Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavında Mülakat ve Torpil İddiaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2011, 21:29   #1
ELİF

Varsayılan Hakimlik Sınavında Mülakat ve Torpil İddiaları

ben 4. sınıf öğrencisiyim ve bu yıl okulun bitecek olması beni ve arkadaşlarımı tedirgin etmeye başladı.okul bitince hangi mesleğe yöneleceğimiz konusunda kararsız kaldık.bazılarımız hakimlik ve savcılık sınavına girmek istiyor buna bende dahilim.ancak kiminle konuştuysak hep aynı yanıtı aldık.bize dedikleri tek şey mülakatı geçmek için iyi bir torpiliniz varsa şansınızı deneyin oldu.aksi takdirde şansımız çok azmış.yazılı sınavı geçmek konusunda tedirgin değilim, insan gerçekten isteyip çabalarsa yapamayacağı bir şey yoktur diye düşünenlerdenim.ancak torpili olmayan bu sınavı geçemeyecek mi, gerçekten durum bu mu? yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim
Old 13-03-2011, 20:32   #2
asuer45

Aynı dertten bende muzdaribim ama duyduğum kadarıyla mülakat aşamasında torpil yoksa çok alakasız veya çok zor sorular geliyormuş =(
Aynı şekilde en zoru da bu yıl hayatımızın kararını vermemiz olacak.Umarım bu sene 4-5 yıl önceki kararımız gibi doğru ve yerinde kararlar veririz...
başarılar diliyorum...
Old 16-03-2011, 18:58   #3
YCanik

Ben ilahi adalete inananlardanım ve hakkıyla fakülteyi bitirip, hakimlik gibi kutsal bir mesleği ideal haline getirmiş herkesin yazılı sınavı hakederek geçeceği gibi sonrasında mülakatı da geçeceğine inanıyorum..

Ne torpilli kimseler ne Ankara'daki dayılar azmin ve kararlılığın önünde engel olamaz.
Old 16-03-2011, 20:55   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

İşimiz ilahi adalete kaldıysa temelinin adalet olduğunu iddia eden devletin vay haline...
Old 16-03-2011, 21:14   #5
YCanik

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
İşimiz ilahi adalete kaldıysa temelinin adalet olduğunu iddia eden devletin vay haline...

Temennimiz devletimizin ilahi adalete kalmaması artık..
Old 16-03-2011, 23:10   #6
carlito

Ben ilahi adalete inananlardanım ve hakkıyla fakülteyi bitirip, hakimlik gibi kutsal bir mesleği ideal haline getirmiş herkesin yazılı sınavı hakederek geçeceği gibi sonrasında mülakatı da geçeceğine inanıyorum..

Ne torpilli kimseler ne Ankara'daki dayılar azmin ve kararlılığın önünde engel olamaz.

Layıkıyla,Etik ve İlkeli Yapılan Avukatlık Mesleği Çok Kutsaldır!
İdealist Bir Avukat Da Hükmü Yüreğinde Verir!
İlahi Adalet
Old 17-03-2011, 19:45   #7
YCanik

Alıntı:
Yazan carlito

Layıkıyla,Etik ve İlkeli Yapılan Avukatlık Mesleği Çok Kutsaldır!
İdealist Bir Avukat Da Hükmü Yüreğinde Verir!
İlahi Adalet

Sayın carlito mesajınızın son kızmında vermiş olduğunuz nasihatlar çok yerinde. Aksini düşünmüyorum zaten. Ayrıca benim de hedefim tıpkı sizin gibi idealist bir avukat olup mesleğimi layıkıyla, etik ve ilkeli icra etmek.
Old 01-04-2011, 22:22   #8
Nalezapon

Aynı durumdan ben de müzdaribim, arkadaşlar ne yapacağım bir yol gösterin. Son sene geldi, ne olacağımı hala bilmiyorum. Hakim olmak istesem torpilim hiç yok. Avukat olup yurtdışında yüksek lisans yapıp, Türkiye'ye dönmeyi düşünsem, bazıları gereksiz diyor. Gene iş bulma sıkıntısı çok çekersin diyorlar. Of ki ne of.
Old 12-04-2011, 21:11   #9
Özoğlu

