Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

2011 Marka Vekilliği Sınavı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-07-2011, 11:55   #1
Gici

Acil 2011 Marka Vekilliği Sınavı

Merhaba,

Bu sene yapılacak olan Marka Vekilliği Sınavı'nın tarihi belli oldu mu? Veya bu tarihin anons edileceği bir site vb. detay varsa öğrenebilir miyim?

Bir de güncel kitap önerisi olan var mı, sınava hazırlanmak için faydalanmamı tavsiye edeceğiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Old 07-07-2011, 13:50   #2
yalcinhukukbürosu

Açıkçası ben de merak ediyorum. Resmi gazetede sınav tarihinin ilan edileceğini duydum. RG bana mail yolu ile her gün geliyor. İnceliyorum fakat henüz bir bilgiye rastlamadım
Old 07-07-2011, 16:22   #4
tiryakim

Marka vekilliği için sınav mı yapılıyormuş ilk defa duydum
Old 07-07-2011, 17:17   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın tiryakim,

Marka "vekil"liğinden kasıt, avukatlık anlamındaki "vekil"lik değil. Türk Patent Enstitüsü'ndeki başvuru, tescil ve devamındaki işlemleri yürütmek için gereken "vekil"lik. Sanırım o yüzden değişik geldi size. Hem marka hem de patent vekilliği için ayrı ayrı sınavlar mevcut.

Bu konuda bana çok soru soruluyor. Marka ile ilgili davalarda avukatlık yapabilmek için marka vekili mi olmak gerekir sorusu ile çok karşılaştım. Bu da bana çok enteresan gelmişti.
Old 07-07-2011, 17:18   #6
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Merhaba,

Bu sene yapılacak olan Marka Vekilliği Sınavı'nın tarihi belli oldu mu? Veya bu tarihin anons edileceği bir site vb. detay varsa öğrenebilir miyim?

Bir de güncel kitap önerisi olan var mı, sınava hazırlanmak için faydalanmamı tavsiye edeceğiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Söylendiği gibi tpe.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Çok büyük ihtimalle hemen ardından THS'den de duyurulur.
Old 07-07-2011, 18:07   #7
tiryakim

Olumlu Ths

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Sayın tiryakim,

Marka "vekil"liğinden kasıt, avukatlık anlamındaki "vekil"lik değil. Türk Patent Enstitüsü'ndeki başvuru, tescil ve devamındaki işlemleri yürütmek için gereken "vekil"lik. Sanırım o yüzden değişik geldi size. Hem marka hem de patent vekilliği için ayrı ayrı sınavlar mevcut.

Bu konuda bana çok soru soruluyor. Marka ile ilgili davalarda avukatlık yapabilmek için marka vekili mi olmak gerekir sorusu ile çok karşılaştım. Bu da bana çok enteresan gelmişti.

THS sayesinde bişey daha öğrenmiş olduk.

Teşekkürler Türk Hukuk Sitesi Ailesi...Teşekkürler Duygu Hanım ...
Old 08-07-2011, 09:13   #8
Gici

Teşekkürler.

Merak ettiğim genelde hangi ayda/mevsimde oluyor? Ona göre çalışmaya başlayacağım.
Old 08-07-2011, 12:03   #9
av. themis=)

arkadaşlar , merhaba ben de aynı konuyu merak ediyor ve sablırsızlıkla bilgi edinmek için bekliyorum. kaynak konusunda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim, herkese kolay gelsin
Old 08-07-2011, 16:03   #10
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan Gici
Teşekkürler.

Merak ettiğim genelde hangi ayda/mevsimde oluyor? Ona göre çalışmaya başlayacağım.

Kasım-Aralık gibi oluyor.
Old 13-07-2011, 12:53   #11
Av. Mehmet Aslan

Şayet sonradan fikrimi değiştirmezsem ben de bu yılki sınava girmeyi düşünüyorum. Yalnız nerelerden çalışılır, kitap, geçmiş yılların soruları, vs. konusunda da bilgi sahibi olanlar ya da daha önce bu sınava girenler varsa bizi bilgilendirirlerse sevinirim.
Old 18-07-2011, 10:02   #12
erkol68

Sınava hangi kaynaktan çalışmamızı öneriyorsunuz arkadaşlar.
Old 11-09-2011, 18:11   #13
Av. Cihangir

Marka-Patent Vekilliği sınavı en son 2009 yılınnın kasım ayında yapılmıştı. Başvurular Eylül ayında başlıyor bunu da TPE nin sitesinden yayınlanınca öğrenebilirsiniz.
Old 12-09-2011, 11:33   #14
eser_29

Marka Vekilliği konusunda ismi yaygın bir kitap var; sınava girmeden evvel çokca kişinin elinde bulunduğunu gördüm. Sınavdan bir kaç ay evvel kitapçıda incelediğime göre sınava faydalı bir kitap. Sanırım vekillik sınavı için 2-3 yayınevinin kitabı var, fazlaca yok. Sınava mutlaka kitaptan çalışmak gerekir diye düşünüyorum.
Old 14-09-2011, 12:36   #15
kender

Varsayılan Marka ve Patent Vekilliği Kurs Programı-2011 (Hafta sonu- 40 saat)*

bir eğitim firması kurs düzenlemiş ama fiyat çok yüksek

Sınav Tarihi
Henüz Açıklanmadı.

Kurs Başlama Tarihi
ADANA - 24 Eylül 2011 Cumartesi

İSTANBUL – 15 Ekim 2011 Cumartesi

Kurs Bitiş Tarihi
ADANA – 9 Ekim 2011 Pazar

İSTANBUL – 30 Ekim 2011 Pazar

Ders Saatleri
09.00 – 18.00

Kurs İçeriği
1. Fikri, Sınai ve Ticari Haklar (4 saat)

2. Ulusal ve Uluslararası Mevzuat ( 4 saat)

3. Marka (8 Saat)

4. Patent ve Faydalı Modeller (8 saat)

5. Endüstriyel Tasarım (4 saat)

6. Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku (4 saat)

7. Ekonomi, İşletme Bilgisi (8 saat)

8. Türkçe (4 saat)

9. Matematik (4 saat)

Kurs Süresi
3 hafta sonu 6 gün toplam 48 saat

Eğitmenler
Ø Prof. Dr. Fatih BİLGİLİ (Marka ve Patent Mevzuatı)

Ø Hüseyin Düzgün (Ekonomi-İşletme)

Yer
ADANA – ÖZGÜN KARİYER Seminer Salonu

İSTANBUL – BEYOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ Toplantı Salonu
Meşrutiyet cad. No: 3/2

Galatasaray / Beyoğlu

Ücret*
Adana – 800.-TL

İstanbul -900.-TL
Old 14-09-2011, 15:20   #16
Av.Duygu Işık Behrem

Kursa gitmeden de rahatlıkla başarılı olabileceğiniz bir sınavdır. Elbette daha kolay öğrenmenizde kursun faydası olur ancak yine de kurslara bunca para dökmeye gerek yok diye düşünüyorum. Mevzuat oldukça açık ve dili çok sade. Basit bir kitap desteği ile mevzuat tamamlanırsa başarı sağlanır.
Old 15-09-2011, 23:44   #17
Av.Ozan Kayahan

Ben de görüşünüze katılıyorum. Kitaptan çalışarak başarılı olmak pekala mümkün.
Old 19-09-2011, 10:49   #18
serhanak

Merhabalar marka vekilliği sınavına girmeyi düşünüyorum ancak hangi kaynaklardan çalışacağımı bilmiyorum ve patent marka vekilleri derneğinin sitesine giremiyorum.Hangi kaynaklardan çalışacağımı söylerseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
Old 19-09-2011, 12:39   #19
ibrahimokur

marka vekili olan meslektaşımız varmıdır aramızda acaba? kazançları ne kadar ve görevlendirme hakkında bilgi verebilirmisiniz
Old 19-09-2011, 13:23   #20
Av.Duygu Işık Behrem

Değerli meslektaşım,

Ben marka vekiliyim ancak ruhsatımı 2007'den beri almadım. TPE'de küflenmiştir sanıyorum. Alma gereği de duymadım doğrusu!

Yine de çok yakınen çalıştığım ve hukuk ayağında yardımcı olduğum bir Şirket vesilesi ile edindiğim tecrübeleri aktarayım.

Ben bu sınava özellikle Marka Hukuku konusundaki davalarla ilgilendiğim için, müvekkillerin gönlünü biraz daha rahat ettirmek için girdim. Çünkü bazı müvekkiller bu alanla ilgileniyorsanız marka vekili olmanızı bir artı olarak görüyor ve konuya hakimiyetinize ilişkin güvenleri perçinleniyor. (ki bence alakası yok!)

Bu ruhsat size TPE nezdindeki her türlü işlemlerin (marka tescil başvurusu, itiraz süreçleri, vs..) vekil sıfatı ile takibi konusunda yetki vermektedir. Davaların takibi için vekillik şartı yoktur. (Bana hala bunu soran meslektaşlarım var.)

Kazanç konusunda avukatlık ile karşılaştırıldığında çok daha kısa sürede para kazandırdığı bir gerçek; başvurunuzu yapıyorsunuz paranızı alıyorsunuz, gerisi takip eden işlemler... Ancak vekillik ücretleri oldukça düşüktür zira piyasada çok sıkı rekabet mevcuttur. Mevcut sistemde şayet işleyen bir marka-patent danışmanlık şirketiniz yoksa ve satış-pazarlama departmanına sahip değilseniz şansınız çok çok düşüktür. Bu şekilde işleyen bir şirket olmazsa ancak kırkta yılda bir denk gelip de avukatlıklarını yaptığınız mevcut müvekkillerinizin size işi düşerse bu alanda iş yapabileceğinizi düşünüyorum.

Rekabetin ne kadar dişli olduğuna ilişkin bir örnek de vereyim geçenlerde 1 marka başvurusuna 10 gr altın, 2 başvuruya bir çeyrek altın, 5 marka başvurusuna telefon, yıllık danışmanlık hizmeti karşılığında Ipad hediye eden bir marka patent danışmanlık şirketine rast geldim ve inanamadım! Çünkü bunları verecek paralar kazandırmıyor...

Dolayısıyla örnekten de anlayabileceğiniz üzere rekabet konusunda oldukça keskin çarkların döndüğü bir piyasa. Eğer bu alana özel ilginiz yoksa çok da önermiyorum.
Old 19-09-2011, 16:02   #21
A v.fethiye yüksel

bende bu sene yapılacak marka patent vekilliği sınavına girmeyi düşünüyorum.ben izmirde stajyer avukatım ve böyle bir belgenin elimle olmasının ileride iş bulmam açısından iyi olacağını düşünüyorum acaba yanılıyor muyum?henüz sınav tarihleri yayınlamamakla birlikte max.2aylık bir süre sınava hazırlanmak açısından yeterli olur mu? PEM'nin yayınladığı ve sitesinde satışa sunduğu hazırlık kitabı var bunu almalı mıyım yoksa busene deneyim yayınlarının kitabı mevcut olmadığı için piyasada varolan beta yayınlarının bir hazırlık kitabı var o yeterli olur mu?bunların dışındaki bir seçenek olan pem tarafından düzenlenen kursa gitmenin faydası yada gerekliliği varmıdır? sorularım biraz fazla olmuş olabilir fakat cevaplandırabilecek ve böylelikle beni aydınlatacak meslektaşım varsa şimdiden çok teşekkür ederim...
yukarıda kurs yyerleri adana ve istanbul belirtilerek yanlış bir bilgi yayınlandığını düşünüyorum çünkü marka patent vekilleri derneğinin sitesinde yapılacak kursların ekim ve kasım aylarında olacağı ve ankara - istanbul şeklinde düzenlendiği belirtilmiş.bu sebeplede sınavın aralık ayı gibi olacağını düşünüyorum.
iyi çalışmalar
Old 23-09-2011, 08:36   #22
cagrik

2 sene önce sınav 14 kasımda olmuş. bende daha başlayamadım çalışmaya. pem in kitabını aldım. fethiye hanım dediğiniz gibiyse aralıkta olacaksa süper olur. iyi bir haber vermiş oldunuz bana. ekim başı itibariyle sınava çalışmaya başlayacağım. herkese başarılar.
Old 24-09-2011, 23:59   #23
kender

23.09.2011

2011 Patent ve Marka Vekilliği Yeterlik Sınavı, 26 Kasım 2011 tarihinde, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde yapılacaktır.

Sınav başvuruları 26 Eylül 2011 - 11 Kasım 2011 tarihleri arasında Türk Patent Enstitüsü'ne yapılacaktır
Old 26-09-2011, 10:42   #24
A v.fethiye yüksel

Benim umut ettiğim sınavın aralık ayında olmasıydı fakat görüyorum ki 26 kasımda neyseki daha önümüzde 2ay var size bu şekilde bir iyi haber vermek isterim çağrı beyben de pem'in hazırlık kitabını aldım ve henüz çalışmaya başlamadım umarım çalışmak kolay olur...iyi çalışmalar
Old 15-10-2011, 00:06   #25
kender

pem in kitabını alan varmı tavsiye edermisiniz?başka aynak neler var tavsiye edebileceğiniz?
Old 15-10-2011, 00:13   #26
kender

Marka Patent Vekillik Sınavına Hazırlık ve Mevzuat Kitabı

Ahmet Gündüz
BETA BASIM YAYIM

bu kitaptan başka tavsiye edilecek kitap varmı?
Old 01-12-2011, 12:53   #28
av.ismailibis

Varsayılan 2011 Marka- Patent Vekilliği sınavı

26 Kasım 2011 tarihinde yapılan Patent ve Marka Vekilliği yeterlik sınav soruları ve cevapları açıklanmıştır.
İlgili link
http://www.tpe.gov.tr/portal/default...=703&haber=489

Sınav çok kolay değildi özellikle iktisat ve işletme sorularını yapmak bir hukukçu için oldukça zordu.
Old 09-12-2011, 11:07   #29
A v.fethiye yüksel

sınavın nezaman açıklanacağı konusunda bir bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim...
Old 26-12-2011, 11:40   #30
AV.ELFTSDMR

sınav sonuçları açıklanmış.durumlar nasıl?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi