Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cinsel istismar suçunda beraat

Yanıt
Old 13-05-2011, 23:11   #1
yelken

 
Varsayılan cinsel istismar suçunda beraat

merhaba,cinsel istismar suçunda mağdur ondört yaşında şüpheli de onyedi yaşında.mağdur rızası ile ilişkiye giriyor ve hamile kalıyor.şüpheli evlenmeye rıza gösteriyor.fakat mağdur MK na göre hakim kararıyla dahi evlenecek yaşta değil. mağdurun yaşı tutsaydı evlenme halinde ve aynı zamanda mağdurun veya ailesinin şikayetçi olmaması halinde şüphelinin ceza almaması mümkün müdür?teşekkürler
Old 14-05-2011, 07:12   #2
üye34660

 
Varsayılan

Anlattığınız kadarıyla, TCK'nın 103/2 ve koşulları varsa 103/6 maddeleri uygulanabilir; suçun olşması şikayete bağlı değildir, büyük olasılık mahkumiyet çıkar; ancak mağdurenin yaşına itiraz edebilirsiniz, eğer yaşı 15'ten büyük çıkarsa bu durumda TCK'nın 104/1 maddesi gündeme gelir ve şikayet olmadığından düşme kararı verilir.

Saygılarımla.
Old 12-04-2012, 21:38   #3
avukat1010

 
Varsayılan

benzer bir olaya denk gelmiştim. kızın yaşını büyülttük. şikayetler geri alındı. sonra nikah kıyıldı. 2 yıl ceza çıktı ve HAGB ye karar verildi. umarım sizin iş de böyle neticelenir.
Old 13-04-2012, 10:26   #4
Avukat Neslihan

 
Varsayılan

16 yaşını bitirmiş olan bir kişi MK 124 gereği mahkeme kararı ile evlenebilir. Mağdur hastanede doğmamışsa yaşının büyütülmesi için Nüfus kaydının düzeltilmesi davası açmak mümkün olabilir. Ceza davası açısından , mağdurun yaşının daha büyük olduğunun ortaya konması dışında yapılabilecek pek bir şey yok,zira TCK 103 gereği 15 yaşını bitirmemiş mağdurun rızasının varlığı , şikayetinin yokluğu ceza davası için esasa etkili değildir. Dolayısı ile mağdur aslında 15 yaşının doldurmuşsa , nüfusa geç yazdırılmışsa Adli tıp kurumundan kemik yaşı tespiti konusunda rapor aldırılması talep edilebilir.
Old 13-04-2012, 10:40   #5
egemen48

 
Varsayılan

yeni TCK ile artık cinsellik bedensel özgürlüktür.Fakat 15 yaşını doldurmamış bir kimsenin rızası olsa dahi,suç oluşmuştur,keza kanunkoyucu burada küçüğün rızasını saymamaktadır.15 yaşını doldurmuş,bedensel olgunluğa ulaşmış ve yaptığı eylemin ne olduğunu anlayabilecek durumda ise çocuğun bu durumda verdiği rıza geçerlidir.Kanunda diğer bir boşlukta cinsel istismarın 18 ini doldurmuş kişilerin çocuklara istismarı gibi düzenlenmiştir;yani iki çocuğun birbiri ile ilişkisi ayrıca düzenlenmemiştir;bu durumda kanımca sanığa cinsel istismara ilişkin ceza tayin edilmeli fakat yaş durumu nedeni ile indirim verilmelidir.
yeni tck ile değişikliklerden birisi de sanık ile mağdurun evlenmesi durumunda eski tck ya göre suçun ortadan kalkmaması olduğu gibi eski tck de ağırlaştırıcı durum olan kızlık zarının yırtılması yeni tck da ayırca suç oluşturmayacağı gibi ağırlaştırıcı neden de olmayacaktır.Fakat kızlık zarının yırtılması ile mağdurun psikolojisi bozulmuş ise,mağdurun yaşadığı yerin toplumun bakışı da gözetilerek,suçun ağırlaştırılmış haline neden olacaktır.
Old 13-04-2012, 12:50   #6
Av. N. İpek

 
Varsayılan

Merhaba,
Öncelikle, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda evlenme, fiili hukuka uygun hale getirmemektedir. Bu nedenle mağdur ile şüphelinin evlenmesi halinde bile şüpheli -suçun kanuni tanımındaki unsurları gerçekleşmişse- ceza alacaktır.