Alıntı:
Yazan ELİF
ben 4. sınıf öğrencisiyim ve bu yıl okulun bitecek olması beni ve arkadaşlarımı tedirgin etmeye başladı.okul bitince hangi mesleğe yöneleceğimiz konusunda kararsız kaldık.bazılarımız hakimlik ve savcılık sınavına girmek istiyor buna bende dahilim.ancak kiminle konuştuysak hep aynı yanıtı aldık.bize dedikleri tek şey mülakatı geçmek için iyi bir torpiliniz varsa şansınızı deneyin oldu.aksi takdirde şansımız çok azmış.yazılı sınavı geçmek konusunda tedirgin değilim, insan gerçekten isteyip çabalarsa yapamayacağı bir şey yoktur diye düşünenlerdenim.ancak torpili olmayan bu sınavı geçemeyecek mi, gerçekten durum bu mu? yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

Elif Hanım öncelikli hedefinizi yazılı sınav olarak belirlemenizi tavsiye ederim.Elbette çabalarınızla başarı gelecektir,ancak kolay bir sınav olmadığını, baraj gibi ciddi bir sıkıntı ile karşılaşabileceğinizi unutmayın.Torpil meselesi de takdir edersiniz ki ülkenin kronikleşmiş sorunlarından biri.Ancak sırf bu olgu nedeniyle idealinizdeki mesleğin peşinde koşmaktan vazgeçmek makul olmayacaktır.Herhangi bir 'torpili' olmaksızın mülakatta başarılı olan pek çok meslektaşımız var, müsterih olun.
Old 17-04-2011, 16:00   #10
Franz Kafka

Varsayılan Mesleki Kaygılar

Öncelikle kendimin de bir son sınıf öğrencisi olduğunu belirterek mesajıma başlamak istiyorum.
Hakimlik, Savcılık Sınavı:
Hakimlik, savcılık ve avukatlık mesleği sizin de bildiğiniz gibi en onurlu mesleklerden biridir. Ama hakimliğe ve savcılığa nedense avukatlıktan daha çok önem verilmekte, sınavlarına rağbet edilmektedir. Her hukuk fakültesi öğrencisinin hayallerini süslemektedir. Bu kadar çok hukuk fakültesinin olmadığı yıllarda ise avukatlıkla aynı öneme sahipti, hatta büyüklerimden öğrendiğim kadarıyla fakülteye bitirenin kararına kalmış bir seçimdi. Olmak isteyen oluyordu açıkçası. Ayrıca ben hala olmak isteyenin olabileceği kanaatindeyim. Önümüze konulan soruları iyi ve hukuk fakültesinin hakkını vererek okuyan bir öğrencinin geçemeyeceğini düşünmüyorum. Birkaç aylık yoğun bilgi tarama ve hatırlama çalışmasıyla yazılı sınav pekala rahtlıkla geçilebilir. Sonraki aşama ise mülakat. Açıkçası torpil olduğuna inanıyorum, daha doğrusu iyi kaynaklarım var. Emin olun inanmıyorum diyen de yoktur. İçinde az da olsa bir inanç vardır. Bununla birlikte sınavı geçen herkesin de torpille sınavı geçtiğini söylemek doğru olmaz. Büyük bir çoğunluğu kendi hakları ile mülakat aşamasını geçmektedirler. Sonuçta yazılı sınavı geçtikten sonra geriye ne kadar torpilli insan kalabilir ki? Bunun için istenirse ve hedeflenirse önünüzde engel yoktur. Ayrıca torpil denen kavramla hakim, savcı olmak isteyenleri ise kınıyorum. Söylediğim gibi hakimlik, savcılık çok yüce bir meslektir. Siz haktan, hukuktan bahsedeceksiniz sonra mesleğinize böyle bir başlangıç yapacaksınız. Bir hukukçu için bundan kötü bir şey olamaz. Vicdanınız rahat etmez bir kere.
Avukatlık:
Bilindiği üzere hukuk kontenjanları her geçen yıl arttırılmakta ve bu da avukatlara ve öğrencilere olumsuz olarak yansımaktadır. Belki bu konudan dolayı da hakimlik, savcılık mesleğine olan rağbet, kontenjanlarla doru orantılı çoğalıyor. Yıllar sonra avukatların aç gezeceği tezi sunulması pek de kulak arkası edilemez. Şu anda bile durum pek iç açıcı değil. Özel üniversitelerin diğer bölümlerinde boş kontenjandan geçilmezken, hukuk fakülteleri hınca hınç dolu. Bu da öğretim üyesi bulunmayan hukuk fakülteleri açılmasına sebep oluyor. Elinizi sallasanız hukuk fakültesi öğrencisine isabet ettirme olasılığını çoğaltıyor. Bundan dolayı avukatlık mesleğine biran önce sınav getirilmesi zorunluluğunu doğuruyor. Evet, bir son sınıf öğrencisi olarak mesleğe başlamadan böyle bir sınav gelsin istiyorum. Avukatlık mesleği onurlu bir meslektir ve bu mesleğe başlamadan beni de sınava tabi tutsunlar. Ama hakkaniyetli de olsun tabi ki! Sınavı kazanamayanlar, hazırlananlar içinse avukatlık yardımcılığı gibi bazı meslekler getirilebilir. Böylelikle uzmanlaşma sağlanmış olur. Hem de hukuk adına, meslek onuru adına iyi bir şeyler yapılır.
Sonuç:
An nihayetinde meslek seçimi her hukukçu için, belki de önümüzde çok fazla yol bulunması sebebiyle sıkıntılı bir süreçtir.Hukuk uzman yardımcılığı, hukuk müşavirliği gibi meslekler de var daha. Hakimlik savcılık ise daha da içinden çıkılmaz süreçlerle doludur. Ama en zor olan karar vermeyi atlattıktan sonra torpil iddiaları gibi şeylerin kafanı karıştırmasına izin vermemelisin. Yazılı sınavı geçtikten sonra sırf torpil yüzünden kazanamadın mı? Olsun. İyi bir avukat daha kazanmış olur bu onurlu meslek.
Old 22-04-2011, 15:50   #11
üye25928

