Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Köy tüzelik kişiliğine ait tarla vasfındaki arazilerin kiralanması.

Yanıt
Old 28-04-2011, 09:52   #1
Av. Taner BAŞ

 
Varsayılan Köy tüzelik kişiliğine ait tarla vasfındaki arazilerin kiralanması.

Öncelikle merhabalar;

Köy tüzel kişiliğine ait arazilerin (mera, yaylak kışlak vs değil) kiralanması ile ilgili olarak köy kanununda bir düzenleme bulamadım. Satış ile ilgili olarak düzenleme olmakla birlikte kiralama hakkında göremedim. Satış için yetkisi olan kiralama ile ilgili olarak zaten yetki sahibi olmalıdır şeklinde düşünsek de bu konu hakkında mevzuata ulaşamadım.

Uzun süreli bir kira sözleşmesi yapılabilir mi ? (Örneğin 49 yıl) Bu kararın geçerli olması için ihtiyar heyeti dışında bir izin ya da icazet söz konusu mudur ? Kira sözleşmesi için bir tavan söz konusu mudur ?; kiralanan arazi vasfındaki araziler üzerine bina ya da tesis yapabilmek istersek farklı bir süreç ve yol izlememiz gerekir mi ?

Konu hakkında bilgisi olanlar paylaşabilirse sevinirim.

Şimdiden yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ederim.
Old 29-04-2011, 16:13   #2
üye32062

 
Varsayılan

Mera yönetmeliği vd. maddelere bakınız. İyi çalışmalar

Mera, yaylak ve kışlakların kiralanması

Madde 7 - Mera, yaylak ve kışlakların kiralanmalarında uyulması gereken esas ve usuller şunlardır:

a) Kadimden beri mera, yaylak ve kışlak olarak kullanılan yerler ile ayni amaçla kullanılmak üzere köy veya belediyelere tahsis ya da terk edilen yerler, Devletin hüküm ve tasarrufunda veya hazinenin mülkiyetinde bulunan arazilerden etüt sonucu mera, yaylak ve kışlak olarak yararlanılabileceği anlaşılan yerler, mera, yaylak ve kışlak olarak kullanılmak amacıyla kamulaştırılacak yerlerden çalışmalar sonucu ihtiyaç fazlası olarak belirlenen mera, yaylak, kışlaklar ile umuma ait çayır ve otlak alanları, öncelikle;

1 - En yakın köy veya belediyeye, o köy veya belediyede oturan ve hayvancılık yapan çiftçilere veya bu amaçlı kuruluşlara,

2 - Bakanlıkça açılan hayvancılık kurslarına katılarak başarılı olan çiftçiler basta olmak üzere, çiftçilere veya bu amaçla kurulan ortaklıklara veya diğer talep sahiplerine,

3 - Talep olmadığı takdirde, hayvancılık yapan veya hayvancılık isletmesi kurmak amacı ile projeleri kredi kuruluşlarınca onaylanan ziraat mühendisi, veteriner hekim, ziraat teknisyeni ve veteriner sağlık teknisyenlerine,

Bu alanlar ıslah etmek koşulu ile 25 yıla kadar kiralanabilir. Ancak kiralama durumu her 5 yılda bir yeniden değerlendirilir.

(DEĞİŞİK BENT RGT: 12.04.2005 RG NO: 25784) (KOD 1)
b) Komisyon, kayıtlarda mera, yaylak ve kışlak olarak görülen alanlar ile umuma ait çayır ve otlak olarak görülen, ancak ıslah etmek koşulu ile mera, yaylak, kışlak ile umuma ait çayır ve otlak olarak kullanılacak yerleri, öncelikli olarak hayvancılık yapan veya hayvancılık işletmesi kurmak isteyenler ile gerekli ıslah işlemlerini taahhüt eden birden fazla başvuru olması halinde gerçek ve tüzel kişilere ihale ve uygun görülecek proje ile yirmibeş yıla kadar kiralayabilir.

c) Mera, yaylak ve kışlakların kiralanmasına ilişkin esaslar, Bakanlıkça hazırlanacak tip sözleşme esaslarına göre yapılır.

Islah projesi kapsamında yapılacak işlerin yıllara göre dağılımı ve tahmini giderler sözleşmede özel hükümler bölümünde yer alır.

