Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediye meclis üyesinin siyasi parti yönetiminde adaylığı

Yanıt
Old 04-01-2012, 10:35   #1
Burak Demirci

 
Varsayılan Belediye meclis üyesinin siyasi parti yönetiminde adaylığı

Bir Belediye meclis üyesi, bulunduğu yerleşim yerinde siyasi bir partinin il veya ilçe başkanlığı için aday olduğu takdirde istifa zorunluluğu var mıdır? Kolay gelsin.
Old 10-01-2012, 17:27   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
Bir Belediye meclis üyesi, bulunduğu yerleşim yerinde siyasi bir partinin il veya ilçe başkanlığı için aday olduğu takdirde istifa zorunluluğu var mıdır? Kolay gelsin.
Sayın Burak Demirci;

MAHALLİ İDARELER İLE MAHALLE MUHTARLIKLARI VE İHTİYAR HEYETLERİ SEÇİMİ HAKKINDA KANUN'un 17. maddesine göre; "İl genel meclisi belediye meclisi üyeleri ile belediye başkanları, seçime girdikleri çevreden adaylıklarını koyabilmek veya aday gösterilebilmek için, görevlerinden istifa zorunda değildirler."

Düzenlemenin, siyasi parti il/ilçe başkanlığı adaylığında geçerlilik arz edeceğini düşünmüyorum. Çünkü il ve/veya ilçe başkanlığının siyasi bir görev olduğu, belediye meclis üyeliğininse yerel hizmet çerçevesinde siyasi parti üyeliğinden ari bir anlam taşıyor olduğu gerçeği karşısında belediye meclis üyesinin adaylık durumunda istifasının gerekli olduğu kanaatindeyim.

Saygılarımla..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
belediye meclis üyesinin partiden istifası av.sahrakavas Meslektaşların Soruları 1 08-09-2011 14:15
siyasi parti çalışanın ölümü char7 Meslektaşların Soruları 13 04-03-2011 07:25
belediye meclis üyesinin başörtülü olabilirmi ?ACİL av.medine Meslektaşların Soruları 3 21-04-2009 23:20
Hakimlik Siyasi Parti İlişkisi faruk2546 Hukuk Sohbetleri 1 24-03-2008 12:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02440095 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.