Gariptir her sene en fazla 800 kişi mülakata çağrılır. Ama mülakattan en çok muzdaripolan kişiler ise sınava henüz girmemiş veya mülakata hiç çağrılmamış olan adaylardır.

Ben torpil konusu olduğunu sanmıyorum. Dışarıda gezen alakasız kişileri almıyorlar sonuçta. O mülakata çağrılan kişiler o yılki yazılı sınavda ilk 800e giren kişilerdir. Ayrıca gerçekten torpil bahsedildiği kadar çok olsa her sene ilk 50'den bir kaç kişi yerine daha fazla kişi elenirdi. Mesela yazılı sınavda ilk 50ye girenlerin hakim savcı olma oranı %98, sıralaması 750-800 arası olanların da hakim savcı olma oranı %2-%5.

şayet torpil işleseydi bu sefer ilk 50de ciddi manada hakim savcı olma oranı düşer, alt sıralarda bu oran yükselirdi. 800 kişi içerisinden 400 kişi alınıyor her sene. Haa o kadar torpilden dert yanıyorsanız, ilk 100e girip hiçbir torpile lüzum duymadan atanan tanıdıklarım var. Siz de sınavı kazanın siz de atanırsınız. Ayrıca sorulan sorular da öğrencinin kazanma oranına göre değişiyor. Mesela aralık ayındaki sınavda 70 küsürüncü olan bir tanıdığım vardı, 2 soru sormuşlar ilki, Kaza-i rüşt, ikincisi Giresun ili nerededir, nesiyle meşhurdur tarzı bir soru. Ama şayet o ilk değil son 100lük dilimde olsaydı, hukuk bilgisini ispat etmek için daha fazla ter dökecekti.

Henüz sınava girmeden, veya sınava girip mülakata çağrılmadan, hukukçu veya hukuk öğrencilerinin bu tarz kurumlar hakkında bu şekilde yorum yapmalarını etik ve hukuki bulmuyorum. Torpil sözleri mevcut hakim ve savcılarımızı da zan altında bırakan bir söylemdir ve o kurulun değerli üyelerini de. Her sınavdan sonra kazananları ve müalakattaki durumlarını kesin incelerim. Size de incelemenizi tavsiye ederim, zira her şeyin nasıl hakkaniyete uygun olduğunu görürsünüz.

Haa bir de şunu söyleyeyim, bir kişi o sınavı gerçekten hak ediyordur ama ona rağmen torpil ayarlamaya çalışır. Kurul onu aslında o hak ettiği için geçirir ama o sanır ki torpille geçtim. Zira mülakata çağrılan herkesin atanma şansı %50dir, sıralamadalarda önlerde ve arkadalarda olanları göz ardı edecek olursak. Yani torpile saplanıp kalmamakta bence fayda var.
Old 28-04-2011, 16:49   #12
ENes53

ben hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim bende bu sınava girmeyi düşünüyorum. Bu sınavda başarılı olmak için ne zaman çalışılmaya başlanılmalı mesela bu yaz 2. sınıf bitiyor bu yaz başlasam çok mu erken olur? sınava çalışmak için hangi yazılı kaynakları önerirsiniz? birde sınav hakkında detaylı bir bilgiye nasıl ulaşabilirim?
Old 30-04-2011, 15:05   #13
üye25928

