Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukat hakkında yakalama emri

Yanıt
Old 06-04-2012, 17:31   #1
avmavi

 
Varsayılan Avukat hakkında yakalama emri

Sayın üyeler avukat hakkında suç üstü durumu hariç yakalama emri çıkarılması mümkün müdür? Ayrıca gözaltı işlemi de mümkün mü avukat hakkında? Yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla....
Old 07-04-2012, 20:07   #2
Defi-Def

 
Varsayılan

İle ifadeye gitmeyen, sorgusu savunması yapılamayan sanık hakkında yakalama emri çıkarılır bildiğim kadarı ile sanğın avukat olması durumu değiştirmez, bu durumda da yakalama emri çıkarılabilir.
Avukatı göz altına alınması ya da avukat hakkında soruşturma başlatılması vs. durumlar ise evukatlık kanununda da düzenlenmiştir. Burada da avukatın göz altına alınamayacağı şeklinde bir hüküm bildiğim kadarı ile yok. Göz altına alınabilir ancak ifadesi ancak savcı tarafından alınabilir avukatın ifadesini kolluk alamaz diye biliyorum.
Old 19-12-2012, 02:45   #3
fountain

 
Varsayılan

Avukata yakalama çıkarılması ile ilgili bugün yaşanan bir örneği paylaşmak isterim.
Sanık avukatlar, suç tarihinde hukuk fakültesi öğrencisidirler. Hakim yakalamaya ilişkin ara karar oluştururken sanık avukatları söz alarak 'sanıkların avukat oldukları, bir dahaki celse hazır edilecekleri, yakalama verilmemesi' talebinde bulunurlar. Hakim ise; 'sanıkların avukat olması bir şeyi değiştirmez, usulde öyle bir şey yok2 diyerek diretir. Ancak sanık avukatları ısrar edince yakalama çıkarılmasından mahkemece vazgeçilir.
Old 19-12-2012, 04:52   #4
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan

Sayın avmavi,

1.CMK.’nin “Yakalama Emri ve Nedenleri” başlıklı 98/1. Maddesi:

“Soruşturma evresinde çağrı üzerine gelmeyen veya çağrı yapılamayan şüpheli hakkında, Cumhuriyet Savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimi tarafından yakalama emri düzenlenebilir.”

2.Çağrıya uymayan şüphelinin, ifadesinin alınabilmesi için Cumhuriyet Savcısının, CMK.’nin162.maddesi gereğince Sulh Ceza Yargıcından, Yasanın 146. maddesinde belirtilen zorla getirme kararı verilmesini veya yine Yasanın 98/1 maddesine uygun olarak Sulh Ceza Yargıcının yakalama emri düzenlemesini istemesi yasal bir uygulamadır.

3.Avukatı bu yasal uygulamadan muaf kılabilecek gerekçe ne olabilir?

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yakalama Emri Av.Özlem PEKSÜSLÜ Meslektaşların Soruları 2 06-09-2009 01:13
Müşteki Hakkında Yakalama Emri Av.Özlem PEKSÜSLÜ Meslektaşların Soruları 7 12-05-2009 21:25
Hakkında Yakalama Emri Bulunan Eş Ve Boşanma Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 17-05-2008 18:10
sanık avukat hakkında yakalama emri Av. Mücevher Şükran Gökçe Meslektaşların Soruları 2 24-10-2007 14:23


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03312206 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.