Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davalarında kadının yasal hakları ve ihlali

Konuyu Kilitleyin
Old 18-01-2012, 22:29   #1
Konuk bayan

 
Varsayılan boşanma davalarında kadının yasal hakları ve ihlali

boşanma davası süresınce nafaka ve dava sonunda yıpranma payı ve maddı manevı tazminat alabilir miyim 3 yıllık evliyim 8 aylık bebegım var maddı gelirim yok eşim anlaşmalı boşanma açmak istiyor nafaka dışında bir şey talep etmememı istiyor ceb telefonuna gönderdiğim küfürlü msj ları bana karşı kullanacagını söylüyor bu durumda boşanma kaçınılmaz mı olur boşanma gerçekleştiğinde karşı taraf ödememesı durumunda ne gibi yasal haklarım var ve sürec hakkında bilgi almak istiyorum.ayrıca dava süresince nafaka alabilir miyim.Çok acıl bir durum lütfen yardım....
Old 21-01-2012, 20:50   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Eşiniz bir boşanma davası açarsa boşanmaya neden olan olaylarda sizin kusurunuzu ispat etmek zorundadır.

Eşinizin telefonuna gönderilen küfürlü mesajların sizin telefonunuzdan gönderildiği ve aynı zamanda sizin tarafnızdan gönderildiğinin kesin olarak ispatı gerekir.

Boşanmaya neden olan olaylarda tarafların "eşit kusurlu" olduğuna karar verilirse; maddi ve manevi tazminat istekleriniz kabul edilmez.

Ancak kusursuz veya daha az kusurlu kabul edilirseniz Maddi ve Manevi tazminat talepleriniz kabul edilebilecektir.

Boşanma davası açılmakla hakim, sizin ve çocuğunuzun geçimine, barınmanıza ve velayete ilişkin tedbirleri kendiğinden alması gerekir. Çocuğunuzun velayetinin tedbiren size verilmesini ve sizin ve bebeğiniz için nafakaya dava terihinden itibaren hükmedilmesini isteyebilirsiniz.(Ve mahkemece boşanmaya karar verilmesi halinde; bu nafakaların yoksulluk ve iştirak nafakları olarak devamı istenmelidir.)

Nafakaya hükmedilmesi halinde icra takibi ile tahsilini gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan icra takibine rağmen nafaka ödenmemesi SUÇTUR. Nafaka borçlusu hakkında icra ceza mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Somut durumunuza ilişkin Türk Medeni Kanunu çok detaylı, geniş imkanlar içermektedir.

Tüm bunlardan size en uygun olanlarını bulabilmek için herhangi bir dava ile karşı karşıya kaldığınızda MUTLAKA bir avukatla DOĞRUDAN görüşünüz.

Aksi halde, telafisi imkansız hak kayıplarına uğrayabilirsiniz. Haklı iken haksız konuma düşmemek ve çocuğunuzun haklarını daha etkin savunabilmek için profesyonel destek alınız.

Saygılarımla,
Old 23-01-2012, 00:55   #3
Konukbayan

 
Soru adli tıp kontrolü olmadan alınan karar

3 yıl süren evliliğimin ilk bir yılı eşimin eski evliliğinden olan çocukları ile beraber aynı evde geçti.annelerini kötü kadın olarak göstermeyi bir şekilde mahkemeye kanıtlamakla kalmadı çocuklarında beynini yıkadı.bu bir yıllık süreçte anneleri benim hakkımda suç duyurusunda bulundu karakolda ve cocuk şubede alınan ifadelerde çocuklar şiddet görmediklerini ifade etmişler fakat savcılıkta kötü muamele ve şiddet gördük diye ifade değiştirmişler.hakkımda karar alındı.ve çocuklar annelerine gittiler.anlamadığım nokta adli tıp kontrolü olmadan nasıl böyle karar alınır.iftiraya uğruyorum ama hakkımı arayamıyorum.
ikinci yılı ise eşimin erkek arkadaşı bizde kaldı halende kalmaktaydı.(suan eşimde arkadaşı da yok evimde)aleyhimde şahit olarak konuşacakmış kusurlu tarafın benim olduğumu kavga çıkardığımı falan.ahlaki değerler ve aile mahremiyetine zarar vermeye sebeb olması gibi nedenleri öne sürerek bu adamın evimde kalmasına (benimde buna boyun eğmeye) mecbur bıraktığı için kusurlu tarafın eşim olduğunu bu şekilde kanıtlayabilir miyim?
cep telefonuna gönderdiğim msj içeriğinde bir keresinde çok sinirlenip kendimide bebeğide öldürecem yeter dayanamıyorum artık gibi msjlar atmıştım çok ağır olmamakla beraber başka bir kadınla suçlayıp küfürde yazmıştım.eşim bunu nasıl kanıtlayabilir.kanıtlarsa ne yapmam gerekir.bir yıl kadar önce komşular eve polis göndermişlerdi eşim şiddet uyguluyor diye ama ben şikayetci değilim demiştim bu tutanağı şimdi şikayetçiyim diye kullanabilir miyim?
benim bir gelirim yok aileme sığınamam çünkü onlar eşimi istememişlerdi.bebeğime ve kendime bakmam için bu davadan nasıl nafaka ve tazminatla çıkarım?
Old 23-01-2012, 10:07   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

İftiraya ve haksızlığa maruz kaldığınızı ispatlamak için mutlaka bir avukatla birlikte yol almanızı tavsiye ederim.

Bilgisayar ekranından, size ancak çerçeve bilgiler verilebilir. Somut davanız ise, zamanında müdahale gerektirir.

Sizin kusurlu olmadığınızı aksine karşı tarafın kusurlu olduğunu her tür delille, belge ile ispatlama hakkınız vardır. Anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın, komşu ve arkadaşlarınızın şahitliğinden yararlanabilirsiniz. Delillerin tek taraflı değerlendirildiğini ve çocukların etki altında kaldığını ve yeniden pedagog eşliğinde dinlenilmelerini talep edebilirsiniz. Çocukların fiziki şiddete maruz kalıp kalmadıkları ise, fiziki muayane ile belli olur ve yine ruhsal şiddete maruz kalma da tespit edilebilmektedir.

Ve tarafların ilk evliliklerinden olan çocuklarına da sevgi dolu ve özenle bakma, ilgilenme yükümlülükleri vardır. Zarar vermek ise tamamen ağır kusurluk bir vakıadır.

Kocanın bir arkadaşını eve kalmaya getirmesi, beraber yaşanmak zorunda bırakması da ağır kusurdur.

Lütfen davanızı bir profesyonelle takip ediniz. Maddi durumunuz iyi değilse davanızın bulunduğu yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
boşanma ve sonrasında kadının yasal hakkı nedir Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 5 22-05-2011 23:23
Hasta hakları ihlali İdefixe Meslektaşların Soruları 3 27-11-2009 22:44
Kayınpederim Eşini Dövdü,Boşanma Davası Açarsa Kadının Hakları Nelerdir? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 18-07-2008 14:29
insan hakları ihlali başvuru formu Av.Elvan Akkaya İnsan Hakları Hukuku Çalışma Grubu 0 07-09-2006 13:26


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02987790 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.