Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tacirler arasındaki sözleşmeye aykırılık zamanaşımı

Yanıt
Old 14-06-2011, 13:10   #1
Av.Yasin

 
Varsayılan Tacirler arasındaki sözleşmeye aykırılık zamanaşımı

Arkadaşlar forumda ve elimdeki kaynaklarda yaptığım araştırmada net bir sonuca ulaşamadı.Bir konu hakkında sorum var.Olay şu iki şirket arasında sözleşme yapılıyor.Sözleşmeyle taşeron olarak nitelendirilen şirket asıl işveren olarak nitelendirilen şirketin yemek hizmetlerini yerine getirmek üzere anlaşıyorlar.Bu sözleşme de hizmet sözleşmesi olarak nitelendirilmiş durumdadır.Sözleşme 2009 temmuzunda yapılıyor.iki ay geçtikten sonra asıl işveren uydurmadan sebeplerden dolayı ve gerekli yasal şartlara uymadan sözleşmeyi feshediyor.Olayda yasal olarak feshi ihbar bile yok.Sözleşmenin cezai şartı ise bir taraf sözleşmeyi haksız olarak feshederse karşı tarafın zararını karşılamak zorundadır.Sözleşmede asıl işin süresi iki yıl olarak belirlenmiş ve süre hali hazırda bir buçuk iki ay sonra bitecek.Sözleşmede toplam iş miktarı değil sabah öğle gibi her öğünün ücreti belirlenmiştir.
Benim sorum ise şu bu olayda müvekkil taşeron yemek şirketi sözleşmeye aykırılıktan dolayı uğradığı zararı talep edebilirmi?Zamanaşımı itirazı ile karşılaşırmı?Ya da burada zamanaşımı süresi nedir?Bu sözleşmede uyuşmazlığı çözmeye görevli mahkeme asliye ticaret midir?Yoksa asıl işveren taşeron arasındaki ilişki uyarınca gerçi işçiler açısından sıkıntı yok ama İş mahkemesidir?
Old 15-06-2011, 08:13   #2
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Anlamak için...

1.Müvekkil sözleşmesel edimini hali hazırda yerine getirmekte midir?

2.Müvekkil (A) ile sözleşmenin diğer tarafı (B) arasındaki sözleşmenin konusu; sözleşme dışı (C)'ye hizmet sunulması mıdır?

Kavram:
1.Tacir
2.Tam iki taraflı sözleşme
3.Sözleşmenin feshi - Feshi ihbar
4.Zarar
5.Cezai şart
6.Zamanaşımı
7.Görevli mahkeme
Old 15-06-2011, 11:22   #3
Av.Yasin

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım müvekkil şirket halihazırda çalışmıyor zira sözleşme başladıktan 2 ay sonra çeşitli gerekçelerle sözleşme feshedilmiş.Kısaca iş başlangıcı ve yer teslimi 2009 Temmuzunda yapılıyor 2009 Eylülünde Asıl işveren çeşitli gerekçelerle müvekkilin artık yemek vermemesini istiyor ve bir başka şirketle anlaşıyor.

Müvekkilin sözleşme dışı C'ye hizmet sunması yok..İşçiler de B şirketinin işçisi.. Aslında B de bir taşeron ama onun işi veya görevi tamamen konumuz dışında..
B şirketi işçisi çok olduğu için yemek işini müvekkil A ile anlaşarak yaptırıyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sözleşmeye Aykırılık-Güzellik Merkezi AvFıratArslan Meslektaşların Soruları 12 08-03-2015 16:45
kooperatif sözleşmeye aykırılık ve tazminat erdal düzgün Meslektaşların Soruları 2 03-08-2010 22:06
Sözleşmeye dayanan önalım hakkı + Sözleşmeye aykırılık nihilietzsche Meslektaşların Soruları 8 21-01-2010 10:49
Sözleşmeye aykırılık, tazminat evo09 Meslektaşların Soruları 1 04-05-2009 20:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09085298 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.