Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürülmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2011, 16:22   #1
Av.Bilgin Elial

Varsayılan iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürülmesi

Arkadaşlar,müvekkillerin babaları vefat etmiş ve tapuda taşınmazlar halen onun adına kayıtlı, diğer mirasçılar intikal işlemine yanaşmıyor. Bizde TMK 644 uyarınca iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi için dava açacağız.Buraya kadar kolay gözüküyor.
Ancak benim sorum şu, bana vekalet veren mirasçılardan biri vekaletnamesinde "mirastan feragat sözleşmesi" imzalayabilmem için de yetki veriyor ve kendisine düşecek miras payının diğer mirasçılara aktarılmasını istiyor. Peki ben bu isteği nasıl ve ne zaman yerine getireceğim. Bunu bu davanın içinde isteyebilirmiyim, yoksa dava bittikten sonra hisse oranlarının tapuya geçirilmesi sırasında tapuda mı işlem yapacağım.
Soruyu yazarken cevap çok basitte ben mi göremiyorum diye düşünmeye başladım. Ama bilirsiniz bazen böyle takılır kalır insan.Şimdiden teşekkürler
Old 25-03-2011, 16:47   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Bilgin Elial
Arkadaşlar,müvekkillerin babaları vefat etmiş ve tapuda taşınmazlar halen onun adına kayıtlı, diğer mirasçılar intikal işlemine yanaşmıyor. Bizde TMK 644 uyarınca iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi için dava açacağız.Buraya kadar kolay gözüküyor.
Ancak benim sorum şu, bana vekalet veren mirasçılardan biri vekaletnamesinde "mirastan feragat sözleşmesi" imzalayabilmem için de yetki veriyor ve kendisine düşecek miras payının diğer mirasçılara aktarılmasını istiyor. Peki ben bu isteği nasıl ve ne zaman yerine getireceğim. Bunu bu davanın içinde isteyebilirmiyim, yoksa dava bittikten sonra hisse oranlarının tapuya geçirilmesi sırasında tapuda mı işlem yapacağım.
Soruyu yazarken cevap çok basitte ben mi göremiyorum diye düşünmeye başladım. Ama bilirsiniz bazen böyle takılır kalır insan.Şimdiden teşekkürler

Kanaatimce, şuanki göreviniz, müşterek mülkiyet haline getirmek. "Mirastan feragat" hali bildiğim kadarıyla sağken miras bırakan tarafından mirascısı ile yapılabiliyor. Bu anlamda sizin o yetkiyi tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor. "Mirası red" olayı da farklı biye. Bence bu kişi, ancak ve ancak miras payını taşınmaz ise istediği kişi-lere devrederek, menkul ise, teslim ederek kurtulabilir,

diye düşünüyorum.
Old 26-03-2011, 01:04   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Sayın av.kadir polat'a katılmakla birlikte müvekkiliniz miras payını bağış ya da satış yapmak istiyor diye anlıyorum.Mirastan feragat sözleşme şeklinde yapılabilir ancak...kolay gelsin!
Old 26-03-2011, 14:55   #4
thanatos

veraset ilamı ile tüm mirasçılar veya yetkili vekilleri tapuya beraber giderek muristen kalan taşınmazların ne şekilde kim adına tescil edeceğine karar verebilirler. sizin olayınızda tüm mirasçıların ortak iradesi olmadığından dolayı önce elbirliği mülkiyetin paylı mülkiyete geçirilmesi konusunda dava açacaksınız. dava sonunda ilamı alıp tapuya gittiğinizde kendi payını kendi adına değilde diğer mirasçılardan birisi adına tescil etmek istemeye devam ediliyorsa bu konuda beyanda bulunup tescili sağlayabilrsiniz.
fakat bildiğim kadarıyla tek işlem tek harç olmasına rağmen 2 ayrı döner sermaye(şuan 145 TL) ödeyeceksiniz.
Old 27-03-2011, 16:28   #5
Av.Bilgin Elial

Öncelikle hepinize teşekkür ederim. Bende önce müşterek mülkiyete dönüştürme davası bitecek sonra tapuya gidince bu iş orada halledilecek diye düşünüyorum. Fakat bana sıkıntı veren yanı şu, benim müvekkilim kendi hissesinin diğer tüm mirasçılara eşit olarak dağıtılmasını yani kendisi yokmuş gibi işlem yapılmasını istiyor.(keşke sadece bir kişiye hissesini vermek istese)anladığım kadarıyla bunu davaya bulaştırmam pek mümkün gözükmüyor. Tapu da bu talebe sinir olacak sanırımİnşallah o gün geldiğinde vazgeçip hissesini alır veya bir kişiye falan verir.)
Old 27-03-2011, 16:30   #6
Av.Bilgin Elial

Yazmayı unutttum. Mirasçılar 30 kişi kadar))
Old 27-03-2011, 16:46   #7
krizantem

Noter sözleşmesi ile mirastan feragat mümkündür.Bu sözleşmeyi mirasçının sağlığında yapmaya gerek de yoktur.Notere tek taraflı yapılacak bir beyan yeterli olmaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi