Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anayasa Nedir : Anayasanın Tanımı

Yanıt
Old 10-07-2006, 23:07   #1
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan Anayasa Nedir : Anayasanın Tanımı

Arkadaşlar önce kafanızdaki Anayasa tanımını yapalım ve Anayasa'ya uygun olarak bu kadar yasa değişikliği neden yapılıyor diye tartışalım. İlk yapılan yasa mı Anayasa'ya uygun, değiştirilen mi?
Old 11-07-2006, 11:53   #2
ahmetsacit

 
Varsayılan Aşkın norm anayasa

Anayasa, devletin temel işlevini yerine getirecek organları betimleyen ve görev dağılımı yapan,devlet-birey ve birey-birey arasındaki ilişkileri düzenleyen,temel hak ve özgürlükleri koruyan ve aynı zamanda sınırlama getiren normlar normu diğer bir ifadeyle aşkın normdur.Normlar hiyerarşisinin en üst kademesinde bulunan anayasaya tüm alt normlar uygun olmak zorundadır.Yasa değişiklikleri toplumun ihtiyaçları ve gelişimiyle yasalar arasındaki uyumu sağlamak amacıyla yapılır ve hem bu değişiklikler hem de ilk yapılan yasalar anaysaya uygun olmalıdır. Niyahi olan anayasadır ve anayasalar yasaları doğurur.Ancak ülkemizde 82 Anayasasının oluşumunda yasalar anayasayı doğurmuştur.
Old 11-07-2006, 12:14   #3
attorneytalay

 
Kitap Anayasa sorunsalı


Kanaatince, Keynes'in tanımı en sade ve açıklayıcı tanım fakültelerde öğretildiği üzere. Tüm normların üzerinde yer alan hukuki norm. Kanunlar başta olmak üzere tüm hukuk kuralları anayasa'ya uygun olmak zorunda; hukuk da sürekli gelişiyor ve toplumun ihtiyaçlarına göre biçimleniyor. Toplumlar büyüdükçe ve geliştikçe eski kanunların yetersiz olduğu ortaya çıkıyor ve hukuk normlarına ihtiyaç duyuluyor. Asıl sorun anayasa'nın ne oranda özgürlükçü olduğu ve toplumun yapısıyla ne oranda örtüşttüğü.. 1961 anayasası da askeri darbe sonucu yapılmıştı ama yapım sürecinde sivil insiyatif rol oynamıştı,82 anayasası için böyle bi şey söz konusu değil. Dolasıyla 82 anayasası'nın en baştan bazı eksiklikler taşıdığı biliniyor, bu kadar değişmesi de sanırım bundan. En iyi çözüm yeni ve sağlam bir anayasa yapılması diye düşünüyorum;yamayla bu iş olmaz...
saygılarımla.....
Old 11-07-2006, 18:15   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan

Şöyle bir tanıma ne dersiniz?

Anayasa toplumsal çelişen güçlerin çıkarlarını dengeleyen kurallardır.
Çelişen güçlerin toplumsal güçlerinin değişimine göre yasalar, alt üst oluşlarda anayasalar değişir.
Old 11-07-2006, 19:34   #5
MeLoDyY

 
Varsayılan anayasa..

anayasa bence bir devletin hukuk kurallarının temel esaslarını belirten ve ana hatlarını bir çerçeve şeklinde ortaya koyan bir kanundur.anayasa ile çelişen bir kanun olduğunda anayasadan yana kanaat kullanıolmasından da anlaşılacağı üzere bir üst normdur.
diğre yandan bir devletin nüfus cüzdanıdır..
teşekkürler
Old 12-07-2006, 14:08   #6
Ferhat PİŞKİN

 
Varsayılan

Anayasa, devletin işleyiş biçimini belirten bazılarına göre yasa doğuran, keza bu sanırım keynes değil Hans Kelsen olacaktı,bazılarına göre ki benim de aralarında bulunduğum yaygın görüş ve kaynağını doğal hukuktan almaktadır; anayasa toplum içinde yaşayan bireylerin meydana getirdiği ve toplumsal ilişkileri düzenlemek ve devletin varoluş amacını belirtmek için yapılan bir sözleşmedir. Günümüz !982 T.C. Anayasasının başlangıç kısmına baktığımızda da bunu açık bir biçimde görmekteyiz.
Ancak bir çok hukuk genel ilkeleri de anayasalardan ve ona bağlı olan alt normu oluşturan yasalardan çıkıkar, bu nedenle savunulan görüşlerin hiç biri yanlış olmadığı gibi benim görüşümün de salt doğruluğuna inanmış değilim.Türkiye'de Anayasa hala bir sorun ve anayasacılık hareketleri hala da bir ivme kazanmış durumdaadeğildir.Öyle ise bana göre gerçekçi olarak düşünürsek anayasanın tanımından çok onun toplumsal, siyasi ve hukuki alandaki işlevselliğini tartışmak, onun bir üst norm olarak ne kadar statik olduğunu belirlemek daha önemlidir.Saygılarımla
Old 12-07-2006, 16:20   #7
hukukçu42

 
Varsayılan

Anayasa bu ülkede cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişinin "bir kez delmekle birşey olmaz" dediği ancak herkesin delik deşik ettiği, kevgir benzeri bir şeydir.
Old 12-07-2006, 23:27   #8
PINAR YILMAZ

