Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2886 Sayılı yasaya göre kiralama

Yanıt
Old 28-01-2012, 17:12   #1
kaantoprak

 
Varsayılan 2886 Sayılı yasaya göre kiralama

Belediyeye ait bir taşınmaz ,içindeki kiracının sözleşme süresi sona ermeden önce (sözleşme süresi sonunda geçerli olmak üzere) 2886 sayılı yasaya göre ihale edilebilir mi ?
Cevaplayan meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 28-01-2012, 17:44   #2
Av.Evren Akçay

 
Varsayılan

6570 sayılı GAYRİMENKUL KİRALARI HAKKINDA KANUN'un 11. maddesine göre; Kiracı kira müddetinin bitmesinden en az on beş gün evvel mecuru tahliye edeceğini yazı ile bildirmediği takdirde sözleşme aynı şartlarla bir yıl uzatılmış sayılır.
Ancak bu hükmün ve 6570 sayılı kanundaki kira sözleşmesinin uzaması veya devriyle ilgili maddelerin 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre ihaleyle kiraya verilen taşınmazlara uygulanması mümkün değildir. Eski kiracı taşınmazı tahliye etmezse icra kanalıyla veya kaymakamlık kanalıyla kiracı tahliye edilir. Tahliye masrafları ve fazla kalınan süre için tahakkuk ettirilen ecrimisil kiracıdan alınır.
Ayrıca söz konusu taşınmaz ancak tekrar ihaleyle kiralanabilir veya hiç kiralanmayabilir. 2886 sayılı kanuna göre kiralanmış olan bir taşınmaz kira süresi bitmeden ( sözleşmenin bitmesinden sonrası için) ihaleyle kiraya verilebilir. Eski kiracı tekrar bu taşınmazla ilgili ihaleye girebilir ( ihaleye girebilme şartlarını sağlıyorsa). 2886 sayılı kanuna göre eğer bir taşınmaz kiraya verilecekse; o taşınmazla ilgili kıymet takdiri yapılması, ihale mevzuatına uygun işlemlerin tamamlanması ( şartnameler, teminat mektubu,ilan gibi) ve en son olarak taşınmazın ihaleyle kiraya verilmesi gerekir. Bu işlemlerin birisinin eksik olması ihale yapan komisyonun hukuki ve cezai sorumluluğuna sebep olabilir.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
2886 sayılı yasaya göre yapılan satışlarda şufa hakkı Jaap Meslektaşların Soruları 2 12-12-2012 12:44
2886 sayılı yasanın 45. maddesine göre yapılan mal müdürlüğü ihalesinin iptali Gijinok Meslektaşların Soruları 0 16-12-2011 12:59
6111 ve 6183 sayılı yasaya göre iptal olan yapılandırılmış borç ve Gecikme Zammı keskinbalta Meslektaşların Soruları 0 05-12-2011 22:37
1380 sayılı yasaya göre zamanaşımı süresi niliş Meslektaşların Soruları 5 07-07-2010 10:08


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09871602 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.