Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kısıtlıya ait taşınmazın Pazarlıkla Satışında İzlenecek Usul

Yanıt
Old 21-11-2011, 13:05   #1
Av.SYağmur

 
Varsayılan Kısıtlıya ait taşınmazın Pazarlıkla Satışında İzlenecek Usul

Kısıtlı A’nın murisi annesinden kalan taşınmazın (tarla) taksimi için ortaklığın giderilmesi davası (kısıtlı A’nın vasisi eşi B’den vekalet alarak) açtım.


Ortaklığın giderilmesi davasında kısıtlı A’dan başka yalnızca bir paydaş (C ) daha var. C ile A (anneleri bir babaları ayrı) üvey kardeşler. Davada bilirkişi raporu sonucu aynen taksimin mümkün olmadığı tespit edilerek C’nin (babasından da kalan tarla olduğu için) payı 114.830,00 TL’sı, A’nın payı ise 16.404,40 TL’sı olarak belirlendi.

C ortaklığın giderilmesi davası esnasında kısıtlı A’nın payını satın almak istediğini dile getirerek anlaşma teklif etti , kısıtlı A adına vasi eşi B bu anlaşmayı kabul etti.


Ben bu durumda, kısıtlı A’nın ortaklığın giderilmesi davasına konu payını diğer paydaşa satabilmesi için vasi B adına ‘pazarlıkla satışa izin’ davası açtım. Zira 4721 sayılı Medeni Kanunun 462. maddesi; taşınmazların alım satımına vesayet makamının (sulh hakiminin) izninin olması gerektiğini, 444/son maddesi de, denetim makamının (asliye hakiminin) istisnai olarak özel durumları taşınmazın niteliğini veya değerinin azlığını göz önüne alarak pazarlıkla satışına karar verebileceğini hükme bağlamıştır”.

Sulh Hukuk Mahkemesinden pazarlıkla satışa izin kararı çıktı. Karar şu şekilde ; ….bilirkişi raporunda yer aldığı üzere; 154 nolu parsel nolu taşınmaz için 1.134,37 TL……..8 ayrı parsel tek tek belirtilmiş, (toplamı 16.404,40 TL’sı) ve SATIŞ PARASININ 1 AY İÇİNDE VAKIFLAR BANKASINA YATIRILMASINA
TMK 444 maddesi gereğince pazarlıkla satış yetkisi Denetim Makamı olan Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

15.09.2011 tarihli bu kararı 24.10.2011 tarihinde kesinleşme şerhi ile aldım. Bu arada bahsedilen satış parasını bankaya (zira ne aşamada yatırılması gerektiğini bilmiyorum) yatırmadık. Asliye Hukuk Mahkemesi ise 26.10.2011 tarihli kararı ile Sulh Hukuk mahkemesi kararını değerlendirerek; ….. pazarlıkla satışına demek suretiyle değişik iş ile karar verdi.
‘Pazarlıkla Satış’ kurumunu teorik olarak araştırarak bu davayı açtım. Ki daha önce ortaklığın giderilmesi davası tecrübem de ne yazık ki yok. Pazarlıkla Satış pratikte nasıl uygulanacak bunu bilmiyorum, ne kadar araştırsam da bilgi edinemedim. Asliye Hukuk yada Sulh Hukuku Mahkemesi’nin kararını İcra Dairesi’ne ibraz etmem gerekiyor mu ? yoksa iki kişi arasında ki herhangi bir taşınmaz satışı prosedürü mü izlenmeli? Ayrıca satış bedelinin bir ay içinde Vakıflar Bankası’na yatırılması gerekliliğini ne şekilde yerine getirmemiz gerekiyor.


Gereğinden fazla uzun yazıp,okuyanları yormuş olabilirim. Yardıma ihtiyacım var, zahmet edip cevap yazacak olan meslektaşlarına şimdiden teşekkür ederim. [/font]
Old 21-11-2011, 20:04   #2
AV.HAKANTEM

 
Varsayılan

Velayet, vesayet ve miras hükümlerinin uygulanması hakkında tüzük gereğince pazarlıkla satış yapılıyor. En az 3 kişi ile pazarlık edilerek ve belirlenen kıymetin altına düşülmeden satış yapılıyor. Satış ilanı hazırlanıyor ve mahkemede ilan ediliyor. Satışı Sulh Hukuk mahkemesinin görevlendirdiği bir memur yapıyor. Mahkeme Yazı işleri Müdürünü veya icra müdürünü görevlendirebilir.
Old 09-12-2013, 08:43   #3
detay82

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan AV.HAKANTEM
Velayet, vesayet ve miras hükümlerinin uygulanması hakkında tüzük gereğince pazarlıkla satış yapılıyor. En az 3 kişi ile pazarlık edilerek ve belirlenen kıymetin altına düşülmeden satış yapılıyor. Satış ilanı hazırlanıyor ve mahkemede ilan ediliyor. Satışı Sulh Hukuk mahkemesinin görevlendirdiği bir memur yapıyor. Mahkeme Yazı işleri Müdürünü veya icra müdürünü görevlendirebilir.Bu üç kişi nasıl belirleniyor peki, Nasıl bir prosedür izleniyor ?
Kişinin üç taşınmazda hissesinden birinin elbirliği halinde olduğunu düşünürsek bu üç kişinin taşınmazlarda hissedar olanlardan oluşması zorunlu olur mu?
Yoksa her bir taşınmaz hissesi ayrı ayrı mı ihale edilecektir.
Old 12-07-2016, 15:28   #5
asuer45

 
Varsayılan

sulh hukuk satış memurluğunca satış hazırlığı yapıldığından itibaren en az 3 gün satış ilanı askıda olması gerekir. satış memurluğu kendisine dosya geldiğinen itibaren 4. gün içinde satış günü verebilir. pazarlıkla satışta 3 kişi yakınen tanıdıkları ya da akraba vs olabilir. zaten kimin alacağı az çok bellidir. Hissedarlardan oluşması zorunlu değildir. Her bir taşınmaz için aynı ihale günü farklı saatlerde satış memurluğunca pazarlık usulü ile satış yapılır. ihale edildikten sonra para depo edilir.


iyi çalışmalar dilerim
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kısıtlıya ait gayrimenkulün pazarlıkla satışında izin law in law Meslektaşların Soruları 2 15-01-2016 17:51
Kısıtlanma kararı ile birlikte kısıtlıya ait taşınmazın satışını isteme ACİL hukukcu1985 Meslektaşların Soruları 4 18-10-2010 10:09
Kısıtlıya ait mülkiyet payının satın alınabilmesi avukatderyaozmutlu Meslektaşların Soruları 2 06-10-2010 13:15
hacizli buğday mahsulü satışında usul mustafa er Meslektaşların Soruları 3 25-08-2010 20:02
mahcura ait taşınmazın açık artırma ile satışında vekalet ücreti minerva84 Meslektaşların Soruları 1 19-07-2008 17:14


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02884197 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.