Kiralanan alan, alan üzerinde bulunan bina, koruyucu çit, duvar ve buna benzer tesislerin fiili durumları hazırlanan bir tutanakla kiralayana Komisyonca teslim edilir.

Kira artışları, ot verimleri ve Devlet İstatistik Enstitüsünün Tarım Sektörü için belirlediği yıllık toptan eşya artış oranının üçte ikisi esas alınarak Komisyonca her yıl yeniden belirlenir.

d) Kiralama ücreti her yıl en geç otlatma mevsimine başlamadan peşin olarak fon hesabına yatırılır. Ancak ıslah faaliyetlerinde bulunanlardan, yaptıkları masraflar çıktıktan sonra kalan miktar tahsil edilerek fon hesabına yatırılır. Yaptıkları masrafların miktarı ayni yılın kiralama ücretini geçtiği takdirde, kiralama ücretinin yapılan masrafları karşılama süresine kadar kira ücreti tahsil edilmez.

e) Bu alanları kiralayanlar, Komisyonlarca belirlenen ıslah, amenajman planları ve otlatma planlarına uymakla yükümlüdürler. Komisyonlar, yükümlülüklerine uymayanlar hakkında Kanunun ilgili maddelerini uygulamakla görevli ve yükümlüdürler.

Köy veya belediyede oturarak mera, yaylak ve kışlaklardan otlatma hakkına sahip olan çiftçiler veya çiftçi aileleri bu hakkini başka birine devredemez. Ancak Komisyon bu hakları, başka bir çiftçi ailesi veya çiftçilere bedeli karşılığı devredebilir.

Kiracı tarafından kira bedelinin yapılan ihtara rağmen süresinde ödenmemesi ya da sözleşmede belirtilen diğer hususlara uyulmaması halinde, sözleşme tek taraflı olarak iptal edilir ve kiracı tarafından kiralanan alanlara ve teslim tutanağı ile teslim edilen tesislere zarar verilmiş ise kiracıdan bu zarar tahsil edilir. ayrıca 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 75 inci maddesi uyarınca Komisyonun talebi üzerine bulunduğu yer mülki amirince taşınmaz mal engel on beş gün içinde tahliye ettirilerek Komisyona teslim edilir.

Kiracı tarafından kira bedelinin yapılan ihtara rağmen süresinde ödenmemesi ya da sözleşmede belirtilen diğer hususlara uyulmaması halinde, sözleşme tek taraflı olarak iptal edilir ve kiracı tarafından kiralanan alanlara ve teslim tutanağı ile teslim eden tesislere zarar verilmiş ise kiracıdan bu zarar tahsil edilir. ayrıca 2886 sayılı Devlet İhale KAnunu'nun 75 inci maddesi uyarınca Komisyonun talebi üzerine bulunduğu yer mülki amirince taşınmaz mal engel on beş gün içinde tahliye ettirilerek Komisyona teslim edilir.

kiracı tarafından ödenmeyen kira bedeli, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil edilir.
Old 29-04-2011, 21:59   #3
Av. Taner BAŞ

 
Varsayılan

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Ancak sanirim tam olarak aciklayamadim. Kiralanan yerin mahiyeti arsa. Mera ya da benzeri degil. Bu acidan acaba ayni sekilde degerlendirmek mumkun mudur tereddut ettim.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
20 dönümün altındaki arazilerin satılamaması kuralı paydaşlar arasında da geçerli mi? avukat.derviş.yıldızoğlu Meslektaşların Soruları 5 17-12-2012 18:36
Gayrimenkul kiralanması mı, işletme hakkının kiralanması mı ? Ufuk Sara Meslektaşların Soruları 1 25-10-2009 10:08
Tarla vasfındaki gayrimenkule su aboneliği hk. Av. Oktay Meslektaşların Soruları 0 18-09-2009 21:47
tarla vasfındaki taşınmaza vaki tecavüzün kaldırılmasına ilişkin Av.Öznur A. Arabacı Meslektaşların Soruları 1 01-12-2007 13:30
tarla vasfındaki taşınmazın ifrazı avukat.ayça Meslektaşların Soruları 1 10-01-2007 15:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07000494 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.