Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hiçbir sosyal güvencesi olmayan bir bayan boşandıktan sonra devletten maaş alabilirmi

Konuyu Kilitleyin
Old 08-11-2011, 14:08   #1
Konuk

 
Varsayılan hiçbir sosyal güvencesi olmayan bir bayan boşandıktan sonra devletten maaş alabilirmi

merhaba.
annem 56 yaşında ve 35 yıllık evliliklerini şiddetli geçimsizlik nedeniyle bitirmek istiyorlar. annem ev hanımı ve hiç bir sosyal güvencesi yok. babam sadece evini vermeyi kabul etti nafaka vermeyi reddediyor.annemin babası sağ ve emekli maaşı alıyor,annesi vefat etti. sorum şu ki; devlette hiç bir sosyal güvencesi olmayan anneme maaş bağlarmı?
Old 08-11-2011, 23:03   #2
kezzy

 
Varsayılan

Sayın katılımcı,

Dedeniz halen hayatta olduğundan annenizin dedenizin maaşını alması hukuken mümkün değildir. Dedenizin vefat etmesi durumunda dul olan çocuğu yetim maaşı alabilecektir. Bunun dışında yine devletin dul olan ve sosyal güvencesi olamayn bir kadına maaş bağlama gibi bir düzenlemesi de bulunmamaktadır.

Babanız her ne kadar annenize nafaka vermeyeceğini de söylese, taraflar arasında kabul edilen bir protokol yok ise, gerekli şartların bulunması durumunda annenizin yoksulluk nafakası talep etmek hakkı bulunmakatadır.

Hak kaybına uğramamak ve daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için muhakkak bir avukattan DOĞRUDAN HUKUKİ DESTEK almanız gerektiğini önemle hatırlatırız.

Annenizin maddi durumu avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğu yer İl Baro'su müracaatı halinde tarafına ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
annem boşandı, sosyal güvenlik güvencesi ne olacak Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 30-04-2011 21:16
dedemden annem dul oldugundan maaş alabilirmi Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 04-05-2010 12:13
Boşanma Sonrası Çocuğun Sosyal Güvencesi Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 14-11-2007 11:05
çocuğun sosyal güvencesi var mı? Arif Aydın Meslektaşların Soruları 1 08-08-2007 10:45


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02695203 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.