Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Mahkeme “Dosya Masrafını İade Et” Dedi

Yanıt
Old 20-03-2011, 16:56   #1
Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk

 
Varsayılan Mahkeme “Dosya Masrafını İade Et” Dedi

Konut Kredisi Kullanana İyi HaberBankadan konu kredisi alan bir tüketici, bankaya ödediği dosya masrafını geri aldı. Isparta Ticaret Sanayi İl Müdürü ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanı Halil Kızılşimşek, “Bankanın dosya masrafı alabilmesi için banka ile tüketicinin karşılıklı müzakere etmesi gerekiyor” dedi.


2008 yılında bir bankadan 57 bin lira konut kredisi alan Ceylan Ertoy, bankaya ödediği 1.710 lira dosya masrafını geri almak için bankaya karşı hukuk mücadelesi başlattı. Isparta Ticaret Sanayi İl Müdürü ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanı Halil Kızılşimşek, Si,kayetvar.com’a yaptığı açıklama ile banka ile tüketici arasında imzalanan sözleşmeye bakıldığında dosya masrafının haksız yere alındığının tespit edildiğini aktardı. Bankanın konut kredisi ile ilgili dosya masrafı alabilmesi için tüketici ile krediyi vermeden önce dosya masrafının net bir şekilde anlaşıldığı sözleşme imzalaması gerektiğini vurgulayan Kızılşimşek, şu bilgileri verdi:Yoğun Bir Şikayet Konusu Çözüldü“Karar verilen dosya tüketicilerin yoğunlukta olduğu bir şikayet konusuydu. Dosya masrafının yanında dosya içerisindeki bir başka konu ise bankaların erken ödemelerden aldığı yüzde 2’lik komisyondu. Aynı dosyada bu reddedildi fakat; dosya masrafı tüketici lehine sonuçlandı. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada da mahkeme heyetinin tüketiciyi haklı bulduğunu ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin verdiği kararı onayladığını bildirdi.

Bunun üzerine bankan Asliye Hukuk Mahkemesi kararına Yargıtay nezdinde itiraz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin de dosyayı incelediğini ve hem Tüketici Sorunları Hakem Heyeti hem de Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararı onayladı ve dosya masrafının tüketiciye geri ödenmesi konusunda karar verdi. “Karşılıklı Müzakere Şart“Dosya masrafı yasal değil demek olmaz fakat tüketici lehine sonuçlanması için dikkat edilmesi gerekir” diyen Kızılşimşek, “Bankacılık Kanunu’nda ‘Yaptığı işlemden dolayı bedel alınabilir’ maddesi var. Kanunda ‘dosya masrafı’ adı altında bir tanımla yok. Bu tanımla halk arasında kullanılan bir tanımlamadır. Bankaların kimisi komisyon, istikbarat ve dosya masrafı adı altında ücret alıyor. Banka bedel karşılığı para satıp faiz alıyor. 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna” göre bankanın bunu ialn etmesi gerekiyor. Faiz dışında aldıkları her ücreti tüketici ile müzakere etmeli. Tüketici sözleşmede kabul ettiğini beyan etmiş ise tüketici aleyhine olabilir. Banka yetkililerinin krediyi verirken ne kadar masraf olacağı konusunda tüketici ile müzakere etmesi ve dosya masrafını net bir şekilde gösteren sözleşme imzalaması gerekiyor. Dosya üzerinde yaptığımız incelemede tüketicinin lehine karar verildi 4077 sayılı kanunun 6’ncı maddesine göre ‘haksız şart’ uygulandığı gerekçesi ile bankanın dosya masrafını tüketiciye geri ödemesi konusunda karar verildi” şeklinde konuştu.Tüketici Ne YapmalıKızılşimşek, bankadan kredi alan tüketicilerin bu tür emsal kararlara dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, kendilerini haklı gördükleri konularda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurmalarını önerdi.