Alıntı:
Yazan ENes53
ben hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim bende bu sınava girmeyi düşünüyorum. Bu sınavda başarılı olmak için ne zaman çalışılmaya başlanılmalı mesela bu yaz 2. sınıf bitiyor bu yaz başlasam çok mu erken olur? sınava çalışmak için hangi yazılı kaynakları önerirsiniz? birde sınav hakkında detaylı bir bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Merhabalar,

Ben 3. sınıfı bitirmek üzere olan bir öğrenci olarak şunu rahatlıkla ifade etmeliyim ki henüz benim çalışmama bile tanıdığım mevcut stajyerler sıcak bakmıyorlar. Genelde onların çalışma şekli okul bittikten sonra başlayıp (haziran) sınava kadar (aralık) dört - beş aylık kesintisiz bir çalışmak yürütmek oluyor. Tabii ki herkes ilk girişinde kazanamıyor.

Ama hem fikir oldukları tek bir nokta var: önce okulu bitirmek.
Old 10-06-2011, 18:46   #14
hukukcugokhanozkan

1. olmadıktan sonra torpilin hiç yoksa geçmen mümkün değildir. Bu mülakatı cemaat üyeleri, hakim savcı çocukları banko geçer. (ilan edilen kadro sayısının 1 katı fazlası mülakata çağrılır) Geri kalanlarda ise bakan ,milletvekili torpillilerinin büyük çoğunluğu kazanır.Mülakat kurulu üyelerine inandıkları kişiler tarafından önerilen kişiler de kazanır. Kalanı da Yüksek mahkemeler, müfettişler ve yerel hakim savcılardan etkin olanların referansıyla girer.
Old 10-06-2011, 19:05   #15
hukukcugokhanozkan

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Gariptir her sene en fazla 800 kişi mülakata çağrılır. Ama mülakattan en çok muzdaripolan kişiler ise sınava henüz girmemiş veya mülakata hiç çağrılmamış olan adaylardır.

Ben torpil konusu olduğunu sanmıyorum. Dışarıda gezen alakasız kişileri almıyorlar sonuçta. O mülakata çağrılan kişiler o yılki yazılı sınavda ilk 800e giren kişilerdir. Ayrıca gerçekten torpil bahsedildiği kadar çok olsa her sene ilk 50'den bir kaç kişi yerine daha fazla kişi elenirdi. Mesela yazılı sınavda ilk 50ye girenlerin hakim savcı olma oranı %98, sıralaması 750-800 arası olanların da hakim savcı olma oranı %2-%5.

şayet torpil işleseydi bu sefer ilk 50de ciddi manada hakim savcı olma oranı düşer, alt sıralarda bu oran yükselirdi. 800 kişi içerisinden 400 kişi alınıyor her sene. Haa o kadar torpilden dert yanıyorsanız, ilk 100e girip hiçbir torpile lüzum duymadan atanan tanıdıklarım var. Siz de sınavı kazanın siz de atanırsınız. Ayrıca sorulan sorular da öğrencinin kazanma oranına göre değişiyor. Mesela aralık ayındaki sınavda 70 küsürüncü olan bir tanıdığım vardı, 2 soru sormuşlar ilki, Kaza-i rüşt, ikincisi Giresun ili nerededir, nesiyle meşhurdur tarzı bir soru. Ama şayet o ilk değil son 100lük dilimde olsaydı, hukuk bilgisini ispat etmek için daha fazla ter dökecekti.

Henüz sınava girmeden, veya sınava girip mülakata çağrılmadan, hukukçu veya hukuk öğrencilerinin bu tarz kurumlar hakkında bu şekilde yorum yapmalarını etik ve hukuki bulmuyorum. Torpil sözleri mevcut hakim ve savcılarımızı da zan altında bırakan bir söylemdir ve o kurulun değerli üyelerini de. Her sınavdan sonra kazananları ve müalakattaki durumlarını kesin incelerim. Size de incelemenizi tavsiye ederim, zira her şeyin nasıl hakkaniyete uygun olduğunu görürsünüz.

Haa bir de şunu söyleyeyim, bir kişi o sınavı gerçekten hak ediyordur ama ona rağmen torpil ayarlamaya çalışır. Kurul onu aslında o hak ettiği için geçirir ama o sanır ki torpille geçtim. Zira mülakata çağrılan herkesin atanma şansı %50dir, sıralamadalarda önlerde ve arkadalarda olanları göz ardı edecek olursak. Yani torpile saplanıp kalmamakta bence fayda var.

