Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tahliye talepli icra takibi vd.

Yanıt
Old 13-05-2011, 14:13   #1
Av. İbrahim YİĞİT

 
Varsayılan tahliye talepli icra takibi vd.

Kolay gelsin.

Tarafıma getirilen somut olayda, benden önceki vekil meslektaşım borçu hakkında sözlü kira kontratına dayanarak tahliye talepli icra takibi yapmış, ödeme emri tahliye talep edilen adresin bağlı olduğu muhtarlığa tebliğ edilerek kesinleşmiştir. Kesinleşme akabinde meslektaşım banka şubesine birinci haciz ihbarnamesi tebliğ ettirmişse de, altı aylık süre içerisinde tahliye için İcra Hukuk Mahkemesine müracaat etmemiştir. Son olarak tebliğden itibaren 10 ay, 89/1 talebinden itibaren 8 ay geçmiş ve son işlem olarak bundan 1 ay kadar önce dosyadan maaş haczi talep etmiştir.

Müvekkil adayı, adreste gerçekte borçlunun kız kardeşinin ikamet ettiğini, borçlunun, kendisinin eski çalışanı olması nedeniyle mülkiyeti kendisine ait taşınmazda ikamet etmesine izin verdiğini ancak 1 yılı aşkın süre önce işten ayrıldığını bildirmiştir.

1-İşbu takip nedeniyle artık İcra Mahkemesine müracaat ederek tahliye talep edemeyecğime göre, sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası mı açmalıyım?
2-Böyle bir dava açacak olursam ispat konusunda sıkıntı çekmem kuvvetle muhtemel, esasen itiraz edilmeyen takip nedeniyle borçlu kiracı kira akdini kabul etmiş sayılır ancak yine de ispat problemini nasıl aşabilirim?
3-Takibi bir kenara koyup, borçlu görünen kişiye veya kardeşine karşı müdahalenin meni ve ecrimisil talepli bir dava açmam daha mı doğru, bu davada davalı, daha önce kontrata dayalı olarak takip yapıldığını savunarak davanın reddini sağlayabilir mi?

Teşekkürler.
Old 14-05-2011, 03:32   #2
av. tahsin

 
Varsayılan

sayın meslektaşım,önceki icra dosyasına talep açarak dosyanın işlemden düştüğünü belirterek ör:11 ödeme emri gönderin, ilk adreste kesinleştirip tahliye davası açın. borçlunun kız kardeşinin o adreste oturuyor olması değişiklik yaratmaz kanımca onu da tahliye etmiş olursunuz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
tahliye talepli icra takibine yapılan itirazın iptali avukat152 Meslektaşların Soruları 9 13-08-2013 10:51
Tahliye talepli icra takibinde kira yılının önemi kiana Meslektaşların Soruları 1 14-10-2010 21:42
tahliye talepli icra takibinden doğan tahliye davası avukat152 Meslektaşların Soruları 7 01-09-2008 10:08
Tahliye Talepli icra takibinde Paranın icraya değil Konutta Teslim Gönderilmesi Av. Salim Meslektaşların Soruları 9 07-04-2008 08:58
Tahliye talepli icra takibinde haricen ödeme hukukcu15 Meslektaşların Soruları 2 28-03-2008 14:22


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02733994 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.