Kaynak : ŞikayetVar Haber
Old 11-08-2011, 11:49   #2
zlm

 
Varsayılan

Emrah Bey;
Yazınız çok faydalı teşekkür ederiz.
Benim merak ettiğim; sözleşmeler hep aynı tip, müşteri ile banka arasında müzakere yok, müşterinin kabul beyanı da bulunmuyor bu durumda sadece bankanın resmi internet sitesindeki ilan veya şubesindeki afişteki ilanlardan dolayı sonuç değişirmi acaba ?
Hakem heyeti kararlarının iptali sağlanabilir mi?
Bu karardan sonra anladığı kadarı ile bankalar açık açk masraf ve komisyon olarak net miktarı sözleşmeye yazıyorlar ve müşteriden de kabul ettiğine dair ayrıca beyanlı imzasını alıyorlardır.
Old 22-07-2013, 11:45   #4
İlhan_ERDEN

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avukat73
zaman aşımı süresini öğrenebilirmiyim?

TBK md 146 uyarınca 10 yıl.
Old 22-07-2013, 11:56   #5
avukat73

 
Varsayılan

Benimde bir sorum olacak. Masraf adı altında kesinti yapılan miktar bilinmiyorsa, bankada bu konuda bilgi vermiyorsa miktarı nasıl öğrenebiliriz?
Old 22-07-2013, 12:01   #6
İlhan_ERDEN

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avukat73
Benimde bir sorum olacak. Masraf adı altında kesinti yapılan miktar bilinmiyorsa, bankada bu konuda bilgi vermiyorsa miktarı nasıl öğrenebiliriz?

Bankaya, masraf vb adlar altında ödenen bedellere ilişkin dekontların birer suretinin verilmesi talebiyle ilgili yazılı bir talepte bulunulması ya da bu konuda ihtar tebliğ edilmesi halinde, bankalar, bu kez de "dekont ücreti" vb ad altında ayrı bir ücret talep ve tahsil ederek bu bilgiyi vermekteler. Yanıt verilmemesi halinde Türkiye Bankalar Birliği'ne ve/veya BDDK'ya şikayette/müracaatta bulunulabilir.
Old 22-07-2013, 12:08   #7
avukat73

 
Varsayılan

üstadım bankanın biri her müracat başına 55 tl istedi.Bir başkas banka ise bilgi veremeyiz dedi. Hepsinede yazılı başvuru yaptım.
Old 22-07-2013, 12:23   #8
İlhan_ERDEN

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avukat73
üstadım bankanın biri her müracat başına 55 tl istedi.Bir başkas banka ise bilgi veremeyiz dedi. Hepsinede yazılı başvuru yaptım.

Ödenen bu fahiş dekont ücretlerinin de iadesine karar verilmekte.
Old 22-07-2013, 12:34   #9
avukat73

 
Varsayılan

Üstadım Türkiye Bankalar Birliğine veya BDDK'ya şikayetle müracat ederek bu bilgilere ulaşabileceğimi söylediniz yardımlarınızdan dolayı çok teşekkürler.
Old 22-10-2013, 12:58   #10
Av. Gevriye ATLI

 
Varsayılan

Türkiyede ki bir çok Mahkeme bu masrafların iadesine karar veriyor. Yargıtayın bu konu ile ilgili bir çok kararı olduğu halde bir ilçede ki hakim, "dosya masrafının alınacağına dair geri ödeme planında tüketici tarafından herhangi bir ihtirazı kayıt ileri sürülmeksizin imzalandığından davacının davasının reddine" şeklinde Yargıtay kararlarının aksine kararlar veriyor ve verilen kararlar miktar yönünden maalesef KESİN kararlar. Hukuk ilden ile yerden yere farklı mı uygulanıyor. Bu durumu, siz olsanız müvekkilinize nasıl açıklarsınız. Aynı ilçede açmam gereken sekiz dosya daha var ama sırf mahkeme ret kararı veriyor diye açamıyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Dosya Mahkeme Kalemİnde Kayboldu Ne Yapmaliyim? bugratanir Meslektaşların Soruları 7 08-12-2014 11:09
tedavi masrafını SGK'nın karşılamaması? GECE Meslektaşların Soruları 6 30-03-2012 09:30
Orman tahsislerine Yargıtay ’dur’ dedi canan ufuk Hukuk Haberleri 0 08-02-2007 09:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03899908 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.