Sen şimdi geleceğe yatırım yapmayı bırak. Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. İlk 50den 2-3 kişi eleniyor diyorsun bak bakalım kaç kişi eleniyor.

http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/...rt/adlisnc.pdf

http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/...argimülsnc.htm

http://www.adalet.gov.tr/duyurular/2.../nihai_bsr.pdf

http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/..._sonuclari.pdf

http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/...i_bsr_list.htm

Bu kadar yeterli.
Old 10-06-2011, 21:44   #16
üye25928

Alıntı:
Yazan hukukcugokhanozkan
1. olmadıktan sonra torpilin hiç yoksa geçmen mümkün değildir. Bu mülakatı cemaat üyeleri, hakim savcı çocukları banko geçer. (ilan edilen kadro sayısının 1 katı fazlası mülakata çağrılır) Geri kalanlarda ise bakan ,milletvekili torpillilerinin büyük çoğunluğu kazanır.Mülakat kurulu üyelerine inandıkları kişiler tarafından önerilen kişiler de kazanır. Kalanı da Yüksek mahkemeler, müfettişler ve yerel hakim savcılardan etkin olanların referansıyla girer.

Çok samimi bir tanıdığım, üniversiteyi 180 liralık burslulukla okuyan biri, hatta bazı aylarda bu 180 liranın 100ünü ailesine gonderecek kadar zor durumdaki biri hakim olmasaydı, dediklerinize inanırdım.

Ayrıca bir hukukçu olarak, burada belirttiğiniz iddialarınızı somutlaştırma, isim üzerinden giderek hakim adayları veya hakimleri zan altında bırakmama şansınız var mı? Bir hukukçu olarak sanıyorum ki kulaktan dolma bilgiler yerine, bazı kişileri zan altında bırakırken güvenecek sağlam delilleriniz vardır?

Zira burası bir hukuk sitesi, şehir efsaneleri yerine somut delilleri geçerliliği olan şeyleri tartışmakta fayda görüyorum.

Kaldı ki bu iddialarınız doğru ise, bu anayasa aykırı olmakla birlikte Türk ceza kanununa göre suç da olmaktadır. Neden hiç şikayetçi olmayı suç duyurusunda bulunmayı düşünmediniz bu kadar açık bir şekilde görevi kötüye kullanma suçu işlenir ve bazı kişilerin hakları alenen yenilirken?
Old 11-06-2011, 00:43   #17
hukukcugokhanozkan

Hakimlik ve savcılığa hazırlıkla, avukatlık stajınızı aynı anda yapmayın. Tavsiyem önce avukatlık stajınızı yapıp pratiği öğrenmeniz ve stajınız bittikten sonra hakimlik sınavına hazırlanmanızdır. Kasım ya da aralıktaki ilk sınavı deneyin o zmaana kadar staja başlamayın. kazanamazsanız stajınızı yapın bittikten sonra hakimliğe tekrar çalışın. Eğer sağlam torpiliniz yoksa hem hakimlikten olursunuz hem de stajda hakimliğe çalıştığınız için yarın öbürgün avukatlığa başlayınca çok zorlanırsınız.
Old 12-06-2011, 17:09   #18
üye25928

Alıntı:
Yazan hukukcugokhanozkan
Hakimlik ve savcılığa hazırlıkla, avukatlık stajınızı aynı anda yapmayın. Tavsiyem önce avukatlık stajınızı yapıp pratiği öğrenmeniz ve stajınız bittikten sonra hakimlik sınavına hazırlanmanızdır. Kasım ya da aralıktaki ilk sınavı deneyin o zmaana kadar staja başlamayın. kazanamazsanız stajınızı yapın bittikten sonra hakimliğe tekrar çalışın. Eğer sağlam torpiliniz yoksa hem hakimlikten olursunuz hem de stajda hakimliğe çalıştığınız için yarın öbürgün avukatlığa başlayınca çok zorlanırsınız.

Kusura bakmayın ama kimin hakimliği hak edeceğini nereden biliyorsunuz? Yani kendinizin hakimlik vasfını taşıdığınız konusunda bir bilginiz var mı? Bu işin uzmanı o kurul.Ve kimin hakimliği hak edip etmediğini zannediyorum ki sizden daha iyi bilen bazı kişiler var.

Ayrıca yazılı sınavda birinci olmak, hakimliği hak etmenin göstergesi midir? Yani yazılı sınavda başarılı olan herkes hakim, savcı olacak vasfa sahip midir? Bunu mu iddia ediyorsunuz? Her sene yüzlerce atanan hakime savcıya, torpilli damgası vurarak bunu hukukun neresine bağlıyorsunuz merak ediyorum. Böyle mi hukukçu oluyorsunuz? O kadar kişinin içinde hiç mi hakkıyla atanan yok?
Old 13-06-2011, 09:40   #19
hayalihakime

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus

Öğrenciyken ne kadar masum düşüncelerimiz vardı Acı gerçeklerle karşılaştığınızda umarım yılmadan bu günkü iyimserliğinizle yolunuza devam edersiniz.Yürekten sevgiler...
Old 13-06-2011, 20:40   #20
hukukcugokhanozkan

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Çok samimi bir tanıdığım, üniversiteyi 180 liralık burslulukla okuyan biri, hatta bazı aylarda bu 180 liranın 100ünü ailesine gonderecek kadar zor durumdaki biri hakim olmasaydı, dediklerinize inanırdım.

Ayrıca bir hukukçu olarak, burada belirttiğiniz iddialarınızı somutlaştırma, isim üzerinden giderek hakim adayları veya hakimleri zan altında bırakmama şansınız var mı? Bir hukukçu olarak sanıyorum ki kulaktan dolma bilgiler yerine, bazı kişileri zan altında bırakırken güvenecek sağlam delilleriniz vardır?

Zira burası bir hukuk sitesi, şehir efsaneleri yerine somut delilleri geçerliliği olan şeyleri tartışmakta fayda görüyorum.

Kaldı ki bu iddialarınız doğru ise, bu anayasa aykırı olmakla birlikte Türk ceza kanununa göre suç da olmaktadır. Neden hiç şikayetçi olmayı suç duyurusunda bulunmayı düşünmediniz bu kadar açık bir şekilde görevi kötüye kullanma suçu işlenir ve bazı kişilerin hakları alenen yenilirken?

Ben 3 kez Adli Hakimlik mülakatlarından elendim. Neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum arkadaşım. Sen de gözlemle bakalım bir fakülteni. Cemaat mensubu olup da sırası ne olursa olsun elenen var mı?

20009 aralık sınavı mülakatının tamamına karşı, yürütmeyi durdurma talepli(yd verilmişti ama sınavı kazanıp da aday olanların müdahale talepleri değerlendirilmeden yd verildiği için bim ydye yapılan itirazı usulü eksiklik gerekçesiyle kabul etmişti) açılmış olan dava halen sürmektedir. İnşallah kesinleşmiş hüküm iptal şeklinde olacak ve artık mülakatlar kameralı ses sistemli, sorulan sorular da el kurasıyla adaylarca çekilecektir.
Old 13-06-2011, 20:43   #21
hukukcugokhanozkan

Bir de sen o arkadaşını bir ara sor bakalım eğer cemaat mensubu değilse, acaba kimlerin yanına gitmiş?
Old 14-06-2011, 18:06   #22
üye25928

Alıntı:
Yazan hukukcugokhanozkan
Bir de sen o arkadaşını bir ara sor bakalım eğer cemaat mensubu değilse, acaba kimlerin yanına gitmiş?

Yahu siz bana hakimlik sınavını elde edecek vasfa sahip olduğunu nasıl bildiğinizi açıklar mısınız? Ben bunu merak ediyorum. Yani nereden biliyorsunuz, orada seçilen adaylardan daha iyi hakimlik savcılık yapacağınızı sadece bunu merak ediyorum. Bu konudaki uzmanlığınız ne, bu konuda ne gibi bir birikiminiz var da kendinizden bu kadar emin bir şekilde hakim olacak vasfa sahip olduğunuzu düşündünüz. Belki de o kurul sizin hakim savcı olmanızı sakıncalı buldu, yeterli izlenimi bırakamadınız? Neden diğer tüm olasılıklara gözünüzü kapatıp sadece bir olasılık üzerine yoğunlaşıyorsunuz onu sadece merak ettim?

O kurulda zamanında görev alanlardan biri de hocam olur. Bir zaman konuşma fırsatımız olmuştu aynen şöyle demişti. "Raşit, orada hukuk sorusu soruyoruz, mesala bazen "hak nedir?" diye sorduğumuz oldu. Cevap verenlerin içinden doğru cevap vermesine rağmen cevap veriş tarzı sebebiyle elediğimiz, yanlış cevap vermesine rağmen cevap veriş tarzı sebebiyle hakim savcı yaptığımız kişiler oldu."

Ayrıca torpil konusunu da sorduğumda, "Bize kimse orada bir şey yapabilecek durumda değil. Adamın torpilinden ziyade yeterliliğine bakarız, yeterliyse birileri referans olduysa da olmadıysa da geçer, referans öyle çokça etkili bir şey değil." demişti.

Ayrıca sizin bakış açınıza göre, yazılı sınavda ilk 400e girenler direkt atansın, ilk 800ü mülakata almaya gerek yok. Bakış açınız bu mu?

Ayrıca neden hakimlik savcılık konusunda kendinizi bu kadar yeterli görüyorsunuz gerçekten merak ediyorum?
Old 14-06-2011, 19:10   #23
hukukcugokhanozkan

2. 3. 4. ve daha nice kez kaybedenler hakkı yenenler..yani biz
14 Haziran 2011 17:35 Düzenle Sil
evet hayalkırıklığını bikez daha yaşayanlardan ilki olarak duygularımı ifade etmek isterdim ama bu anlatılamaz bişey..ifade edilemez paylaşılamaz..ne denebilir ki hangi söz ifade edebilirki
dogrudan zilyet

14 Haziran 2011 17:44 Düzenle Sil
kazanan arkadaşlar a da hayırlı uğurlu olsun diyor tebrik ediyorum kendilerini
dogrudan zilyet

14 Haziran 2011 18:04 Düzenle Sil
4. mülakatımdı yine kaybettim hakkımı hiç kimseye hiçbir zaman helal etmiyorum dilerim hakkımı yiyenlerin binbir soyundan çıkar onlarda bu acıyı yaşarlar başka ne diyeyim ki
sınırsız1988

14 Haziran 2011 18:11 Düzenle Sil
zilyet, sınırsız (

çok şey demek istiyorum cidden ama denicek bişey yok. pes etmeyin derim.
cebri icra

14 Haziran 2011 18:30 Düzenle Sil
hakkımı kesinlikle helal etmiyorum..evet tüm soruları özgüvenle dört dörtlük cevaplamanın mutluluğuyla ordan çıkarken şuan kimliğim yüzünden elenmiş olmanın acısını hatta öfkesini yaşıyorum şuan..cenab-ı haktan namazdan haktan bahseden o koltuktakilere sesleniyorum allah sizi affedecek mi acaba diğer tarafta..kurban olun siz allaha
mares

14 Haziran 2011 18:42 Düzenle Sil
şimdi birçok kişi mülakat açıklanmadan yazsaydınız ya diyecektir eminim onlara şu sözüm olacaktır öbür dünyayı görmeden önce neden günah işlemekten vazgeçmiyor o zaman insan... evet artık girmeyeceğim bu sınava yeter ömrüm çürüdü iki yıldır heba oldum her seferinde çalış ilk yüze gir sonra seni hiç gerekçe göstermeden nedenini bilmeden geri yollasınlar... bir gram hakkım dahi geçmiş olursa kim olursa olsun 4 mülakattır hakkımı yiyenlere hakkım zehir zıkkım olsun dilerim ki rabbimden kan kustursun onlara bunları demek en büyük hakkımdır kimse de neden diyorsun diyemez hele ki kimlerin kimlerin geçtiğini gördükçe ayıptır söylemesi benim sayemde okul bitiren zar zor barajı geçen adam dahi geçti mülakatı onun yetisinin benden fazla olduğuna beni ikna edenin ayaklarını öperim o denli yani tek bir şey diyorum LANET OLSUN SANA EY İNSANIN ADALETİ!!!
sınırsız1988

14 Haziran 2011 18:44 Düzenle Sil
herkez kendi adamlarını almak ıster sagcısıda solcusuda bır.dedıgını yapacak tutukla dedımı tututla dıyecek buna gonulden baglı adam almak ıster boyle de oldu dıe dusunuyorum.(herkez ıcın demıyorum ama bırebır boyle bırseyle karsılasan bırı olarak soluyorum.hakkıyla kazananlar anaların ak sutu gıbı helal olsun saten kı onlar bu yazdıgıma alınmaz zaten)oyuzden bu ısın usulu bellı yolu bellı yapılmak ıstenen bellı cok fazla dıyecek bırsey yok.
persona non grata35

