Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada çocuğu görme belirlenmemişse

Konuyu Kilitleyin
Old 20-03-2011, 23:38   #1
SinemSinem2

 
Varsayılan Boşanmada çocuğu görme belirlenmemişse

Herkese Merhaba,
Eşimle anlaşmalı boşandık. Henüz ilamımı almadım. Boşanma esnasında kızım için iştirak nafakası belirlendi protokol gereği. Ancak ne hakim ne de biz eşler babanın çocuğu ne zaman ve ne kadar süre ile görebileceğini belirlemedik. Ote yandan nafakanın her ayın kaçında ve hangi hesaba yatacağı da belirlenmedi. Çocuğu göstermemenin suç olduğunu biliyorum. Gidişat yasal olarak nasıl seyreder sizce? İlamı alana kadar çocuğu görmek isterse ne yapmalıyım? Bir tutanak mı imzalatmalıyım? Kızım 4 yaşında. Baba boşanana kadar yıllardır zaten görmüyordu ama iş ciddiye binince ve nafaka ödemek zorunda kalınca görürüm çocuğu diye tutturdu.Tutanağa ne gibi şartlar yazmak gerek? Olası tehlikeler nelerdir? Ne yapmalıyım?
Old 21-03-2011, 12:08   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan SinemSinem2
Herkese Merhaba,
Eşimle anlaşmalı boşandık. Henüz ilamımı almadım. Boşanma esnasında kızım için iştirak nafakası belirlendi protokol gereği. Ancak ne hakim ne de biz eşler babanın çocuğu ne zaman ve ne kadar süre ile görebileceğini belirlemedik. Ote yandan nafakanın her ayın kaçında ve hangi hesaba yatacağı da belirlenmedi. Çocuğu göstermemenin suç olduğunu biliyorum. Gidişat yasal olarak nasıl seyreder sizce? İlamı alana kadar çocuğu görmek isterse ne yapmalıyım? Bir tutanak mı imzalatmalıyım? Kızım 4 yaşında. Baba boşanana kadar yıllardır zaten görmüyordu ama iş ciddiye binince ve nafaka ödemek zorunda kalınca görürüm çocuğu diye tutturdu.Tutanağa ne gibi şartlar yazmak gerek? Olası tehlikeler nelerdir? Ne yapmalıyım?

Henüz ilamı almadıysanız ve eşinizin de rızası varsa, birlikte aynı mahkemeye giderek "tavzih" dilekçesi verirseniz, sorun büyük ihtimalle hallolur.

Alıntı:
Ote yandan nafakanın her ayın kaçında ve hangi hesaba yatacağı da belirlenmedi

Mahkeme kararında banka hesabının olmaması normal. Nafaka borçlusu nafakayı ödediğini ispatlamak zorundadır. O nedenle eşinize vereceğiniz bir banka hesabına, nafaka yatmadığı takdirde icra takibi yapabilirsiniz.

"Anlaşmalı boşanma" olduğuna göre "tedbir nafakası" verilmemiş olduğunu düşünüyorum. "iştirak nafakası" ise, karar kesinleştiğinde istenecektir.

Alıntı:
Çocuğu göstermemenin suç olduğunu biliyorum. Gidişat yasal olarak nasıl seyreder sizce? İlamı alana kadar çocuğu görmek isterse ne yapmalıyım? Bir tutanak mı imzalatmalıyım

Kararda çocukla "kişisel ilişki" konusu atlandığından, herhangi bir suç işlemeniz sözkonusu değildir. Çocuğunuzun psikolojisini düşünerek, "babaya verin" demek isterdim. Ama KAHDEM'e gelen mesajlardan anlaşıldığı kadarıyla, bazı babalar çocuğu iade etmemektedirler.

Hazırlayacağınız tutanak, sadece çocuğun baba tarafından alındığını kanıtlar. İade etmediğinde, icra müdürlüğü vasıtasıyla geri alabileceksiniz.

Görüldüğü üzere, dava bir avukatla takip edilseydi bu karışıklıklar yaşanmayacak, olası hak kayıpları bertaraf edilecekti. Yine de bundan sonraki işlemleriniz için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 21-03-2011, 12:27   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

...

Ek olarak, kararın mevcut haliyle kesinleşmesi durumunda;
Alıntı:
III. Yetki

Madde 326 - Kişisel ilişki kurulmasıyla ilgili bütün düzenlemelerde çocuğun oturduğu yer mahkemesi de yetkilidir.

Boşanmaya ve evlilik birliğinin korunmasına ilişkin yetki kuralları saklıdır.

Çocuk ile kişisel ilişkiye yönelik bir düzenleme yapılıncaya kadar, velayet hakkına sahip veya çocuk kendisine bırakılmış kişinin rızası dışında kişisel ilişki kurulamaz.

Yukarıdaki TMK. 326. maddesi gereğince, mahkeme kararı ile velayeti size bırakılan çocuğunuzun baba ile kişisel ilişki günlerinin belirlenmemiş olması halinde, siz çocuğu baba ile görüştürmek zorunda değilsiniz. TMK. 326. madde bu hakkı size vermektedir.

Babanın ayrı bir dava açarak, çocuğu ile kişisel ilişki günlerinin belirlenmesini isteme hakkı vardır.

Bu dava açılana kadar, çocuğu babaya göstermek gibi bir sorumluluk altında değilsiniz.

Saygılarımla,
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
çocuğu görme süresi kısaltılır mı? Temyiz mi edeyim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 04-11-2010 15:53
Tedbİren ÇocuĞu GÖrme İŞlemİ KaÇ GÜn SÜrer, SÜreÇ Nasil İŞler? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 03-01-2009 13:41
almanyaya taşınan ve velayeti annede olan çocuğu babanın görme hakkı elvankakici Meslektaşların Soruları 3 20-03-2007 09:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07958198 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.