Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sitelerde merkezi sistemden kombiye geçiş

Yanıt
Old 08-06-2011, 09:33   #1
Av. Anıl YILMAZ

 
Varsayılan sitelerde merkezi sistemden kombiye geçiş

sayın meslektaşlarım ;

forumda çok tartışılmış bir konu olmasına rağmen sorumun tam karşılığını bulamadığım için yeni konu açmak durumunda kaldım.

kmk.ya göre toplam alanı 2000 metrekareden fazla olan yapılar için merkezi sistemden ferdi sisteme geçiş oybirliği ile mümkündür.sitelerde 2000 metrekare sitenin toplam alanına göre mi belirlenir,yoksa her bina için ayrı ayrı mı değerlendirme yapılır?eğer toplam alanına göre belirleniyorsa bir kişinin itirazı dahi alınan kararın iptaline yol açacaktır.bu durum hakkaniyete ne kadar uygundur?konuyla ilgili görüşlerinizi ve elinizde yargıtay kararı varsa paylaşmanızı rica ediyorum.herkese şimdiden teşekkürler.
Old 08-06-2011, 10:11   #2
av.yağmur deniz

 
Varsayılan

KMK 42 ye göre maliklerin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile ferdi ısınmaya geçilir.Ve yine aynı yasanın ek 3/b maddesi de bloklara ilişkin düzenlemeye ilişkindir.Bu suretle doğalgaza geçebilirsiniz.Ancak sizin bahsettiğiniz 2000 m2 dan fazla alanlarda oybirliğine ilişkin hüküm hangisi acaba?
Old 08-06-2011, 11:01   #3
Av. Anıl YILMAZ

 
Varsayılan

buna ilişkin hüküm :

18.04.2007 Tarihli ve 5627 Nolu Enerji Verimliliği Kanunu:

MADDE 16 – 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 42 nci maddesinin dördüncü ve beşinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ( 2000 m2) ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir. Isıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesine karar verilmesi halinde, yönetim planının bu karara aykırı hükümleri değiştirilmiş sayılır. "

saygılar...
Old 08-06-2011, 12:16   #4
AV ŞEYDA

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşlarım
Kanun kapsamında doğalgaza geçişi onaylasa da İGDAŞ tarafından tüm kat maliklei onayıolkmaksızın geçiş yapılamadığını ancak mahkeme karraı alınır ise geçebileceklerini belirtmektedirler. bilgilerinize...
Old 08-06-2011, 12:34   #5
Av. Anıl YILMAZ

 
Varsayılan

sayın meslektaşlarım;
bu konuyla ilgili bir hususu daha sormak istiyorum.kat malikleri kurulunda merkezi sistemden kombili sisteme geçiş için karar alınmış,yalnızca bir kat maliki bu karara karşı çıkıyor.bu durumda yapılması gereken bu karara karşı itiraz yoluna gitmek mi,yoksa zaten oybirliği şartı arandığı için karara imza atmamış olmak yeterli olacak mıdır?

saygılar...
Old 08-06-2011, 12:37   #6
AV ŞEYDA

 
Varsayılan

şahsi kanaatim öncelikle iGDAŞ'a başvuru yapın eğer onay alamz iseniz bu karraı gerekçe göstererek KMK ya dayalı olarak mahkemeden karar verilmesini isteyin.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Eski ve Yeni Kat Mülkiyeti Kanununda Kombiye Geçiş İle İlgili Hükümler av_mine Meslektaşların Soruları 6 01-06-2010 12:51
merkezi sisteme geçiş elevent Meslektaşların Soruları 4 10-11-2009 13:20
Yakıtta merkezi sistemden bireysele dönüş avukatlutfi Meslektaşların Soruları 2 17-09-2009 11:26
Merkezi Isıtmadan Bireysel Isınmaya Geçiş Av.Eren Şener Meslektaşların Soruları 2 16-06-2007 00:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02803707 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.