Bir diğer konu da mağdurun rızasının mı yoksa ailesinin rızasının mı etkili olacağı sorunu. Yargıtay son dönem kararlarında 15 yaşını doldurmuş çocukların, bu suçlar bakımından(hemen bir düzeltmeyle TCK 104.md açısından) rızalarının geçerli olacağını kabul etmektedir. Ailesi razı olmasa bile, 15 yaşından büyük mağdurun rızası esas alınacaktır.

Olay da anlattığınız kadarıyla TCK 103/1 kapsamında ve bu konuda da diğer meslektaşlarım ile aynı görüşte olup, sadece mağdurun yaşına muhalefet edilebilir kanısındayım.
Old 13-04-2012, 13:11   #7
aykutyigit

 
Varsayılan

Bir arkadaşımın da bu tarz bir davası 2 gün önce sonuçlandı.Olay cinsel istismar.Taraflar olaydan sonra evlendi.Ancak mahkeme sanığa 8 yıl hapis cezası verdi.
Old 13-04-2012, 13:56   #8
Av. Mehmet Demirezen

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. N. İpek
Merhaba,
Öncelikle, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda evlenme, fiili hukuka uygun hale getirmemektedir. Bu nedenle mağdur ile şüphelinin evlenmesi halinde bile şüpheli -suçun kanuni tanımındaki unsurları gerçekleşmişse- ceza alacaktır.

Bir diğer konu da mağdurun rızasının mı yoksa ailesinin rızasının mı etkili olacağı sorunu. Yargıtay son dönem kararlarında 15 yaşını doldurmuş çocukların, bu suçlar bakımından rızalarının geçerli olacağını kabul etmektedir. Ailesi razı olmasa bile, 15 yaşından büyük mağdurun rızası esas alınacaktır.

Olay da anlattığınız kadarıyla TCK 103/1 kapsamında ve bu konuda da diğer meslektaşlarım ile aynı görüşte olup, sadece mağdurun yaşına muhalefet edilebilir kanısındayım.

Sayın N.İpek 15 yaşını doldurmuş küçüklerin rızalarının var olması halinde Yargıtayın görüşünü değiştirdiğini belirtmişsiniz. Varsa bu yönde kararı paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 13-04-2012, 14:24   #9
aykutyigit

 
Varsayılan

Yanlış bilmiyorsam 15 yaşını dolduran kişiye karşı cinsel istismar suçunun oluşması için cebir, hile ya da tehditten birinin de bulunması gerekiyor.15 yaşının üstündeki kişi rıza göstermişse zaten suç tehdit,cebir hile unsurlarıyla işlenemez.Rıza gösterdi dense bile bu unsurlar varsa gösterilen rıza iradi değildir ve suç yine oluşur.Rıza varsa oluşabilecek tek suç reşit olmayanla cinsel ilişki olur onun da takibi şikayete bağlı.Yargıtayın nasıl bir görüşü olduğunu ben de merak ettim
Old 13-04-2012, 14:36   #10
Av. N. İpek

 
Varsayılan

Evet aykutyiğit çok haklısınız, bu suçlar bakımından diyerek genelleme yapmışım. Sizin dediğiniz gibi TCK 104 maddesi olarak belirtmemişim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Cinsel istismar suçunda mağdurun beden ve ruh sağlığının bozulması fall_in_law Meslektaşların Soruları 10 22-04-2014 10:06
nitelikli cinsel istismar av.medine Meslektaşların Soruları 2 04-01-2011 16:26
cinsel istismar Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 12-06-2010 16:04
Cinsel istismar magduru çocuğa yaklaşım Kavaz Çocuk Hakları Çalışma Grubu 2 05-06-2007 15:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03431392 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.