Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra dosyası yenilemede peşin harç ve başvuru harcı birlikte mi alınır?

Yanıt
Old 29-03-2012, 17:15   #1
BORATAN

 
Varsayılan icra dosyası yenilemede peşin harç ve başvuru harcı birlikte mi alınır?

iyi çalışmalar . icra dosyasını yenilemek istediğimizde ( haciz var ancak düşmesinin üzerinden 2 yıl geçmiş ) hem peşin harcı hem başvuru harcını ödemek zorunda mıyız. çok iyi hatırlıyorum eskiden yenilemede sadece başvuru harcı ve tebliğ gideri veriyorduk.dün yaptığım başvuruda aynen yeni takip açıyormuş gibi harç alındı. ilgili yargıtay kararı bulamadım ....
Old 29-03-2012, 19:19   #2
GÜLSÜM ÖNAL

 
Varsayılan

T.C.YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ E. 2008/18334 K. 2008/21803 T. 5.12.2008
• DOSYANIN İŞLEMDEN KALDIRILMASI ( Bir Yıllık Süre İçerisinde Haciz Talebinde Bulunulmaması Üzerine - Takibin Yenilenmesine veya Borçluya Yeni Bir Ödeme Emri Gönderilmesine Gerek Olmadığı )
• BİR YIL İÇİNDE FACİZ İSTEME KURALI ( Bulunulmaması Üzerine Dosyanın İşlemden Kaldırılmasından Sonra Takibin Yenilenmesine veya Borçluya Yeni Bir Ödeme Emri Gönderilmesine Gerek Olmadığı )
• TAKİBİN YENİLENMESİ ( Bir Yıllık Süre İçerisinde Haciz Talebinde Bulunulmaması Üzerine Dosyanın İşlemden Kaldırılmasından Sonra Takibin Yenilenmesine veya Borçluya Yeni Bir Ödeme Emri Gönderilmesine Gerek Olmadığı )
• YENİLEME TALEBİ ( Bir Yıllık Süre İçerisinde Haciz Talebinde Bulunulmaması Üzerine Dosyanın İşlemden Kaldırılmasından Sonra Takibin Yenilenmesine Gerek Olmadığı - Yenileme Talebi Yalnız Haciz Talebi İçin Olduğu )
2004/m.58, 78/4-5
ÖZET : Bir yıllık süre içerisinde haciz talebinde bulunulmaması üzerine dosyanın işlemden kaldırılmasından sonra takibin yenilenmesine veya borçluya yeni bir ödeme emri gönderilmesine gerek yoktur. Çünkü kesinleşmiş olan takip devam etmektedir; yani derdesttir. Yenileme talebi yalnız haciz ( talebi ) içindir.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu isle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Alacaklının borçlu aleyhine, kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile 22.7.2005 tarihinde takibe geçmiş ve borçlu adına çıkartılan ödeme emri usulüne uygun olarak 4.8.2005 tarihinde adı geçene tebliğ edilmiştir. Takip dosyası bir süre alacaklı tarafından işlemsiz bırakılmış, daha sonra alacaklı vekilinin istemi doğrultusunda borçlu adına gönderilen yenileme talebinin tebliği üzerine borçlunun İcra Mahkemesine başvurarak borca itiraz ettiği görülmektedir.
( Bir yıllık süresi içerisinde haciz talebinde bulunulmaması veya yapılmış olan haciz talebi geri alınıp da aynı 1 yıllık süre içinde yeniden haciz talebinde bulunulmaması ) nedeniyle takip dosyasının işlemden kaldırılması ( md. 78/4 ) üzerine, alacaklı yeniden haciz isteyebilmek için, yenileme talebinde bulunulmalıdır. ( md. 78/5 ) Bu yenileme talebi yalnız haciz ( talebi ) içindir.
Takip dosyasının işlemden kaldırılması üzerine alacaklının ( haciz isteyebilmek için ) takip talebini de ( md. 58 ) yenilemesine ve borçluya yeni bir ödeme emi gönderilmesine gerek yoktur. Çünkü kesinleşmiş olan takip devam etmektedir; yani derdesttir. ( Prof. Dr. Baki Kuru İcra İflas Hukuku El Kitabı, 2004 baskı. sf:361 )
O halde Mahkemece, borçlunun isteminin süre aşımından reddi yerine yazılı gerekçeyle işin esasına girilmesi isabetsizdir.
SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366. ve HUMK. 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 05.12.2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 29-03-2012, 20:19   #3
tiryakim

 
Varsayılan

Dosyada haciz varsa , haciz olduğu halde takipsizlikten düşmüşsse dosya yenileme harcı verilmez.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
rehin açığı - peşin harç?? Aydinho Meslektaşların Soruları 5 11-06-2013 12:02
İhtiyati Hacizden Dolayı Tahsil Harcı Tam Alınır Mı? princepss Meslektaşların Soruları 3 15-03-2012 14:29
Haczin Kaldırılması , Tahsil Harcı Yanında Başvuru Harcı Ödenmesi Talebi etez Meslektaşların Soruları 2 04-10-2011 14:28
Tehdit sonucu silah ruhsatı harcı alınır mı ? tunca07 Meslektaşların Soruları 2 17-12-2010 19:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02671289 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.