Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihtarname

Yanıt
Old 01-09-2006, 10:55   #1
ismail kaynar

 
Varsayılan ihtarname

selam müvekklimime bir banka taksitli küçük işletme kredisi borcundan dolayı ödeme emri gönderiyor ancak ödeme emrinde temerüd faizi de istiyor ancak problem ödeme emrinden önce tebliğ edilen herhangi bir noterden ihtarname yok ancak gelen ödeme emrinde borç sebebi kısmında ihtarname numarası falan yazılı sizce temerrüd oluşmuşmu ödeme emrindebelirtilen temerrüd faiz kısmına itiraz edeyim mi? şimdiden tşk..
Old 01-09-2006, 11:57   #2
Kavaz

 
Varsayılan

Sayın Kaynar;
Ben de ıhtarname ıle ılgılı bır sorun yasamıstım buna benzer.Soyleki;ıhtarnamenın yevmıye noları dılekcede belırtılmıs fakat muvekkılıme boyle bır ıhtar gelmemıs.Arastırdım ve aslında mahkemeye sunulan ıhtarın muvekkılıme degıl bır kısıye cekıldıgını fakat mahkeme bu sekılde ıbraz edıldıgını tespıt ettım.Oncelıkle ıhtarın gercekten sızın muvekkılınız adına yapılıp yapılmadıgını baksanız,belkıde ıhtar yoktur.Eger gercekten ıhtar cekılmıs ıse;tebli olmadıgından gecersız olacaktır.Bana kalırsa temerrud olusmamıs.Cunku muvekkılınıze ulasmamıs.Siz ne dersınız?
Old 01-09-2006, 12:45   #3
ismail kaynar

 
Varsayılan

ödeme emrinin geldiği adrese ihtarın gelmesi gerek ihtarın tarih ve numarası var ancak tebligat yok ortada birde ödeme emrinde çekilen kredi rakamının iki katı yazılmış yapılan sözleşmede ise o rakam değil bu da garip ya..
Old 01-09-2006, 12:52   #4
Kavaz

 
Varsayılan

Ödeme emri ile ihtar aynı anda gelmez ki.Tebligat yok derken ihtarın yapıldıgına ilişkin tebligat yok degil mi?Cekılen kredının 2 katı yazılmıssa(faiz eklemişler mi?)kısmı ıtırazda bulunsanız,yalnız gerı kalan kısmı yanı ıtıraz etmedıgınız kısmı odemek zorunda kalırsınız.
Old 01-09-2006, 13:28   #5
abay

 
Varsayılan Kredi

Sayın İsmail Kaynar;
Bu sorunuzun tam olarak cevaplanması için gerekli olan bilgilerin hiçbiri yazınızda yok.

1- Müvekkiliniz ile banka arasındaki kredi sözleşmesinin bir örneğini edinin ve ihtarname ve temerrüd faizi ile ilgili kısımları açıklığa kavuşturun.
2- Eğer kredi sözleşmesinde müvekkilinize ait bir adres belirtilmiş ve ihtarname bu adrese gönderilmiş ise sözleşmeye konulan hükümle müvekkiliniz bu adreste bulunmuyorsa ve ihtarname tebliğ edilmemesine rağmen tebliğ edilmiş sayılacaktır.
3- Müvekkiliniz kredi ödemelerini zamanında yerine getirmedi ise bu takdirde ihtarname tarihine kadar sözleşmede belirtilen akti faiz uygulanacaktır.
İhtarname tebliğinden sonra ise ihtarnamedeki anapara ve faiz kat edilerek yani ikisinin toplamı anapara haline gelerek bu kez yine sözleşmede belirtilen temerrüd faiz uygulanacaktır.Bu sebeple kredinin kat edilmesi sebebiyle çekilen kredinin iki katı takibe konulmuş gibi gelebilir.
4-Eğer tespitiniz doğru ise ve ihtarname yok ise bu takdirde takip tarihine kadar akti faiz takip tarihinden sonrada temrrüd faizi uygulanacaktır.

Bunlar teorik bilgilerdir.Dosyanın Genel kredi sözleşmesi, ihtarname ve son hesap ekstresi çerçevesinde değerlendirmeye muhtaç olduğunu belirtmeliyim.
Old 01-09-2006, 14:05   #6
Kavaz

 
Varsayılan

Ben cok tesekkur ederım Sayın Abay.Ogrenmıs oldum
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ihtarname masraflari Gelecegin Hukukcusu Hukuk Soruları Arşivi 5 19-10-2006 16:12
konut tahliyesi için ihtarname güher Hukuk Soruları Arşivi 4 14-03-2006 10:19


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03293395 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.