Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İstihkak İddası ve İcra Memuru İşlemini Şikayet

Yanıt
Old 27-03-2008, 01:38   #1
Av.Nebi

Varsayılan İstihkak İddası ve İcra Memuru İşlemini Şikayet

Sayın meslekdaşlar başımdan geçen bi haciz ile ilgili olarak görüşünüzü almak isterim. Baya bi süre konuları karıştırdım fakat olayı netleştiremedim kafamda

A şirketi takipten sonra isim değiştirerek B şirketi adını alıyor fakat ticaret sicilden eski şirketi terkin ettirmiyor. Şirket devredilmiş de görünmüyor. Ayrıca hem A hem de B şirketinin sicildeki adresi ve şirket yetkilisi aynı şahıs. Geçenlerde şirkete hacze gittik şirket yetkilisi yerindeydi İİK Md 97'ye göre haciz ve muhafaza yapılmasını talep ettim fakat memur burada İİK Md 99'a göre haciz yapabileceğini ve dolayısıyla muhafaza yapamıyacağını beyan ederek talebi reddetti ve İİK Md 99'a göre haciz yapıp malları yetkiliye yed-i emin olarak bıraktı. Ayrıca işin enteresan yanı icra tutanagına şirket yetkilisi herhangi bir istihkak iddaası yazılmadı.

Ben istihkak iddaası için merciye başvurunun haricinde icra memurunun da işlemi için şikayet yoluna başvurmayı düşünüyorum. Sizce bi sonuç alma ihtimalim var mı ? Ayrıca bu durumda şikayet için ve istihkak iddaası için 2 ayrı dava açmam gerekiyor değil mi ? Teşekkürler
Old 27-03-2008, 08:46   #2
askeplion

sayın av. nebi,
icra müdürü karar verip icra merciine dosyayı göndermesi gerekirken bunu yapmadı mı?
uygulamada genelde böyle oluyor. ve icra mercii takibin devamına karar veriyor. sonrasında ise devam kararı karşı tarafa tebliğ ettirilip 7 günlük istihkak davası açma süresini geçirdiği vakit de takibiniz ister muhafaza ister satış devam ediyor.
saygılarımla.
Old 27-03-2008, 14:00   #3
Av.Nebi

Hayır bizim amacımız İİK 97'e göre işlem yapıp muhafaza yapmaktı. Dediğiniz gibi İİK 97'ye göre işlem yapılsaydı dosya merciye gitmesi gerekiyordu fakat İİK 99 'a göre yapıldığı için tarafımıza (Alacaklıya) 7 gün içerisinde dava açması için süre verildi ve muhafaza da yapamadık. Fakat olay açıkca İİK 97. Maddesine girdiği için şikayet etmeyi düşünüyorum
Old 25-02-2011, 13:09   #4
E.Polat

Sayın Nebi şikayet ettiyseniz eğer, sonucu pylaşırsanız çok memnun kalacağım.İyi çalışmalar..
Old 26-02-2011, 00:08   #5
BALDIRAN

İcra müdürünün işlemini şikayet etmeniz, istihkak davası açma sürenizi kesmez diye biliyorum, hatırlatmak isterim.Saygılar.
Old 26-02-2011, 07:22   #6
E.Polat

Evet, haklısnız.Amacım şikayet dosyası ile icra müdürlüğünden merciye çıkan dosyasının merci taafından aynı anda incelenip karar verilmesi. İcra Müdürlüğü İİK m. 97 e göe karar verip merciye gönderdi. Mercinin m. 99 a göre istihkak davası açmasını alacaklıya yüklemesini istiyorum. Teşekkür ederim.
Old 27-02-2011, 00:32   #7
BALDIRAN

Sayın Nebi. sorunuzda kafa karıştıran bir şey var.A şirketi isim değiştirerek B şirketi adını alıyor demişsiniz, sonrada sicilde A şirketi de duruyor demişsiniz, A şirketinin ticaret ünvanı değişmişse, bu şirket, yine aynı şirkettir, adının B-c olması fark etmez. Yok eğer, A şirketi tüzel kişiliğini korurken, aynı kişiler, aynı yerde bir de B şirketi kurmuşlarsa, o zaman her iki şirkette yan yana mevcut demektir. Acak, her iki haldede, tebligat yapılan adreste haciz yaptıysanız ve borçlu şirket yetkilisi burada ise, hele hele burası A şirketinin sicilde kayıtlı adresiyse, icra Müdürünün işlemi hatalıdır ve iptal edilmelidir kanısındayım:istihkak davasını siz açmak zorunda kalsanız bile İSPAT KÜLFETİNİN KARŞI TARAFTA OLDUĞUNU düşünüyorum.Saygılar
Old 27-02-2011, 00:52   #8
M. Emre Bulut

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Ayrıca işin enteresan yanı icra tutanagına şirket yetkilisi herhangi bir istihkak iddaası yazılmadı.

Usulüne uygun istihkak iddiası yok ise bence menkullerin yerinde satışını veya durumun gerektirmesine göre muhafazasını talep edin borçlu birşeyler yapmak zorunda kalsın.

Her ikişirketin ortakları ve adresleri aynı ise ve şirket yetkilisi haciz esnasında hazır ise İİK m.97 tatbiki ile muhafaza yapabilirsiniz. Burada mülkiyet karinesi borçlu lehinedir. Birlikte zilyetlik gereği mal borçlunun addedilir. İspat yükü üçüncü kişidedir. Hele ki tebligat adresiniz de aynı adres ise işiniz çok kolaydır. İİK m. 97' yi uygulamayan ilgili memura kanun metnini hatırlatın, kasıtlı davranışı var ise Savcılık nezdinde şikayette bulunacağınızı bildirin. Ama herşeyden önce dediğim gibi, siz satış talep edin bırakın onlar uğraşsın.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi