Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

maddi imkanım yok nasıl boşanabilirim

Konuyu Kilitleyin
Old 26-07-2011, 17:23   #1
Konuk

 
Varsayılan maddi imkanım yok nasıl boşanabilirim

ben 16 yaşında evlendim gelin gittim 3 çocugum var şuan 30 yaşındayım evlendigim günden beri eşim sürekli içki içiyor,içkiden dolayı ehliyetine sürekli el konuldu 5 yıl sahte ehliyetle gezdi ,tacizden davası oldu ,dayak yedi tacizden dolayı hastanede yattı.beni aldatıyor,beni sürekli aşalıyor ben hep çocuklarım büyüsün diye sabrettim ama artık dayanamıyorum aldatmalarına amcasının oglunun eşiyle bile beni aldattı o kadında kabul etti ,artık boşanmak istiyorum ama 3 çocugumdan ayrılmak istemiyorum kendi memleketimde çocuklarımla beraber yaşamak istiyorum ama maddi hiçbi gücüm yok eşimin durumu iyi nasıl tazminat davası açabilirim.bide mallarına ihtar koydurmak istiyorum başkasının üstüne geçirir diye ne yapmam gerek avukat tutacak param yok bana yardımcı olursanız sevinirim
Old 26-07-2011, 18:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı

Öncelikle mutlaka bir avukatla birlikte hareket ediniz. Maddi durumunuz elverişli değilse bunu kanıtlayıp tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

1- Halen oturmakta olduğunuz ev eşinizin üzerine ise, tapudan aile konutu şerhini aldırabilirsiniz.

2-Eşinizin evlilik birliğinin üzerine yüklediği sorumlulukları yerine getirmediğini, hareket ettiğini, şiddet uyguladığını ve sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığını açacağınız boşanma davası içinde kanıtlamanız halinde boşanmaya karar verilebilecektir.

3-Dava tarihinden itibaren kendiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız için tedbir nafakası talebinde buunabilirsiniz. Çocuklarınızın velayetlerinin tedbiren size verilmesini talep edebilirsiniz. Yine bu tedbir nafakalarının, kendiniz için YOKSULLUK çocuklarınız için İŞTİRAK nafakaları olarak devamına karar verilmesini isteyebilirsiniz.

4-Maddi tazminat isteyebilirsiniz. Boşanma ile mevcut ve beklenen destekten yoksun kaldığınız için, miras hakkından yoksun kalacağınız için verilirler.

5-Manevi tazminat isteyebilirsiniz. Bunda da kişilik haklarınızın zarara ugrayıp uğramadığına bakılır. Dayak, hakaret, aldatılma manevi tazminat sebebidir.

6- 2002 sonrasında evlilik birliği içinde edinilmiş mallar varsa bunlar üzerinde edinilmiş mallara katılma rejiminden kaynaklı tasfiye payı alacağınız vardır. Boşanma kararı verilip kesinleşmesi ile dava açılılabilir.

Şartları varsa değer artış payı da talep edilebilir.

7- Mallar üzerine açacağınız dava ile ihtiyati tedbir konulmasını mahkemeden isteyebilirsiniz.

8- Tüm bunların haricinde, KUSURLU olan eşinizle aynı hanede oturmak zorunda değilsiniz. Memleketinize gidebilir, çocuklarınızı yanınıza alabilir ve tedbir nafakası davasını "boşanma istemeksizin" SADECE nafaka davası olarak talep edebilirsiniz. Yine bu davada çocuklarınızın veleyetlerinin tarafınıza verilmesini de istersiniz.

9-Eşinizin mevcut devam eden şiddeti varsa / olursa savcılığa suç duyurusunda bulunabilir, en yakın aile mahkemesinden sizin ve çocuklarınızın korunmaları için kararlar alınmasını acilen isteyebilirsiniz.,

SaYın Katılımcı,

Haklarınız oldukça fazladır. Bunları tek başınıza uygulamaya koyamazsınız. Sırasıyla ve doğru hareket etmek için lütfen PROFESYONEL ve DOĞRUDAN destek alınız.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
maddi manevi tazminat alacaklarını nasıl tahsil edeceğim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 4 11-10-2010 11:22
yabancı bir erkekle evliyim nasıl boşanabilirim. aysun braun Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 07-10-2008 13:19
Nasıl Boşanabilirim?Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilirim? ARDA_06 Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 06-05-2008 22:50
Nasıl Boşanabilirim? esv Hukuk Soruları Arşivi 1 10-06-2003 12:10


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09371901 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.