Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kapıcının hakları

Yanıt
Old 05-03-2012, 16:26   #1
av.bahar ecevit

 
Varsayılan kapıcının hakları

2 aydır kapıcı dairesinde kapıcı olarak çalışıyor, ailece başka kalacak yerleri yok, apartmanın elektrik faturası fazla geldi diye apartman yönetimi çıkartmaya çalışıyor, bizle çaalıştığın deneme süresiydi demişler, bu durumda kapıcı her hangi bir hukuki yola başvurabilir mi?
Old 05-03-2012, 17:21   #2
egemen48

 
Varsayılan

deneme süresi içersinde gerek işveren gerekse işçi hiçbir sebep göstermeden işi bırakabilir/bıraktırılabilir.
Old 05-03-2012, 17:42   #3
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.bahar ecevit
2 aydır kapıcı dairesinde kapıcı olarak çalışıyor, ailece başka kalacak yerleri yok, apartmanın elektrik faturası fazla geldi diye apartman yönetimi çıkartmaya çalışıyor, bizle çaalıştığın deneme süresiydi demişler, bu durumda kapıcı her hangi bir hukuki yola başvurabilir mi?
4857 sayılı İş Kanunu'nun 'DENEME SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ' başlıklı 15. maddesine göre; "Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir. Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır."

Düzenleme uyarınca apartman görevlisinin deneme süresi içerisinde çıkarıldığı görülüyor. Buna göre, ücret alacağı dışında talep edebileceği herhangi bir işçilik alacağı bulunmuyor. Ancak şu var ki, deneme süresi kapsamında da olsa çalışanın sigorta primlerinin ödenmesinin gerektiğini de ifade etmek gerekir.

Saygılarımla..
Old 06-03-2012, 10:13   #4
Levent Cirit

 
Varsayılan

Deneme süresinin sözleşmede belirtilmesi gerekir. Eğer belirtilmemişse ortada deneme süresi yoktur.
Ancak nihayetinde iki ay çalışan bir işçinin, deneme süresi tayin eidlmiş olsun veya olmasın, zaten ücret ve fazla mesai alacakları dışında bir talep hakkı bulunmamaktadır.
Old 06-03-2012, 10:34   #5
av.bahar ecevit

 
Varsayılan

Herhangi bir sözleşme yok, deneme süresindesin bile denmemiş, bu süre içinde sigortası yapılmamış , haksız çıkarılmadan dolayı alacak davası değil de, bir tazminat davası açılabilir mi?
Old 06-03-2012, 10:49   #6
Av. Ali YILMAZKARA

 
Varsayılan

-Apartman yönetimi bir şekilde bir çok evrak imzalatmış olabilir bunların birinde sözleşme ve sözleşmede de deneme süresi kararlaştırılmış olabilir.

-Sigorta yapılmamışsa bu her halukarda onlar için sorumluluktur. SGK'ya ihbarda bulunabilir aynı zamanda iş mahkemesinde Hizmet Tespit Davası açabilirsiniz.

-alacak davası değil de tazminat davası yaklaşımınızdan alacak hakkı kalmadığını anlıyorum. Bu halde yukarıda bahsettiğimiz gibi bir sözleşme var ise deneme süresi kararlaştırılmış ise haksız fesih söz konusu olmayacaktır.
Old 06-03-2012, 13:06   #7
Adli Tip

 
Varsayılan

Deneme süresi yoksa iki haftalık ihbar tazminatı talep edilebilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kapıcının Kapıcı Dairesinden Tahliyesi ecesaka Meslektaşların Soruları 7 31-12-2012 10:29
iş akdi feshedilen kapıcının tahliyesi av aysen Meslektaşların Soruları 1 04-01-2011 11:12
kapıcının sigorta primleri avukat_y Meslektaşların Soruları 5 24-06-2010 13:35
Kapıcının fazla mesaisi hk. amon Meslektaşların Soruları 2 20-01-2009 14:37


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03271699 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.