Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

10 yıl süreli kira sözleşmesinde kira artış miktarının olmaması

Yanıt
Old 24-03-2011, 17:05   #1
av.mass

 
Varsayılan

müvekkil (kiralayan) 10 yıl süreli bir kira sözleşmesi yapmış kiracısıyla ancak kira artış oranını belirtmeyi unutmuş bu durumda kira artışı için kira tespitimı yapmak zorundayız ?
Old 24-03-2011, 17:09   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.mass
müvekkil (kiralayan) 10 yıl süreli bir kira sözleşmesi yapmış kiracısıyla ancak kira artış oranını belirtmeyi unutmuş bu durumda kira artışı için kira tespitimı yapmak zorundayız ?

Uyarlama davası açmalısınız.
Old 24-03-2011, 17:10   #3
av.hande85

 
Varsayılan

Kira sözleşmesine dayalı icra takibi yaparken kira sözleşmesinde artış olmamasına rağmen %10 artış bedeli hespalayarak icra takibi yapmıştım. Ancak bizde aslında gerçek kira sözleşmeninde üstünde olmasına rağmen yazan rakamı istediğimiz için kiracı ses çıkarmadı. Bence Kira artışı için tespit yaptırman daha faydalı olur. İtirazın gelme ihtimali çok yüksek.
Old 24-03-2011, 17:40   #4
Admin

 
Varsayılan

Müvekkilinize bir sonra yapacağı kontrat için bir avukattan profesyonel destek almasını, bu kontrat içinse bir bardak su edinmesini öneriyorum.

Kira tesbit davası açmanız mümkün değil, zira sözleşmeniz 10 yıldan önce yenilenmeyecek, henüz yenilenmemiş halen devam eden bir sözleşmeye dayalı olarak kiranın Mahkemece tesbitini isteyemezsiniz, onu zaten siz sözleşme ile tesbit etmişsiniz.

Sayın Ergin'in işaret ettiği üzere uyarlama davasını düşünebilirsiniz ancak onu da yakında yapamazsınız, kiranızın rayice göre katılanılmaz şekilde düşük hale gelmesi için en az 4-5 yıl beklemelisiniz ki uyarlama davasının şartları oluşsun. (Kaldı ki, 10 yıllık bir sözleşmeye artış şartı koymadıysanız, sonra rayicin düşük kalmasını bana sorarsanız öngörülemez olarak nitelendirmeniz pek güç olacağından bu durumda DAHİ uyarlama davanızı çok kuvvetli olarak nitelendiremiyorum).

Bence gideceğiniz en iyi yol, kiracınızla "anlaşmak" ve onu ikna ederek bir ek sözleşme ile yıllık artış miktarını belirlemek.

Düşük olasılıklı zor yolu tercih ederseniz, BK 23 ile şansınızı denemek isteyebilirsiniz. Sonuç alabilmenizi düşük bir ihtimal olarak görüyorum ama her halükarda kira tesbit davasına kıyasla şansınız çok daha yüksek görünüyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kira sözleşmesinde kira artış miktarı yoksa... hayalperdesi Meslektaşların Soruları 11 23-08-2011 13:02
Kira sözleşmesinde kira artış miktarının hak ve nefasete uygun olarak belirleneceğinin yazılması seyma1 Meslektaşların Soruları 2 07-12-2010 15:27
Kira Sözleşmesinde Birden Fazla Artış Oranı Belirlenmesi doctod Meslektaşların Soruları 2 25-07-2008 11:32
Kira sözleşmesi olmaması nhedeniyle kira tesp. davasında kira başlangıç tarihi sorunu Av. Mehmet Söylemez Meslektaşların Soruları 1 14-11-2007 11:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02975297 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.