 
Varsayılan Anayasa

Anayasa;Bir devletin Hukuk sisteminin tamamını içeren bir üst normdur.Bir devletin anayasası o devletin hukuki imajı demektir.Kanunlar anayasaya uygun olduğu ölçüde vardır.Ama anayasanında zamanla değişim geçirmeye ihtiyacı vardır.Dolayısıyla Kanunların ya da anayasanın değişime uğraması anormal değil normal olandır bence...
Old 26-07-2006, 12:42   #9
lawyerpiskin

 
Varsayılan

Sevgili Pınar anayasanın tanımını yukarıda arkadaşlarımız çok çeşitli olarak belirtmişler bu nedenle bende bir tanım yaparak konuyu dallandırıp budaklandırmak istemiyorum, ancak yasaların bu kadar sık anayasaya aykırılığı ile değiştirilmesini siyasi gerekçelere dayandırıyorum, hükümetteki parti grup/grupları kendi çıkarları doğrultusunda tasarı hazırladıkları ve meclisin işlerine geldiği gibi yasa teklifinde bulunmaları ve ne kadar anayasa inkar etse de bunların arasında bir hiyerarşi olduğundan bu kadar çok yasa! oluşturulduğu inancındayım!
Saygılarımla....
Old 27-07-2006, 00:59   #10
elif_zadig

 
Varsayılan

Anayasa üstün ve bağlayıcı normdur,güvenilirliği açısından da katı olması gerekir, evet ama anayasa da en nihayetinde insan yapımıdır.Toplumun değişen ve gelişen şartlarına göre yasalarda da olduğu gibi değişmesi kaçınılmazdır.Meclisteki partilerin siyasi görüşleri doğrultusunda anayasanın aksine yasalar çıkardıkları/çıkarabilecekleri gerçeği de ayan beyan ortadadır.Ama neyseki özgürlüklerimizin bekçisinin de bir bekçisi var: Mesele Anayasa Mahkemesinde düğümleniyor/çözülüyor...
Old 27-10-2006, 19:15   #11
Özoğlu

 
Varsayılan ne anayasa mı?

Eski dönemlerde devletin bağımsızlığı para bastırmakla,ada hutbe okutmakla vs. ilan olunurmuş cümle aleme.Anayasa devlet örgütünü düzenleme,hak ve özgürlükleri tanıma sınırlarını çizme ve bunun gibi hayati işlevlerinden başka kanaatimce devletin kuruluş ve varoluş bilgirgesinden başka bir şey değildir.kimse,hiçbir erk durun yahu ben bir metin hazırlayayım kurumlarımı düzenleyeyim,devletin örgütünü oluşturayım ahaliye haklar vereyim diye falan anayasa hazırlamaz.Mevzu bahis erk hükmedeceği çevreyi ve ahaliyi belirlemek,türdeş erklere 'hey bakın şu yerde benim sözüm geçer,(amiyane tabirle;benim borum öter!)haberiniz ola'demek için hazırlar anayasasını.hükmedeceği çevre ve ahaliye de sadık ve sakin kalsınlar diye haklar bahşediverir..
Old 24-02-2007, 10:06   #12
Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Anayasa, temel hak ve özgürlüklerin güvencesini sağlayan bir metin olması yanında devletin egemenliğinin paylaşıldığı üç erkin yani yasama, yürütme ve yargının görev ve yetkilerini gösteren bir ana yasadır. Tabii bu tanım çağdaş devletler için geçerli olacaktır.
Old 24-02-2007, 18:01   #13
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan


Anayasanın tanımını yapmakla uğraşmayın. Anayasayı yapanlar zaten başlığına yazar ANAYASA diye..

Eğer tanıma uymayan bir yasaya 'Anayasa' denmişse, siz 'Bu ne biçim Anayasa' demeyin. Anayasa neyse odur.

Saygılarımla
Old 24-02-2007, 19:01   #14
güneş çiçeği

 
Kitap

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan
Arkadaşlar önce kafanızdaki Anayasa tanımını yapalım ve Anayasa'ya uygun olarak bu kadar yasa değişikliği neden yapılıyor diye tartışalım. İlk yapılan yasa mı Anayasa'ya uygun, değiştirilen mi?anayasa asli kurucu iktidar tarafından devletin temel niteliklerinin belirtildiği, sınırların açıkça ortaya konduğu çerçeve tipi verilmiş, uygulamayı kendisine aykırı olmayacak kanunlara bırakmış temel YASAdır.anayasanın tali kurucu iktidarlarca değiştirilmesi anayasa sistaminde kabul edilmiş bir gerçekliktir.değişen yaşam şartlarına cevap verecek nitelikte kanunlar için anayasanın değişmesi gerekiyorsaki ,değişmeyecek maddelerin olmasını demokrasi oturana kadar destekliyorm,değişmesini destekliyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Düşünce Özgürlüğü Nedir? Düşünce Özgürlüğünün Tanımı yargıç isa Hukuk Sohbetleri 36 10-02-2009 14:36
Anayasanın Cumhurbaşkanının Seçilmesini Düzenleyen Maddeleri Av.Oğuzhan Dayar Anayasa ve İdare Hukuku Çalışma Grubu 117 27-06-2007 23:52
Anayasa Deişikliklerinin Anayasa Mahkemesince Denetlenmesiyle İlgili Bir Soru Batu Han Meslektaşların Soruları 2 24-01-2007 12:22
Hukuk Nedir? Hukukun Tanımı Cest la vie Hukuk Sohbetleri 29 11-10-2006 00:35
Anayasanın Anayasaya Aykırılığı Emin GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 2 09-03-2003 02:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03944898 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.