Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

katılma yoluyla temyiz

Yanıt
Old 16-04-2012, 10:06   #1
eylül

 
Varsayılan katılma yoluyla temyiz

Merhaba yeni hmk doğrultusunda benim bir sorum olacaktı cevaplandırırsanız sevinirim.Şöyle ki, davacı vekili olduğum İş mahkemesi dosyası 20 martta karara çıktı,(kıdem tazminatı vs alacağı) son duruşmaya şehir dışında bulunmam sebebiyle yetki belgesiyle başka bir avukat katıldı.Davanın kısmen kabulune karar verildi.Temyiz süresini ne yazık ki kaçırdım ve hmk geçici 2ve 3. maddelerinde temyize ilişkin eski humk uygulanacağını belirtilmiş. Temyize ilşkin eski humk katılma yolula temyiz mümkün idi.Bu durumda ne yapabileceğim konusunda yorumlarınızı bekliyorum.Kısa kararda kanun yolu ve süresi gösterilmemiş,(sadece kanun yolu açık olmak üzere karar verildi usulen okunup açıklandı denilmiş.)bu durumda kanun süresi gösterilmediği için Hmk 297 maddesine dayanarak temyiz talebinde bulunsam (süre yönünden reddedilirse bu kararı da temyiz etmek şartıyla)işe yarar mı? veya başka alternatifim varmıdır? Katılma yoluyla temyiz iş mah.kabul olunmuyor diye biliyorum en azından bulduğum yargıtay kararları o yönde,aksi içtihat kararı varmıdır?(ancak yeni hmk 366 mad.gereğince olması gerektiğini düşünüyorum)eski hale getirme için de delillerim yok maalesef. Yardımcı olursanız sevinirim,
iyi çalışmalar.
Old 16-04-2012, 23:24   #2
serkan karaoğlu

 
Varsayılan

Yargıtay CGK'nın 07.11.2006 gün ve 2006/6-213 Esas, 2006/229 Karar sayılı kararında belirtildiği üzere Anayasa'nın 40/2, 5271 sayılı CMK'nın 34/2, 231/2 ve 232/6. maddeleri uyarınca karar ve hükümlerde, başvurulabilecek yasayolu, süresi, mercii ve başvuru şekli tereddüde yer vermeyecek şekilde açıkça gösterilmesi gerekir. Bunlardan birisinin veya birkaçının gösterilmemiş olması veya yanlış gösterilmesi durumunda yapılan tebliğ veya tefhim geçersiz hale gelecektir.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Temyiz Süresi Sonrası Temyize Katılma avukatberk Meslektaşların Soruları 2 27-09-2011 14:00
Temyiz aşamasında ıslah yoluyla zamanşımı def'i HakiMavi Meslektaşların Soruları 9 13-08-2010 15:25
Katılma talebimizin reddedildiği bir davada,müşteki sıfatıyla temyiz edebilir miyiz? Gonca Aydın Meslektaşların Soruları 1 24-04-2009 14:42
Ceza Mahkemesinde Katılma Yolu ile Temyiz Mümkün müdür? muzio Meslektaşların Soruları 8 24-10-2007 10:57


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06987405 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.