunda sağlık ocağına sevketmesi ne kadar doğru. Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor istemesi gerekmezmi?
Old 03-05-2012, 18:36   #4
egemen48

 
Varsayılan

sorularınıza cevaplarım
1-hukuki ehliyetsizlik kamu düzeni ile ilgilidir,bu nedenle , varsa, miras bırakana ait sağlık kurulu raporları (kişi ölmeden önce hastahaneye gitmiş ve dediğiniz hastalığa benzer hastalıklarına ilişkin raporları varsa ekleyin), hasta müşahade kayıtları, reçeteleri varsa isteyin ve tüm dosyayı Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini ve adli tıp kurumunun kişinin işlem yapıp yapamayacağını incelemesini talep edin.Bu davada tanıklar çok önemli,tanıklarınızın akraba olmasının önemi yok,eğer tanıklar kişinin işlem yapamayacak durumda hasta olduğunu belirtirse işiniz kolaylaşacaktır.ayrıca 90 yaşında birisinin bu işlemleri yapma ihtiyacı olmadığını,keza ekonomik durumunun iyi oldugunu kendine bakabilecek durumda olduğunu,bu işlemden para almadığını,banka hesabından bu işlemle ilgili herhangi ücret cıkmadıgını,ayrıca bu işlemden sonra herhangi bir taşınır taşınmaz almadığını belirtin tanıklayın.
2-işlem yapamayacak derecede gücünün olmadıgını ispatladıktan sonra,işlemin karsı tarafındaki kişinin iyiniyetinin ve zamanasımının da önemi kalmayacaktır.
Old 04-05-2012, 12:43   #5
yılmazkan

 
Varsayılan

Cevabımda da belirttiğim gibi akli melekelerin tespiti psikiyatri, nöroloji gibi uzmanlık alanlarının konusudur. Sağlık ocağındaki pratisyen hekim bu durumu değerlendiremez.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sahte Raporun sonradan geçerli hale getirilmesi komini Hukuk Sohbetleri 1 23-09-2011 16:05
özel sağlık kuruluşlarınca SGK lı hastalardan alınan hasta katılım payı av.emreyetim Meslektaşların Soruları 2 23-06-2010 10:28
raporlu işçi hk.derhal fesih süresi raporun bitiminden iti.başlayabilirmi? kyb Meslektaşların Soruları 1 25-03-2010 20:54
Yabancı ülkedeki hastaneden alınan raporun mahkemelerimizdeki delil gücü avukat.derviş.yıldızoğlu Meslektaşların Soruları 1 08-02-2010 21:46
İşçinin Sağlık Ocağından Aldığı Raporu İşveren Kabul Etmek Zorunda mı? Av_Burcu Meslektaşların Soruları 6 24-09-2009 16:21


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08419800 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.