Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karşı davacının duruşmayı takip etmemenin sonuçları

Yanıt
Old 06-08-2011, 10:23   #1
av.sgenc

 
Varsayılan Karşı davacının duruşmayı takip etmemenin sonuçları

Sayın meslektaşlarım;
Bir iş davasında davalı taraf ayrıca karşı dava açıyor. Bir duruşmada davalı taraf duruşmaya gelmiyor, mazerette bildirmiyor.
Duruşmada hakim davacıya, karşı davayı takip edip etmediğini sormuyor. Davacı da açıkça "karşı davayı takip etmiyoruz" demiyor. Sadece "eski beyanlarımızı tekrar ederiz" diyerek duruşma erteleniyor.

Bu durumda davalının karşı davası HUMK 409'a göre işlem görür mü yoksa dava aynen devam mı eder?
Saygılarımla
Old 07-08-2011, 00:45   #2
av.elfida

 
Varsayılan

Baki Hoca der ki;''usulüne uygun biçimde çağrılmış olan taraflardan yalnız biri duruşmaya gelir,diğer taraf gelmezse, gelen tarafın talebi ile dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilir.Bu halde çeşitli ihtimaller söz konusu olabilir:

1)Duruşmaya gelmiş olan taraf, açıkça davayı takip etmeyeceğini bildirirse (veya açıkça dosyanın işlemden kaldırılmasını isterse) , mahkeme, dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verir.

2)Duruşmaya gelen taraf, davayı takip etmeyeceğini bildirmemekle beraber, tahkikata gelmeyen tarafın yokluğunda devam edilmesini de açıkça istemezse mahkemenin dosyanın işlemden kaldırılmasına karar vermesi gerekir. Çünkü gelen tarafın bu davranışı davayı takip etmek istemediğini göstermektedir.

Sizin olayınıza gelince davacı karşı davalının dosyayı takip etmek veya etmemek konusunda açıkça bir beyanı olmadığı için hakimin dosyayı işlemden kaldırması gerekmektedir.Hatta hakimin hiç bunlara meydan vermemek için davacının karşı davalının bu konudaki iradesini açıkça ortaya koyması gerekmekteydi. Hakime bu şekilde izah ederek karşı davayı işlemden kaldırması gerektiğini söyleyin. Kabul etmezse son hükümle birlikte temyiz etmekten başka çareniz yok.Kolay gelsin.
Old 15-09-2011, 09:28   #3
av.sgenc

 
Varsayılan

Duruşmaya girdim.Biz davanın daha fazla uzamaması açısından karşı davanın düşmesi gibi bir talepte bulunmadık. Ancak hakim re'sen karşı davayı düşürdü. Yeni bir duruşma günü vererek karşı davacıya" dosyayı yenilerseniz bir sorun olmaz kaar veririz" dedi. Büyük bir ihtimalle karşı davacı davasını yenileyecek ve dosya karara çıkacak.( çıksın artık, 2003 yılından kalan bir dosya

Ancak tekrar sormak istediğim soru şu;
Dava dosyasını incelediğimde 2008 yılında bir duruşmada yine aynı şekilde davalı-karşı davacının duruşmaya gelmediği, mazerette bildirmediğini tespit ettik.(Gözden kaçmış) Ancak HUMK 409 maddesi uygulanmamış. Bu durumda, o tarihte davalı-karşı davacının duruşmaya gelmediği, mazerette bildirmediği, karşı davanın düşmüş olduğunu, 3 ay içinde yenilenmemiş olduğunu ve karşı davanın açılmamış sayılmasına karar verilmesi gerektiğini ileri sürebilirmiyiz?

Saygılarımla...
Old 15-09-2011, 11:22   #4
av.tugba

 
Varsayılan

HUMK:409 :Oturuma çağrılmış olan tarafların hiçbiri gelmediği veya gelip de davayı takip etmeyeceklerini bildirdikleri takdirde dava yenileninceye kadar dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilir.

Hazır olan taraf duruşma da davayı takip etmediğini söylemezse dava devam eder. Kaldı ki takipsiz bırakılması gereken duruşmadan sonra davaya devam edilmiş. Eski zabtı kullanamazsınız diye düşünüyorum
Old 15-09-2011, 13:09   #5
av.sgenc

 
Varsayılan

Sayın av.tugba;
İlk mesajımda da aynı şekilde bir durum var. Davalı-karşı davacının gelmediği (5.duruşma diyelim) duruşmadan sonra ki duruşmaya iki tarafta geldi(6. duruşma), bir sonra ki duruşmada ise hakim karşı dava için HUMK md. 409'u uyguladı.(7. duruşma) yani eski zabtı kullandı.
İlginç bir durum değil mi?
Saygılarımla...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İİK.89/1 e göre birinciye itiraz etmemenin sonuçları aes Meslektaşların Soruları 4 06-10-2012 16:56
Kat maliklerine karşı takip karşı yan vekalet ücreti Av. Musa TAÇYILDIZ Meslektaşların Soruları 6 14-03-2011 17:13
takip durdurmanın sonuçları avcerensenatelli Meslektaşların Soruları 4 11-06-2009 20:03
Davayı bizzat takip eden davacının mazereti. av.ahmtnc Meslektaşların Soruları 1 30-05-2009 13:02
davacının açtığı boşanma davasının takip edilmemesi - 3 yıl sonra yeni dava hakkı avhalit Meslektaşların Soruları 3 21-03-2007 18:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03484702 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.