Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayetin hangi durumlarda anneden babaya geçer

Konuyu Kilitleyin
Old 08-06-2011, 02:09   #1
Konuk

 
Soru velayetin hangi durumlarda anneden babaya geçer

Merhabalar, ben 37 yaşında kamuda çalışan bir bayanım.5 sene önce 5 yıllık evli olduğum eşimden anlaşmalı olarak boşandım.Oğlumuz şu anda 9 yaşında. Eski eşim boşanma sürecinden sonra oğlumuzun velayetini o 11-12 yaşlarına geldiğinde benden alacağına dair tehditlerde bulundu. Şimdi o büyüdükçe içimdeki korku ve endişe de büyümekte. Boşanmadan sonra 4,5 sene oğlumla beraber kaldık ama şimdi annemle aynı evde yaşıyoruz. Oğlumun sosyal ve psikolojik olarak boşanma sonrasında nasıl büyük bir gelişme kaydettiği ve bunun için gösterdiğimiz hem benim hem de tüm aile büyüklerimizin çabaya pek çok kişi şahitlik edecektir, bu konuda kafamda soru işaretim yok. Bu 5 senelik dönemde 3 erkek arkadaşım oldu ancak hiçbiri ile evlilik sürecine giremediğimizden oğlumun olumsuz etkilenmemesi için bir araya getirmedim.Bu konuda da gereken özeni göstermeye çalıştım. Son bir senedir de eski eşim bana karşı herhangi bir suçlamada bulunur mu veya evlenirsem oğlumu benden almaya kalkar mı endişelerinden hayatıma kimseyi sokmuyorum. Sizleri çok uzun yazarak sıkmak istemiyorum. Ama yine de korkuyorum, uykularım kaçıyor,sizden hangi hallerde baba çocuğun velayetini alabilir bu konuda bilgi rica ediyorum.
Saygılarımla,
Old 08-06-2011, 07:39   #2
kezzy

 
Varsayılan

Sayın konuk; çocuğun baba ile kişisel ilişkisini engellemeniz, çocuğun aile bağlarını özellikle gelişmesini kötü etkileyecek davranışlar içerisinde bulunmanız durumunda velayet babaya verilebilir. Yine çocuğun anne yanında kalmasının bedeni, fikri, ahlaki gelişmesine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı deliller bulunması gerekir, meydana gelecek tehlikelerin varlığını ispat yükü karşı tarafa aittir. Aksi takdirde anne şefkatine muhtaç çocuğun velayetinin babaya bırakılması yasaya aykırıdır. Hakim çocuğu dinleyip, şartlarınızı değerlendirerek velayetin değiştirilip değiştirilmemesi konusunda karar verecektir.
Her aşamada, bir avukattan hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.
Old 08-06-2011, 09:14   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşıma ek olarak,

Çocuğunuz şu an 9 yaşında yani kendini ifade edebilecek yaştadır. Velayetin el değiştirmesine yönelik bir dava ile karşı karşıya kalırsanız, tarafı olduğumuz uluslararası antlaşmalar gereği çocuk da dinlenmeli ve görüşü alınmalıdır.

Tarafların yeniden evlenmeleri velayetin alınması için yeter sebep değildir. Bu yeni evliliğin çocuk için zarar/tehlike oluşturması gerekir. Özel hayatınız ise, çocuğunuzun psikolojik, biyolojik ve fikri gelişimini olumsuz etkilememelidir.

Herhangi bir dava ile karşı karşıya kalırsanız MUTLAKA bir avukatın DOĞRUDAN destğini alınız.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
velayetin babaya verilmesi ahmetyılmaz Meslektaşların Soruları 9 05-06-2012 14:57
Şizofren babaya vasi olup anneden boşanmaya vekalet edebilir mi? Konuk-Çocukluktan nasibini alamamış Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 5 01-10-2009 09:47
Velayetin Babaya Verilmesi Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 03-12-2008 17:07
velayetin babaya verimesi ayşegül tuncay Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 01-11-2008 08:46
velayetin babaya iadesi ozyoldas Meslektaşların Soruları 7 06-09-2007 13:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08783007 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.