Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eski davalar için HMK'daki 2 haftalık süre 17 Ekim'de mi sona eriyor?

Yanıt
Old 15-10-2011, 17:32   #1
M.Yusuf

 
Varsayılan Eski davalar için HMK'daki 2 haftalık süre 17 Ekim'de mi sona eriyor?

Değerli meslektaşlar,


HMK'ya göre eski davalar için verilecek cevap dilekçeleri ve delillerin 2 haftalık süresi 17 Ekim Pazartesi günü mü, yoksa 14 Ekim Pazartesi günü mü sona eriyor/erdi?

Yani Kanunun yürürlüğe girdiği ilk gün sürelerin hesaplanmasında esas alınır mı?

Yoksa süreler 2 Ekim'den itibaren mi hesaplanacak?

Acil bilgi verirseniz sevinirim.
Old 15-10-2011, 17:41   #2
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Bahsettiğiniz durum eski davalar için geçerli değildir.

Cevap dilekçesinizi -ilk itirazlar hariç- duruşma gününe kadar verebilirisiniz.

Kolay Gelsin...
Old 15-10-2011, 17:55   #3
M.Yusuf

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım,

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Ama HMK MADDE 448. maddede "Bu Kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhal uygulanır." diyor.

Yani eskiden açılan davalar için de bu süreler geçerli bence.
Old 15-10-2011, 18:17   #4
Av. Fatma B

 
Varsayılan

o gün davanız vardı ve hakim de kesin süre verdi ise tamam ama kendiliğinden böyle bir yargıya varılamaz, son zapıtta yazılan ara kararlar ne ise onları yerine getirmekle ve son zapıttaki sürelere riayet etmekle mükellefsiniz
Old 15-10-2011, 18:20   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Alıntı:
Ama HMK MADDE 448. maddede "Bu Kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhal uygulanır."

Av.Selim Balku'nun yanıtına katılıyorum.

Sürelerin hesaplanışı ise HMK'da 92.madde ile belirlenmiş durumda.

Sürelerin bitimi
MADDE 92 - (1) Süreler gün olarak belirlenmiş ise tebliğ veya tefhim edildiği gün hesaba katılmaz ve süre son günün tatil saatinde biter.
(2) Süre; hafta, ay veya yıl olarak belirlenmiş ise başladığı güne son hafta, ay veya yıl içindeki karşılık gelen günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne karşılık gelen bir gün yoksa, süre bu ayın son günü tatil saatinde biter.

Saygılar,
Old 16-10-2011, 13:35   #6
Av. Aslı Kaya

 
Varsayılan

HMK MADDE 448. maddede "Bu Kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhal uygulanır.

Bildiğim ve madde hükmünden anladığım kadarıyla davanızı eski kanun zamanında açmış ve cevap dilekçesi vereceğiniz zaman içerisinde yeni kanun yürürlüğe girmiş ise, eğer cevap süreniz henüz dolmamışsa ve cevap dilekçenizi vermemiş iseniz, yeni kanun uyarınca süreniz iki hafta olacaktır.

Dava dilekçesinin size tebliğinden itibaren 2 hafta içinde cevap dilekçenizi ve delillerinizi bildirebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Noterden araç satışı sona eriyor canan ufuk Hukuk Haberleri 15 14-05-2012 18:33
Hasarlı kazalarda polis bekleme sona eriyor canan ufuk Hukuk Haberleri 34 10-04-2008 11:52
2007 de topluluk sigortası sona eriyor özge_law Hukuk Haberleri 4 06-07-2007 02:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09881401 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.