Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ödenen çeyiz parası annemin maaşından kesilir mi ?

Konuyu Kilitleyin
Old 14-01-2012, 21:05   #1
sevil ylmzz

 
Varsayılan ödenen çeyiz parası annemin maaşından kesilir mi ?

Merhaba ben ve kızım eşimden dul ve yetim aylığı alıyorduk. Ancak annemin vefat etmesiyle ben maaş seçme hakkımı kullanarak babamin maaşını almaya başladım. Kızım evlenip çeyiz parası aldı. Eşimden alacağım maaş daha fazla olacağı için eşimin maaşına geçmek istiyorum. Kızımın aldığı çeyiz parası benim maaşımdan kesilirmi ? Benim maaşım ne kadar olur ?
Old 15-01-2012, 16:40   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın katılımcı,

Evlenme ve cenaze ödeneği

MADDE 37 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 08.05.2008 RG NO: 26870 KANUN NO: 5754/23) (KOD 1)
Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır.

Evlenme ödeneği verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren 34 üncü maddeye göre yeniden belirlenir....

5510 sayılı kanuna göre, kızınızın aldığı çeyiz parası nedeniyle siz iki yıl boyunca kızınızla birlikte maaş alıyormuş gibi değerlendirilirsiniz. 2 yılın sonunda ise maaş alan başka çocuğu bulunmaması halinde eşinizin maaşının %75'ini almaya başlarsınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Parası ödenen mobilyanın teslimi öncesi mobilyacının iflası av-mine Meslektaşların Soruları 3 09-06-2010 08:40
evlenme yardımı(çeyiz parası) av.ta Meslektaşların Soruları 4 01-10-2009 14:18
ceyiz parası Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 09-10-2008 16:58
Çeyiz Parası-yetim maaşı-annenin durumu Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 6 18-09-2008 20:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03623509 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.