14 Haziran 2011 18:50 Düzenle Sil
ve bu kurumun adı yazıktır ki 'ADALET' yazıktır ki..
mares

14 Haziran 2011 18:54 Düzenle Sil
yetmez mi musab olduğumuz bunca devahi,

ağzım kurusun yokmusun ey adli ilahi!
kaffesine_baki

14 Haziran 2011 19:10 Düzenle Sil
ÇOK ŞEY DEMEK İSTİYORUM ÇOK NİCE UMUTLAR NİCE HAYALLERİM ÇALINDI KEŞKE BİRÇOK İNSAN GİBİ BENDE BU YOLA GİRMESEYDİM DE BÖYLE HAYALLER SU OLMSAYDI GLDE UNUT ŞİMDİ YILLARCA HAYALİNİ KURDUĞUN İDEAL ETTİĞİN MESLEĞİ GELDE İNAN OLACAĞINA
sınırsız1988

14 Haziran 2011 19:25 Düzenle Sil
alınmadık neyse de hadi beğenilmedik! alınanlar neye göre alındı neden 2 sınavdır son sıradan bi sürü insan alınıyor her ne tesadüfse bu insanların tamamı aynı gruba mensup..ayıptır günahtır..gerçi anlıyorum söz dinleyecek iyi cocuklar almak daha mantıklı yarın bu adamlara falanca kararı al dediklerinde nasıl reddedecekler ciddi kuskularım var..tabiki o grup içinde olup hakdedenler basarılı arkadaslar var ama sadece ve sadece o gurptan diye hakim alınır mı ya nerede yaıyoruz nasıl bi ahlak nasıl bi adalet anlayısıdır bu..neyse elenen arkadaslar siz dik durun yeter hakkımızı yiyenler utansın..öyle bi duyguya sahiplerse..
dolaylı zilyet

14 Haziran 2011 19:49 Düzenle Sil
ıyı bır puanla ıyı bır cv ıle bızde elendık de elenen arkadasların bu sekılde hakkımı helal etmıyorum vs yazmalarını anlamıyorum. helekı soyundan sopundan cıksın vs. ne dır bu? soyunun sopunun ne gunahı var doğmamıs bır cocuga bela okumak nasıl hastalıklı bır zıhnıyettır.

Ben kazanan arkadasları tebrık ederım, bıze kısmet olmadı YL Unı derecesıydı ıyı bır sınav puanıydı yetmedı. Nasıbımızde avukat olmak varmıs demekkı, gelen hayırlarda nsıl sukredıyorsak şerde de bır hayır aramakta bıze duser.

Ayrıca; hakım veyahut savcı olmak bır ınsana hıc bırsey katmaz yada sızden bısı kaybetmez ben 2 senedır avukatlık yapıordum bır 20 yıl daha yaparım allah nasıp ederse. Avukatlıgı da bu kadar kolay kolay bırsey gormeyın, asgarı ucretle avukatlık yapan bırısı de olmayın bır sekılde meslektekı tasları temızlemeyı ogrenın, emın olun kı bu meslekte sabır eder ve tasları temızlersenız yarın sınavı kazanmamıs olmanıza sukur edersınız.

Hakkım yenmıs mı bılmıyorum, yenmısse de benden helal olsun helekı kazanan arkadaslara hıc sozum yok cunku onlar benım ne hakkıma gırmıs ne de yerıme gırmıstır. Lafım ve helallıgım jurı yada kımse artık karar mercıı.
Old 29-08-2012, 18:15   #24
bilgin dicle

Mahçup

Merhaba,
Ne yazık ki torpil iddialarının ne kadar acı bir gerçek olduğunu bu yıl sınava giren üst devrelerimizin yaşadığı acı tecrübeden sonra bir kez daha görmüş olduk...96 ve 98 alan iki kız arkadaşımız...Yetersiz oldukları sebebiyle mülakatı geçemediler!...Tüm okul büyük bir üzüntü yaşadık...Ahbap-çavuş ilişkileri olsaydı -birileriyle- bu şekilde bir sonuç olmazdı diye düşünüyorum( hocalarımızın kanaati de bu yönde)...
Saygılarımla,herkese iyi çalışmalar
Old 05-09-2012, 18:06   #25
üye30988

Sonuç olarak şu bir gerçek !

Mülakat işi torpildir.Yoksa kimse bana mülakata girip 2 sorunun 2'sine de doğru cevap veren birinin elenmesini açıklayamaz.Hele bu kişi ilk 100'e girmişse .

Allah kimseyi doğru bildiği yoldan ayırmasın.
Old 19-07-2013, 14:07   #26
trajikomedya

Karar

Alımların torpille olduğu "gerçeği", Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrencilere konuşma yapan ve yirmi yılı aşkın tecrübesi olan iki hakim tarafından da doğrulanmıştır. Ne kadar da normal bir şeymiş gibi söylemişlerdi bunu. Utanılacak haldeyiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi