Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Babalık davası ve nafaka talebi

Yanıt
Old 24-06-2011, 17:49   #1
avukat83

 
Varsayılan Babalık davası ve nafaka talebi

İyi çalışmalar.
doğum giderleri ve çocuk için nafaka taleplerini de içeren bir babalık davası açtık. DNA testi ile çocuğun babasının %99 ihtimalle davalı olduğu ortaya çıktı. Davaya bakan hakim ısrarla nafaka talebini atiye bırakmamızı istiyor ve aksi halde davanın çok uzayacağını söylüyor.

1- Nafaka talebi babalık davasını neden uzatır?
2- Nafaka talebini atiye bırakırsak davalı vekili lehine vekalet ücretine hükmedilir mi?
3-Nafaka talebini atiye bırakmamız halinde ileride tekrar nafaka talebinde bulunursak nafakaya ne zamandan itibaren hükmedilecektir?
Old 25-06-2011, 09:07   #2
kezzy

 
Varsayılan

Alıntı:
2. Hukuk Dairesi 2007/12186 E., 2008/11753 K.
  • BABALIK DAVASI
  • GÖREVLİ MAHKEME
  • NAFAKA
  • TAZMİNAT
"ÖZET"
BABALIK DAVALARINDA TÜRK MEDENİ KANUNU 'NUN 304. MADDESİNDEKİ MALİ HAKLAR DIŞINDAKİ TAZMİNAT TALEPLERİ BORÇLAR KANUNU'NDAN KAYNAKLANMAKTA OLUP, AİLE MAHKEMELERİNİN GÖREV ALANI DIŞINDADIR. BABALIĞINA HÜKMEDİLEN ÇOCUK ANNESİNİN YANINDA KALDIĞINA GÖRE, UYGUN MİKTAR NAFAKAYA HÜKMEDİLMESİ GEREKİR.
"İçtihat Metni"
Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm tazminatlar ve nafaka yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup, gereği görüşülüp düşünüldü.

1-Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve Özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre aşağıdaki bentler kapsamı dışında kalan temyiz istemi yersizdir.

2-Türk Medeni Kanunu'nun 304. maddesi, babalık davalarında ananın mali haklarını hüküm altına almıştır. Anılan maddede manevi tazminata yer verilmediği gibi, ayrıca maddi tazminat da düzenlenmemiştir.

Davacı kadının Türk Medeni Kanunu'nun 304. maddesinde yazılan mali haklar dışındaki maddi ve manevi tazminat istemi Borçlar Kanunu'ndan kaynaklanmakta olup, aile mahkemelerinin görev alanı dışındadır. Talep olunan miktara göre de Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir. Mahkemece, bu isteklerle ilgili davacıya nisbi

harcın tamamlanması için önel verilmesi, verilen süre içinde eksik nîsbi harç tamamlandığı takdirde bu talepler yönünden tefrik ve görevsizlik kararı verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.

3- Mahkemece davalının babalığına karar verilmiş, çocuk ile davalı arasında soybağı kurulmuştur. Küçük İskender halen anne yanında olup, bakımı ve ihtiyaçları davacı anne tarafından karşılanmaktadır. Türk Medeni Kanunu'nun 327-330. maddeleri dikkate alınarak çocuk için uygun bir miktar nafaka takdiri gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi bozmayı gerektirmiştir.

Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2 ve 3. bentlerde gösterilen nedenlerle (BOZULMASINA), bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer hususların 1. bentte gösterilen nedenlerle (ONANMASINA), temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere 15.09.2008 gününde oybirliğiyle karar verildi

.
Old 25-06-2011, 10:38   #3
av.kadirpolat

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Özgür METİN
İyi çalışmalar.
doğum giderleri ve çocuk için nafaka taleplerini de içeren bir babalık davası açtık. DNA testi ile çocuğun babasının %99 ihtimalle davalı olduğu ortaya çıktı. Davaya bakan hakim ısrarla nafaka talebini atiye bırakmamızı istiyor ve aksi halde davanın çok uzayacağını söylüyor.

1- Nafaka talebi babalık davasını neden uzatır?
2- Nafaka talebini atiye bırakırsak davalı vekili lehine vekalet ücretine hükmedilir mi?
3-Nafaka talebini atiye bırakmamız halinde ileride tekrar nafaka talebinde bulunursak nafakaya ne zamandan itibaren hükmedilecektir?

Sayın meslektaşım,

Davaların uzamasında, sistemden, hakimden ve malesef bazen meslektaşlarımızdan kaynaklanan sebeplerle uzadığını görüyor ve tanık oluyoruz.

Nafaka davası, babalık davası ile birlikte açılabilecek feri olarak yapılabilecek bir taleptir. Bu anlamda dava dilewkçemizde belirttiğimiz babalık davası ve nafaka talebindeki delillerin aynı anda toplanması için ya uğraşmıyoruz, yada mahkeme hakiminin "babalığı tespit edelim, sonra nafakaya bakarız" demesinin önüne geçemiyoruz.

Babalık davası devam ederken, SEK araştırması yapılması; dinlenecek tanıklara davacı anne ile davalı babanın (adayının) mali durumlarının sorulması, niyeyse zor geliyor. !!!

Bu anlamda, nafaka talebiniz, davayı uzatmaz; davayı uzatan şey, yukarıda bahsettiğim şeylerdir.

Nafaka talepbinizin atiye bırakılması, doğması muhtemel nafaka alacağınızı ortadan kaldıracaktır. Ancak feri talep olduğundan, vekalet ücreti doğacağını sanmıyorum. Tefrik edilmesini istemek de bir çözüm olabilir.

Atiye bırakma, nafaka alacaklarında "dava tarihinden itibaren" nafakaya hükmedilir kuralı gereği, açacağınız dava tarihinden nafaka alacağınız başlayacaktır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Boşanma Davasında Nafaka Talebi Olmayan Kişi Boşanmadan Sonra Nafaka Davası Açabilir Mi? hazav Meslektaşların Soruları 7 13-05-2013 21:51
Babalık Davası - Adli Yardım Talebi - Harçlar avukat83 Meslektaşların Soruları 2 16-10-2012 17:18
babalık görevini yapmayan boşanmış eşe babalık davası Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 5 26-05-2010 11:55
babalık davası ile beraber tazminat ve nafaka miss_lawyer Meslektaşların Soruları 3 22-10-2009 16:33
Evlilik dışı çocuğun babalık davası ve mirastan hak talebi Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 04-06-2009 21:21


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03012204 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.