Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kanunlarımızı Polisi koruyamamakta ve devletimizin gücünü zayıf bırakmaktadır.

Yanıt
Old 23-08-2006, 16:26   #1
erknea

Varsayılan Kanunlarımızı Polisi koruyamamakta ve devletimizin gücünü zayıf bırakmaktadır.

ben emnıyet mensubuyum ve ıstanbul gıbı zor bır yerde gorev yapıyorum.bırcok gorevimde bırcok olayla yuzyuze geldım.sunkı devletımızın kanunları maalesef bızı koruyamamakta ve devletımızın gucunu zayıf bırakmaktadır.ınsan haklarına verdıgımız onemı her ortamda dıle getırmemız bu ıllegal ınsanların ısıne yaramakta ve bu dusuncemızı kullanmaktadırlar.degerlı arkadaslarımıza ben bu konuyu uzubn uzadıya anlatmak ısterım ve bu konunun uzerınde durulması gerektıgı kanısındayım.cunku benım gelecte guvenlıkle ılgılı cıddı sıkıntılarınm ver.bız kanun uygulayıcılar olarak bunu gunumuz kosullarında degerlendırıp careler uretmek ve bunu uygulamak zorundayız bence.dusuncelerıme hukukcu ınasanlar tarafından da yorum yapılması benı onurlandıracaktır. saygılarımla erkan.......
Old 24-08-2006, 10:58   #2
ahmetsacit

Sayın Erknea,
Sizin durumunuz ülkemizde insan haklarına ne kadar önem verildiğini gösteriyor.ABD ve diğer ülkelerde polisler ikazlara rağmen durmayanı çekip vuruyor, tabi bu tasvip edilemez, ancak Türk polisinin böyle bir durumda ateş edebilmesi için karşıdan ateş edilmesi gerekiyor( yanlışsam düzeltin).Ancak geçmişte yaşanan işkenece olayları ve karakollarda yaşanan insan hakları ihlali bu durumu doğurmuştur.Özellikle AB ye uyum sürecinde insan haklarının en önemli başıklardan biri olması ve AB yetkilerinin bizi eleştirmek için daima insan hakları ihlallerini kullanması ister istemez bu yönde düzenlemeleri getirdi.
Bence kamu düzenini sağlamak, insanların rahat ve güvende yaşamalarını temin etmek için insan hakları ihlali olacaktır, ancak polisin durumun gerektirdiği ölçüde güç kullanması ve orantılı olması gerekir.
Saygılar...
Old 24-08-2006, 12:37   #3
ayşekömürcü

Varsayılan ...

Benim sn. erknea'ya bir sorum olacak:Sizce suç ve ceza ters orantılı mı?Yani ülkemizde azaltılan cezalara karşın suçlar arttı mı sizce?Bir güvenlik görevlisi olarak bunu en iyi siz gözlemlemişsinizdir diye düşünüyorum.Gerçi kesinlikle öyle olmuştur ama,ben sizin fikirlerinizi de merak ediyorum.
Old 24-08-2006, 13:05   #4
sibelniko

Karar

Bu konuyu yıllar önce de mülkiye müfettişleri ile tartışmıştık. Ben cezaların artırılmasından yanaydım; onlar, böyle yaparsak rüşvet artar diyorlardı. Evet Türkiye'de rüşvet bu boyutlarda iken cezaları artırmak hakikaten çözüm değil. Bunun çaresi rüşvet alan, görevini suistimal eden memurun da (Bütün memurların, polis, hakim savcı hepsi dahil) kendisi ve birinci derecedeki yakınlarının bütün mal varlıklarına el konulmalı, kendisi ise müebbet hapse çarptırılmalı. Bu ceza çağdaş bir hukuk sistemine uygun gözükmeyebilir ama bizim ülkemizin neresi çağdaş? Ceza ancak herkese uygulanırsa artırılmalı yoksa polisin yetkisini artırmak onların sıradan insanlar üzerinde tahakküm kurmasından başka bir işe yaramıyor. Tamam polise hata yaptığında vurma yetkisi verin ama hata yapan polisin de çanına ot tıkayın lütfen. O zaman bu kabul edilebilir bir sistem olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi