Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hocaların sınav kavgası mahkemeye taşınıyor

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2006, 20:16   #1
obaykan

Varsayılan Hocaların sınav kavgası mahkemeye taşınıyor

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin final sınavları sırasında hocalar arasında ‘sınav yapma’ kavgası çıktı.
Medeni Usul Hukuku ve İcra-İflas Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahim Karslı, bir yıl boyunca ders anlattığı öğrencilere yıl sonunda final sınavını yapmak istediğinde ilginç bir tepkiyle karşılaştı. Medeni Usul Hukuku ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevhis Deren Yıldırım’ın, “Bölüm başkanı benim ve sınavı da ben yaparım.” demesiyle başlayan iki hoca arasındaki kavga, dekanın odasında bitti. Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tankut Centel’in, sınavı bölüm başkanının yapacağını söylemesi üzerine geçici olarak son bulan tartışma, şimdi mahkemeye taşınıyor. Sınav yönetmeliğine göre ders veren öğretim üyesinin sınav yapması gerektiğini ve 25 yıldır Hukuk Fakültesi’nde bu uygulamanın sürdüğünü söyleyen Doç. Dr. Abdurrahim Karslı, Hukuk Fakültesi Dekanlığı’nın taraflı davrandığını belirterek, konuyu rektörlüğe taşıyacağını söyledi. Sınavın yapıldığı amfide kendisine ve öğrencilere hakaret edildiğini öne süren Karslı, Bölüm Başkanı Yıldırım hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmak amacıyla bir dilekçe hazırladığını kaydetti. Karslı, Yıldırım’ın yaptığı sınavın hukuka aykırı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği iddiasıyla hazırladığı bir dilekçeyi de İdare Mahkemesi’ne sunmaya hazırlanıyor.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler...0630&hn=298251

6 yıllık kısa bir hukuk yaşantım olmasına rağmen böyle bir durumla karşılaşmamış olmam doğal olabilir.Siz değerli üstadlarımızın da görüşlerini almak istedim.saygılarımla
Old 08-07-2006, 00:33   #2
metinunal83

Aslında bu sınavı Nevhis hocada yapmıyor..Kim mi yapıyor?Yüce GAUL hoca ve diğer Alman arkadaşları
Old 10-07-2006, 08:23   #3
Av.Mesut YAZICI

Bu konuda yorum yapmak isterdim ancak Doç.dr.Abdürrahim KARSLI'nın avukatlığını yapmaktayım.Hocamın da sonuna kadar destekçisiyim
Old 11-07-2006, 15:31   #4
kerim

Varsayılan skandal

bende size katılmaktayım mantıklı olan da sınavı ders anlatan hocanın yapmasıdır ama yine de bu konuda ki mevzuata bakmak gerekir ama bu olay hiç de yakışık almamış bu durum hocalar arasında rekabet ve geçimsizliğin göstergesi olarak lense edilebilir
Old 11-07-2006, 20:59   #5
mertuğ

bu medeni usul çifti kendileri hukuk mezunlarını azaltmaya yönelik calısmalarından dolayı tebrik ederim
Old 12-07-2006, 12:59   #6
sebzeci

İstanbul Üniversitesi Sınav Yönetmeliğine göre hukuk fakültesinde yapılacak sınavı o sınavın dersi anlatan hocanın yapması gerekiyor. Ancak ve de ne yazık ki Doç.Dr.Abdurrahim Karslı'ya yapılan hareket İstanbul Üniversitesi'ndeki gizli ve sinsice işler yapmaya çalışan bir takım insanların planladıkların oyunun sadece küçük bir kısmı. Hocanın asistanları hakkında yapılan suç duyuruları, açılan soruşturmalar hukukçu kimliklerin arkasında yatan görüş kısırlığının sadece bir tezahürü. Sayın Karslı'nın hukuk fakültesinde yapmış olduğu bu mücadelenin arkasında hakkaniyet duygusuna sahip olduğu düşünen herkesin durması gerekmektedir. Saygılarımla.
Old 12-07-2006, 22:53   #7
murat214154

farklı bir boyuttan bakacam ...eger bu dava açılırsa ve abdurrahim hoca kazanırsa sınav iptal edilmezmi ya ögrencilerin kazanılmış hakları ...yine en iyi çözüm ögrencilerin hklarının yenmesimi...
Old 14-07-2006, 16:44   #8
av.tuna

Bu durum sn yıldırımın kişisel kaprisinden daha fazlası değil, isminin önünde bprof.dr.sıfatı taşıdığını unutmaması ve biran bi hukukçuya ve herşeyden önce nitelikli bir insana yakışır şekilde hata yaptığını kabul edip meslekteşından özür dileyerek bu konuyu kapatmalı.Böylesi hem istanbul üniversitesi öğrencileri hemde hocaları için en iyisi olur
Old 14-07-2006, 21:08   #9
ifdumanay

Bu kadar nitelikli ve sahip oldukları ünvanlara göre kesinlikle sağduyu ve mantıklı davranması gereken insanların birer hukukçunun birer hocanın böylesine bir kişisel çekişme ve dekanlıkla beraber yürütülen çok saçma bir hesaplaşma ile anılması, bilinmesi, hatırlanması hem İSHF açısından hem de sözü geçen Doç.Dr.Abdurrahim Karslı hoca açısından maalesef üzücüdür
bu iiki taraf hiç suöları yokken böylesine bir olay ile karşılaşmışlardır..
Dekanlığın bakış açısı hakkında söyleyecek söz bulamıyorum...
Old 28-07-2006, 13:54   #10
eliferdogan

1998 girişli bir marmara hukuk mezunuyum. Nevhis hoca dersime gelmişti. Size yaşadığımız bir olayı anlatayım. Derste bir konu 1. öğretim teklere farklı ikinci öğretimlere farklı anlatılıyor. Konu sınavda çıkıyor. Ben teklerdeydim ve bize anlatıldığı gibi cevapladım. Sonuçta hoca bize yanlış attığı için sınıfta kimse bu soruyu yanıtlayamadı. Netice öğrenciler bu konuda itiraz edince belki bu dersten geçersiniz ama icrayı hayatınız boyunca veremezsiniz cevabı oldu. İcra hocamız da Kamil Yıldırım'dı. İşte hukukçuların adaleti budur.
Old 28-07-2006, 13:55   #11
eliferdogan

Bu arada bence önemli o yıllarda (2001) Sayın hocam Yard. Doçentti.
Old 11-10-2007, 22:46   #12
primavera

merhaba şöyle bir yeni hocalarımı tanıyayım diye dolanıyordum ama nevhis hoca acısından tüylerim ürperdi olayıda tam anlayamadım galiba şok oldum:S
Old 13-10-2007, 11:33   #13
Av.Didem Kutlu

bende bu fakültedeyim,böyle birşey yaşandığını bilmiyordum hala şok içindeyim
Old 13-10-2007, 19:51   #14
Hasan Bahadır Büyükavcı

Mantıklı olanı dersi anlatan öğretim üyesinin sınav yapmasıdır.
Old 13-10-2007, 22:01   #15
Jeanne D'arc

Marmara Üniversitesi mezunuyum. Medeni Usul dersimize Prof.Selçuk Öztek ve Doç.Nevhis Yıldırım ve İcra ve İflas Hukuku dersimize de Doç.Kamil Yıldırım gelirdi.

Doç.Nevhis Yıldırım'ı hocam olması hasebiyle tanırım. Bizim okulda medeni usul derslerinde, Doç.Nevhis Yıldırım'ın diğer hocamız Prof.Selçuk Öztek'e duyduğu husumet bariz bir şekilde anlaşılırdı. Anlattığı birçok konuyu dersin diğer hocasına laf geçirmek için kullanıyordu.

Doç.Kamil Yıldırım ise girdiği ilk derste; icra hukukuna müfredatta bir yıl ayrılmış olmasını sanki bu öğrencilerin suçuymuş gibi bizleri azarlayarak, kınamış ve "icra bir yılda öğretilecek ve siz de bu dersten geçebileceksiniz öyle mi, boş hayal" diye gayet alaycı, ukala ve itici bir tarzda ifade etmişti.

Her iki derse dair hatırladığım diğer bir cihet ise; derslerde Kuru'nun kitapları takip edildiği ve bilimsel içtihat farklarının anlatılmadığı ve defaatle sorulduğunda, sınavlarda sorulmayacağının söylenmesine rağmen sınavda hem Türkiye'deki içtihat farklılıkları sorulmuş ve hem de yabancı hukukla kıyaslanması istenmişti. Sudan çıkmış balığa dönerek, hoca sözüne güvenilmeyeceğini öğrenmiştik.

Doç. Abdulkadir Karslı'yı hiç tanımam, bilmiyorum.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi