Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sağ kalan eşin miras hakkı ve kötü niyeti

Yanıt
Old 28-05-2011, 15:18   #1
ararat-heja

 
Varsayılan sağ kalan eşin miras hakkı ve kötü niyeti

Değerli meslektaşlarım; Aslında ben bir ceza Avukatıyım fakat bana gelen şu sorun kafamı karıştırdı ve varsa bir cevabı yardımlarınızı rica ediyorum...

SORU:

Bir kadın resmi nikahlı olan hasta eşini terk edip başka bir adamla imam nikahlı yaşayıp bu birliktelikten de çocuk sahibi oluyor. bunu öğrenen hasta adam ise yakın zamanda kahrından ölüyor. Aradan 2-3 sene geçip de iş ölen adamın mirasına gelince terk eden kadın mirasın satış suretiyle paylaşımı için dava açıyor ve 16/06/2011 de ilk duruşması var.Hasta adam ölmeden önce hastalığından dolayı kadını mirastan çıkarmak veya boşanmak amaçlı hiçbir adım atamamıştır.

1-) Kadının bu talebi karşısında nasıl bir adım atılabilir?
2-) bu kadının ölen adamın mirasından talep ettiği payı almaması için bir çare var mıdır? yargıtayın buna ilişkin bir kararı var mı?
Teşekkür Ederim şimdiden....
Old 28-05-2011, 23:52   #2
Mustafa KIRMIZI

 
Varsayılan sağ kalan eşin mirasçılığı

[FONT='Bookman Old Style','serif'][/font]

[FONT='Book Antiqua','serif']Konuyla ilgili hükümler;[/font]
1. [FONT='Book Antiqua','serif'](Eşin saklı payı ile ilgili) TMK m.506/4. Sağ kalan eş için, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması halinde yasal miras payının tamamı, diğer hallerde yasal miras payının dörtte üçü.[/font]
2. [FONT='Book Antiqua','serif']TMK Madde 510.- Aşağıdaki durumlarda mirasbırakan, ölüme bağlı bir tasarrufla saklı paylı mirasçısını mirasçılıktan çıkarabilir:[/font]
[FONT='Book Antiqua','serif']1. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın yakınlarından birine karşı ağır bir suç işlemişse,[/font]
[FONT='Book Antiqua','serif']2. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse.[/font]
[FONT='Book Antiqua','serif'][/font]
[FONT='Book Antiqua','serif']3. Boşanan eşler, bu sıfatla birbirlerinin yasal mirasçısı olamazlar ve boşanmadan önce yapılmış olan ölüme bağlı tasarruflarla kendilerine sağlanan hakları, aksi tasarruftan anlaşılmadıkça, kaybederler.(TMK m.181/I) Boşanma davası devam ederken, ölen davacının mirasçılarından birisinin davaya devam etmesi ve davalının kusurunun ispatlanması halinde de yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.(TMK m.181/II)[/font]

Konuyla ilgili hükümler incelendiğinde sorunuzla ilgili konuda yapacak bir şey olmadığı gibi bir sonuç çıkıyor;

a.TMK m.181’in uygulanması açısından bakıldığında açılmış bir boşanma davası olmadığından bu hükümden yararlanmak sözkonusu değil.

b.TMK’nin 510.maddesinden yararlanma konusunda diğer mirasçılara tanınan bir hak yok, bu nedenle bu hükümden yararlanma da söz konusu değil.
Old 30-05-2011, 09:47   #3
Av. Güneş

 
Varsayılan

Adam (kahrından ölmeden), boşanma davası açsaymış keşke.
Mirasbırakanın herhangi bir vasiyeti yok, açılmış bir boşanma davası yok, mirastan yoksunluk sebepleri yok, dolayısıyla bence yapılabilecek bir şey de yok.
Old 18-05-2012, 18:05   #4
Av. A. Hakan TOKSÖZ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan ararat-heja
Değerli meslektaşlarım; Aslında ben bir ceza Avukatıyım fakat bana gelen şu sorun kafamı karıştırdı ve varsa bir cevabı yardımlarınızı rica ediyorum...

SORU:

Bir kadın resmi nikahlı olan hasta eşini terk edip başka bir adamla imam nikahlı yaşayıp bu birliktelikten de çocuk sahibi oluyor. bunu öğrenen hasta adam ise yakın zamanda kahrından ölüyor. Aradan 2-3 sene geçip de iş ölen adamın mirasına gelince terk eden kadın mirasın satış suretiyle paylaşımı için dava açıyor ve 16/06/2011 de ilk duruşması var.Hasta adam ölmeden önce hastalığından dolayı kadını mirastan çıkarmak veya boşanmak amaçlı hiçbir adım atamamıştır.

1-) Kadının bu talebi karşısında nasıl bir adım atılabilir?
2-) bu kadının ölen adamın mirasından talep ettiği payı almaması için bir çare var mıdır? yargıtayın buna ilişkin bir kararı var mı?
Teşekkür Ederim şimdiden....

Sayın meslektaşım, ceza avukatlığı diye bir ihtisas alanımı ihdas edildi?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Eski eşin, çalışan memur için, idari amire şikayeti, kurumun kötü niyeti. Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 16-05-2011 16:27
GSM şirketinin kötü niyeti rudy baylor Meslektaşların Soruları 2 12-03-2010 10:07
kiralayanın kötü niyeti hırs Meslektaşların Soruları 2 09-10-2007 22:29
işverenin kötü niyeti mkaraca Meslektaşların Soruları 2 15-02-2007 15:46
Veklatname Verilen Kişinin Kötü Niyeti berrin leyla Meslektaşların Soruları 2 26-07-2005 10:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09585810 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.