Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

defol git diye bağırmak hakaret midir?

Yanıt
Old 04-11-2011, 18:25   #1
lawyer schen

 
Varsayılan defol git diye bağırmak hakaret midir?

müvekkil müştekilerden birine normal bir soru sorarken diğer müşteki müvekkile karşı defalarca defol defol defol git şeklinde bağırıp müvekkili küçük düşürmek istemiştir. Bu durumda hakaret etmiş olmaz mı? hiçbir sebep yokken kaba bir sözü haddinden fazla söylemek hakaret teşkil etmez mi? ayrıca savcı müvekkilin şikayeti hakkında olumlu olumsuz hiçbir karar vermemiştir. Bu durumda ne yapmak
gerekir?
Old 04-11-2011, 18:56   #2
Cumhur Okyay

 
Varsayılan

Defalarca "defol" olunca iddia ya da yargı makamı, doğal olarak evveliyatını soracak,( bir adam niye durduk yere defalarca defol desin) eğer bu dediğiniz, hakaret olarak nitelendirilirse, "karşılıklı" kavramı ortaya çıkacak, nitelendirilmesse, bu ne hassasiyet denilecektir.
O da ona sen defol desydi, hem kendi rahatlar, hem de kimse uğraşmazdı. Saygılarımla...
Old 04-11-2011, 20:15   #3
Av.Ömer Güntay

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan lawyer schen
müvekkil müştekilerden birine normal bir soru sorarken diğer müşteki müvekkile karşı defalarca defol defol defol git şeklinde bağırıp müvekkili küçük düşürmek istemiştir. Bu durumda hakaret etmiş olmaz mı? hiçbir sebep yokken kaba bir sözü haddinden fazla söylemek hakaret teşkil etmez mi?

Eğer bu lafın sarf edildiği ortamı ve şartları doğru seziyorsam;

Bu, TCK.m.125 anlamında bir hakaret (aşağılama, rencide etme, küçük düşürme) tir.

Alıntı:
ayrıca savcı müvekkilin şikayeti hakkında olumlu olumsuz hiçbir karar vermemiştir. Bu durumda ne yapmak
gerekir?

Savcı soruşturmasını bir karara bağlamak zorundadır. Vekil olarak dosyayı inceleyip, bilgi edinebilirsiniz. Yazışmalara bakın. Belki müvekkilinizi çağırmıştır.

Saygılarımla.
Old 04-11-2011, 20:23   #4
Cumhur Okyay

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Eğer bu lafın sarf edildiği ortamı ve şartları doğru seziyorsam; Bu, TCK.m.12 anlamında bir hakaret (aşağılama, rencide etme, küçük düşürme) tir. Saygılarımla.


Elbette ki, suçun maddi unsuru = ortam, şartlar ve FİİL olup,
buna inzimam eden (zorunlu olan) "manevi unsur ise, = " kast" ya da özel kast olan " saik" ,
zorunlu olarak aranacaktır. Saygılarımla...
Old 05-11-2011, 02:01   #5
avukat recep köse

 
Varsayılan

TDK Güncel Türkçe Sözlük’te defol “savuş git, uzaklaş” anlamında kullanılan bir sözdür.
Bu kelimeyi kim, kime, hangi koşullarda, ne maksatla söylemiştir? (Örneğin: vatandaş mı, memur mu? Amir-memur/Ast-üst ilişkisi var mı? İşveren işçiye karşı, işten atmak amacıyla mı söyledi, işçi işverene mi söyledi, asker kişi amirine karşı mı söyledi vs) Bu hususlar belli olsaydı belki mesele hakkında yorum yapılabilirdi… Kanaatimce, bir kimseye “defol” demekten ibaret eylemin, hakaret suçuna vücut vermemesi gerekir.
Old 06-11-2011, 19:23   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan HUKUKDOKTORU
Kim demiş? Kime demiş? Hangi konumda söylemiş?

Ayrıca; neden demiş?
Old 11-11-2011, 10:58   #8
lawyer schen

 
Varsayılan

sıhri akrabalar arasında yaşanan bir durum. haksız yere söylenen bir söz, defol git demekle yalnızca karşısındakini tahrik amacı güdüyor. yani müşteki defol git diyerek hakaret etmediğini düşünüyor. öncesinde birkaç hafta önce yine kışkırtma amaçlı olaylar yaşatılmış şüpheliye. yani hakaret etse çok mantıklı gibi ama etmemiş. ancak şüphelinin tanığı yok kendileri yanlarındaki besleme ile kadın müştekinin baba bir erkek kardeşini yalancı tanık olarak gösterip dava açtırmışlar. savcı karakoldaki ifadeleri yeterli görüp çağırmamış şüpheliyi.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sundurma ve konteynır yapı niteliğinde midir ,ruhsata tabi midir? hırs Meslektaşların Soruları 5 26-03-2014 21:38
"Usulsüzlüğü Meslek Edinmek" Sözü Hakaret Midir? askeplion Meslektaşların Soruları 11 25-07-2013 09:16
İnternet Sitesi İçinde Hakaret - İsmi Bilinmeyen rumuz kullanan bir kişiye karşı hakaret suçunun unsurları oluşur mu? urla Meslektaşların Soruları 16 26-09-2011 19:00
aleni hakaret ile gıyapta hakaret kamera kayıtlarının delil sayılıp sayılmayacağı nhukuk Meslektaşların Soruları 3 24-07-2009 21:02
Hakaret ,tehdit ;boşanma Tazminat Sebebi Midir? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 14-07-2007 21:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03893209 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.