Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza mahkemesi kararları Hukuk mahkemelerini etkilermi?

Yanıt
Old 26-03-2012, 09:58   #1
Av.Şükrü ÖZGÜR

 
Varsayılan Ceza mahkemesi kararları Hukuk mahkemelerini etkilermi?

Sayın meslektaşlarım bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istediğim olay;Hukuk mahkemesinde müvekkilim aleyhine açılmış olan bir tazminat davasında aynı zamanda ceza mahkemesindede kamu davası açılmış olup yargılama sonucunda sanıgın cezalandırılmasın karar verilmiştir.Şimdi hukuk davasında hakim söz konusu ceza davasına ait kararın onaylı suretinin dosyaya sunulması için davacı vekilin süre vermiştir.BK 53.'E GÖRE CEZA DAVASI KARARLARI HUKUK HAKİMİNİ BAĞLAMIYOR.Ama aksi yönde ve aynı yönde yargıtayın farklı kararları var.bu olaya hangisi uyarlanmalı sizce?şimdiden teşekkür ederim.saygılar.
Old 26-03-2012, 10:53   #2
av.aka

 
Varsayılan

Genelde tazminat davalarında sanık hakkında açılmış bulunan bir ceza davası da var ise tazminat davasını yürüten mahkeme karar vermez ve ceza davasının sonuçlanmasına kadar bunu bekletici sorun yapar. Ceza davası burada hukuk hakimini bağlamıyabilir ancak ceza davası sonunda kişinin suçlu olduğu ortaya çıkarsa bu hukuk mahkemesine bir karine oluşturur. Uygulamada genelde tazminat davalarında hakimler ceza davasının sonucuna göre karar verirler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İcra Hukuk Mahkemesi Kararları Tehiri İcra İle Temyiz Edilir Mi ? tiryakim Meslektaşların Soruları 2 12-08-2011 21:47
icra ceza mahkemesi kararları Av.Mehmet_Ali Meslektaşların Soruları 3 26-10-2008 14:14
İdari Karar Ve Ceza Kovuşturması Birbirini Etkilermi? dumano Hukuk Soruları Arşivi 0 05-04-2004 14:08


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07370305 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.