Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

devlet evrakına sahte imza

Yanıt
Old 30-03-2012, 08:44   #1
Konuk

 
Varsayılan devlet evrakına sahte imza

çalışmakta olduğum devlet kurumunda özürlülerin eğitim almasını sağlayan rapor çıkarılmaktadır. bu rapor bir kurul tarafından onaylanmaktadır .her çıkan rapor ile engelli birey rehabilitasyon merkezlerinden eğitim almaktadır ve bu eğitim karşılığını bu rapor ile devlet karşılamaktadır.
bende bu kurulun bir üyesiyim. ve kısa bir süre önce gördük ki bazı raporlarda kurul üyelerinin imzası taklit edilmiş bazı raporlarda tüm imzalar bir ''imza hariç'' sahte bazısında iki bazı raporlarda tek imza sahte. bu suçu işleyen kişi devlet memurudur,imza attığı evrakda devlet evrakıdır. bu tespitden sonra savcılığa( memuriyet suçlarına bakan )dilekçe verdik sadece 3 kurul üyesi diğer üyeler vermedi. ve ayrıca kurumumuza da dilekçe verdik bu süreçte bu suçu işleyen kişi ve süreç hakkında nasıl bir gelişme olur çok teşekkürler..
Old 30-03-2012, 12:53   #2
Dr.DOGRAMACI

 
Varsayılan

Merhaba Sn Konuk,

Türk Ceza Kanunu bahsettiğiniz olayı tanımlamıştır.

Alıntı:
Yazan TCK
Resmî belgede sahtecilik
MADDE 204. - (1) Bir resmî belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmî belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmî belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmî bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmî belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Resmî belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması hâlinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.

Ayrıca bu belgeye bağlı olarak işlenen başka bir suç varsa ayrıca değerlendirilecektir.

Bu suç takibi şikayete bağlı suçlardan olmayıp savcılığa vermiş olduğunuz suç ihbarı incelemeye alınarak savcılık soruşturması başlayacaktır.
Diğer kurul üyelerinin ayrıca ihbarına gerek yoktur.
Süreç için ise ceza yargılaması kapsamında her türlü belge, delil, tanık ifadesi vs değerlendirilerek sonuca varılacaktır.
Old 31-03-2012, 10:30   #3
Nur Deniz

 
Varsayılan

Alıntı:
Nitelikli dolandırıcılık
MADDE 158. (1) Dolandırıcılık suçunun;

a) Dinî inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle,

b) Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak suretiyle,

c) Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle,

d) Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle,

e) Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak,

f) Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,

g) Basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,

h) Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında,

i) Serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle,

j) Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla,

k) Sigorta bedelini almak maksadıyla,

İşlenmesi halinde, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. (Ek cümle: 29/6/2005 – 5377/19 md.) Ancak, (e), (f) ve (j) bentlerinde sayılan hâllerde hapis cezasının alt sınırı üç yıldan, adlî para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz.

(2) Kamu görevlileriyle ilişkisinin olduğundan, onlar nezdinde hatırı sayıldığından bahisle ve belli bir işin gördürüleceği vaadiyle aldatarak, başkasından menfaat temin eden kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

Bence bu suç öncelikle doğrudan devletten yarar sağlamak amacıyla, nitelikli olarak işlendiği için dolandırıcılık olarak değerlendirilir.
Old 09-04-2012, 13:16   #4
Konuk

 
Varsayılan

ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
çekte sahte imza ! avangardea Meslektaşların Soruları 2 30-10-2011 15:33
bonoda iki imza ve sahte kaşe dilek öz Meslektaşların Soruları 3 05-08-2010 15:04
sahte imza iddiası av.ta Meslektaşların Soruları 5 15-09-2009 20:33
sahte imza Murat^^ Meslektaşların Soruları 1 20-12-2008 18:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03583598 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.