Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited Şirket yetkilisinin tek imzayla çek düzenlemesi hakkında

Yanıt
Old 23-02-2012, 14:54   #1
AV.M.BURAK KINACILAR

 
Varsayılan Limited Şirket yetkilisinin tek imzayla çek düzenlemesi hakkında

Öncelikle saygılar sunuyorum sayın meslektaşlarım
Sormak istediğim sorum şudur;
Müvekkile limited şirket yetkilisi tarafından düzenlenen bir çek veriliyor ancak bu çekte çift imza yok sadece düzenleyenin kaşe üzerine attığı tek imza vardır. Bankadan karşılığını almak için sunduğunda tek imzadan ötürü ödeme yapmayacaklarını beyan etmektedirler. TTK ve diğer yasalara göre tek imza şartı yeterlidir. Ancak malum bankalar sorumluluğu almamak adına olumsuz durmaktadırlar.. elinizde ilgili konuyla alakalı yargıtay kararları mevcut mudur? Yardımcı olursanız sevinirim.. Saygılar..
Old 23-02-2012, 17:43   #2
Av. Mehmet Demirezen

 
Varsayılan

Alıntı:
II- TEMSİL SALAHİYETİ:

1. VÜSAT VE ŞÜMULÜ:

Madde 321 - Temsile salahiyetli olanlar şirketin maksat ve mevzuuna dahil olan her nevi işleri ve hukuki muameleleri şirket adına yapmak ve şirket unvanını kullanmak hakkını haizdirler.

Temsil salahiyetinin tahdidi, hüsnüniyet sahibi üçüncü şahıslara karşı hüküm ifade etmez. Ancak temsil salahiyetinin sadece merkezin veya bir şubenin işlerine hasrolunduğuna veya müştereken kullanılmasına dair tescil ve ilan edilen tahditler muteberdir.

Bankanın tek imza nedeniyle ödeme yapmamasının nedeni yüksek ihtimal ilgili şirketin çift imza ile temsil olunacağının tescil ve ilan edilmiş olmasıdır.

Bu ihtimalde

Banka şirketten aldığı imza sirkülerinde şirketin çift imzayla temsil olunacağını görmektedir. Temsil ilan ve tescil yoluyla tahdit edilmiş ise ancak imzayı atanın şahsi sorumluğuna ve hatta varsa unsurları cezai sorumluluğuna dahi gidilebir.

Öncelikle şirketin Ticaret Sicil Gazetesinde bu şekilde bir temsil sınırlandırması yapıp yapmadığını tespit etmelisiniz.
Old 23-02-2012, 19:26   #3
av.ela

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım
Saat itibari ile emsal kararı şu an sunamamaktayım ancak yarın gün içerisinde ekleyebileceğim pek çok Yargıtay kararına göre (önceden bu konuda yaptığım araştırmalar sonucunda istikrarlı Yargıtay kararları ile de gördüğüm üzere) çift imza ile Şirketin temsil edileceğine ilişkin bir karar alınmış ise bu aşamada tek imza ile keşide edilen çek veya senet Şirketi bağlamamaktadır. Ancak imzayı atan şahsın sorumlu olduğundan bahisle o şahıs aleyhine takip cihetine gidilebilmektedir.

Yarin gün içerisinde karar ekleyeceğim. Şimdilik saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Limited Şirket Adresinin yanlış olması karşısında şirket yetkilileri hakkında yalan beyan - dolandırıcılık şikayeti av.murat kılıç Meslektaşların Soruları 8 19-02-2011 23:08
şirket yetkilisinin yetkisiz çek imzalaması Havva Bilgin Meslektaşların Soruları 4 17-12-2008 17:52
İki ortaklı limited şirkette şirket müdürünün azli, çıkarılma vd hakkında ad-hoc Meslektaşların Soruları 1 07-02-2008 14:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08355904 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.